21. Piknik Naukowy pod hasłem "Ziemia" - przepis na udaną sobotę dla całych rodzin





Jak wygląda świat oglądany z Kosmosu? Czy pogoda i klimat to dokładnie to samo? Skąd się bierze paliwo w samolotach? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań będzie można znaleźć podczas 21. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który odbędzie się 3 czerwca na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp oczywiście wolny.
Nadchodzący Piknik Naukowy poświęcony będzie wiedzy o Ziemi. „Ile o niej, jej powierzchni i wnętrzu wiemy? Jak tę wiedzę wykorzystujemy? Jak dbamy o naszą planetę i jak ją rujnujemy? Czego dobrego i czego złego możemy się po niej spodziewać? Odwiedzając kolejny Piknik Naukowy poznacie wiele nowych faktów, bez których znajomości bylibyśmy tylko nieproszonymi gośćmi na powierzchni Ziemi”- pisze prof. Łukasz Turski, twórca i „dobry duch” tego wydarzenia.
Podczas tegorocznej imprezy będzie można przekonać się, jak wyglądały gatunki zwierząt starsze niż ludzkość i zobaczyć czaszkę nadwiślańskiego mamuta. Sprawdzimy, jak Ziemia wpływa na jej mieszkańców i odwrotnie. Zbadamy historię naszej planety, spojrzymy na świat z kosmicznej perspektywy i zgłębimy tajniki komunikacji. Dowiemy się też więcej o sobie samych. Za pomocą dynamometru sprawdzimy siłę rąk i poznamy dokładną długość jelita uszytego specjalnie na tę okazję. W sterylnie przygotowanej sali operacyjnej będzie można przeprowadzić operację wyrostka robaczkowego, przeszczepu serca czy cesarskiego cięcia u pluszowych pacjentów.
Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego zachęci do rozpoznawania śladów obecności mieszkańców lasów oraz zada fundamentalne pytanie dzieciństwa: gdzie raki zimują? Na stanowisku Akademii Wychowania Fizycznego dzieci i młodzież dowiedzą się – z dużym prawdopodobieństwem – ile będą mieć wzrostu, kiedy dorosną. A to wszystko za pomocą tzw. siatek centylowych i analizy danych antropomorficznych oraz informacji o wzroście rodziców. Dzieci będą mogły też sprawdzić swoją skoczność, zwrotność, koordynację i proporcje ciała. Nie zabraknie też zabaw dla małych pasjonatów archeologii – na stanowisku Ośrodka Badań Nad Antykiem UW czynne będą wykopaliska z fragmentami naczyń ceramicznych i replikami zabytków. Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej zaprasza na spotkanie z bezzałogowym samolotem fotogrametrycznym, który zdobywa dokładne dane o ukształtowaniu terenu. Natomiast pobawić się „suchym piaskiem”, który mimo dodatku wody nigdy nie staje się mokry będzie można na stoisku Instytutu Chemii Organicznej PAN. Wraz z Państwowym Ogniskiem Artystycznym uczestnicy Pikniku stworzą wielkoformatowy obraz przedstawiający przekrój Ziemi Dzieło będzie powstawać cały dzień i będzie miało tylu autorów, ilu się ich zgłosi.
W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej weźmie udział 205 instytucji z kraju i zagranicy. W specjalnych stanowiskach będzie można zobaczyć ponad 1000 pokazów, które w widowiskowy sposób wytłumaczą zjawiska z zakresu wielu dziedzin nauki. Impreza zagwarantuje mnóstwo atrakcji dla wszystkich – bez względu na wiek, płeć czy zainteresowania.
21. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – 3 czerwca 2017 r. w godz. 11.00-20.00 na PGE Narodowym w Warszawie. Więcej informacji: pikniknaukowy.pl.
Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez spektakularne eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych. Piknik Naukowy jest wydarzeniem unikatowym na skalę globalną, przyciąga wielu zagranicznych gości i stanowi wzór do naśladowania, a swoje Pikniki organizują Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Rosja i Litwa. Współorganizatorem Pikniku Naukowego jest PGE Narodowy w Warszawie.
Komentarze i oceny
średnia ocena ogólna: 5
![]() |
adam
17 Czerwca 2017r. o 18:43
ocena ogólna
|
|
krzyszt-off
13 Czerwca 2017r. o 15:19
ocena ogólna
|