-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Galeria Sztuki Średniowiecznej na nowoGaleria Sztuki Średniowiecznej w Muzeum Narodowym w WarszawieNajbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w WarszawieMuzeum Narodowe, już można oglądać w zupełnie nowej, wyjątkowej oprawie. Słynne dzieła prezentowane są w nowoczesnej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji.

Za projekt, pozwalający na nowo odkryć świat wyobrażeń sztuki średniowiecznej i wielość jej funkcji, odpowiada młody, utytułowany zespół warszawskiej pracowni architektonicznej WWAA. To kolejna przestrzeń ekspozycyjna – po Galerii Dawnego Malarstwa Europejskiego, Galerii Portretu Staropolskiego i Europejskiego, Galerii Sztuki XIX Wieku, Galerii Sztuki XX i XXI Wieku – która została udostępniona zwiedzającym po rearanżacji Muzeum. Nowa aranżacja galerii stałych ma na celu powiązanie wielu dotychczasowych narracji w jedną uniwersalną panoramę sztuki i kultury — od archeologicznego studium starożytności i klasycznego antyku przez średniowiecze po czasy nowe i najnowsze. Celem nowego układu galerii jest ukazanie wspólnego dziedzictwa cywilizacji europejskiej, przy jednoczesnym zachowaniu różnic epok i regionów. Intencją przewodnią było stworzenie spójnej opowieści o sztuce polskiej, europejskiej i światowej. Przestrzenie ekspozycyjne zostały dostosowane do współczesnych standardów, między innymi galerie zmieniły kolorystykę, wyposażono je w profesjonalne oświetlenie, powstał system wewnętrznej komunikacji wizualnej.

Muzeum Narodowe - Galeria Sztuki Średniowiecznej, Poliptyk z Pruszcza Gdańskiego, Antwerpia ok. 1510-1515, drewno dębowe, polichromowane i złocone, z kościoła w Pruszczu GdańskimMuzeum Narodowe w Warszawie przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Sztuki Średniowiecznej po jej całkowitej rearanżacji, skierowany – podobnie jak dotychczasowe oferty edukacyjne instytucji – do szerokiego grona odbiorców. Wśród propozycji znalazły się koncerty muzyki dawnej, wykłady sobotnie, a także cykl czwartkowych spotkań „Średniowiecze o zmroku” i familijne „Średniowieczne Soboty”.

źródło informacji: MNW, foto. gdziebylec.pl

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.5
24 Lipca 2014r. o 11:24
ocena ogólna
17 Marca 2014r. o 12:54
Polecam
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW