-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Gdziebylcy u WedlaTorcik Wedlowski w kształcie wielkanocnego jaja z logotypem gdziebylec.pl, foto: Michał Gmitruk (gmitruk.com)Prawie każdy Polak ma jakieś wspomnienia związane z marką E. Wedel. Nasze Babcie i Mamy przechowywały słodycze albo i zupełnie inne skarby w wielkich blaszanych puszkach z wymalowanym wrocławskim RatuszemRatusz we Wrocławiu - Muzeum Miejskie i stołeczną Trasą W-ZWiadukt nad Trasą W-Z.

Puszki, choć kształtem zbliżone do prostopadłościanów, miały okrągłe denka, odskakujące przy podważeniu nożem lub wprawnymi palcami. Mniejsze, z misternym rysunkiem przypominającym łowickie wycinanki, babcine koronki a czasem projektowanym przez artystów tej miary co Zofia Stryjeńska, po opróżnieniu ze słodyczy, kryły przez dekady kordonek, przybory do szycia, lekarstwa, biżuterię, lampki choinkowe i najprzeróżniejsze, jeszcze dziwniejsze utensylia „niezbędne” w codziennym życiu.

 

Maestro Janusz Profus, foto: gdziebylec.pl

Chałwa czy słynna Mieszanka Wedlowska na rynku polskim sprzedawana była pod mocno politycznym logo „22 Lipca”, ale już na eksport szły transporty opatrzone marką znaną od ponad stulecia: fantazyjnie wypisanym inicjałem imienia i nazwiskiem twórcy potęgi cukierniczej: E. Wedel.

Czy pomieściłby w swej wyobraźni dalsze koleje rodzinnej firmy Emil Albert Wedel (1841-1919),  który u zbiegu dzisiejszej ulicy Górskiego i Szpitalnej w Warszawie zbudował w 1893 r. kamienicę (Pijalnia czekolady - Staroświecki Sklep E. WedelPijalnia czekolady - Staroświecki Sklep E. Wedel), górującą do dziś nad Placem Powstańców Warszawy, ozdobioną wielkim neonem jeźdźca na zebrze? Tak jak on nie kojarzył z żadnym istotnym wydarzeniem daty 22 lipca, tak obecna młodzież nie rozpoznaje w niej zazwyczaj początku PRL, ogłoszenia Manifestu PKWN, nie łączy jej z konkretnymi nazwiskami. I chyba dobrze, że w pamięci polskiego społeczeństwa ostało się – mimo zawieruch dziejowych – nazwisko Wedel.

Wielkanocne zajączki z czekolady - twór Gdziebylców, foto: gdziebylec.plNa Kamionku, nieopodal Al. Zielenieckiej, Parku SkaryszewskiegoPark Skaryszewski im. I. Paderewskiego, okazałego Stadionu NarodowegoStadion Narodowy, przy ul. Zamoyskiego, w samym środku Warszawy, działa od lat 30. XX wieku zakład produkujący czekolady, czekoladki, praliny, czekoladowe figurki, batoniki – istny raj dla dzieci i łakomczuchów, ale przede wszystkim dla fanów najlepszych, tradycyjnych, długo otulających podniebienie smaków. Polski odpowiednik krainy Willego Wonki – świat chałwy, sezamków, kakao, lizaków, żelków i wafli. A na podium przysmaków króluje niepodzielnie od lat Ptasie Mleczko® i Torcik Wedlowski! Mało kto wie, że Ptasie Mleczko® to nie tylko przysłowiowe spełnienie i dosyt, to także znak towarowy należący do spółki LOTTE Wedel, chroniący na terenie całej Unii Europejskiej oryginalny wyrób Jana Wedla z 1936 r. – mleczną piankę o delikatnym waniliowym, śmietankowym, czekoladowym, cytrynowym  lub pomarańczowym smaku, ukrytą pod czekoladową polewą.

Dzięki Maestro Czekolady E. Wedel, panu Januszowi Profusowi, w ramach przygotowań do Świąt Wielkanocnych, kilka dni temu gdziebylec.pl uzyskał bezpośredni wpływ na kształt Torcika Wedlowskiego! Oto fotograficzna relacja z warsztatów, które zaowocowały niezwykle nowatorskimi egzemplarzami czekoladowych jaj, zajączków i pralinek.

Mamy nadzieję, że kiedyś nadarzy się okazja, by we współpracy z LOTTE Wedel, nasz portal zorganizował możliwość uczestnictwa w podobnych atrakcjach na terenie warszawskiej fabryki dla najbardziej aktywnych Gdziebylców.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
9 Kwietnia 2012r. o 13:54
ciekawy artykul
ocena ogólna
7 Kwietnia 2012r. o 23:10
Interesujący artykuł.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW