-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Kobieca strona historii – debata Stowarzyszenia Folkowisko


O kobiecej wizji historii porozmawiamy 15 maja w ramach akcji „Kultura jest Babą” Stowarzyszenia Folkowisko. Debacie towarzyszyć będzie pokaz filmu o losach kobiet przesiedlanych po II wojnie światowej na Dolny Śląsk.

15 maja o 18:00 w warszawskiej Klubokawiarni Kicia-Kocia (ul. Garibaldiego 5A, Grochów) odbędzie się pokaz filmu "Jugów - pamięć i zapomnienie", którego celem było zaprezentowanie historii powojennych przesiedleń na Dolny Śląsk i przedstawienie ich z kobiecej perspektywy. Film powstał podczas badań terenowych w ramach międzynarodowego projektu historycznego w 2010 roku.

Badaczki z Ukrainy, Niemiec i Polski nagrały szereg rozmów z kobietami pamiętającymi niemiecką miejscowość Hausdorf i jej przemianę po 1945 w Jugów. W filmie wypowiadają się rdzenne mieszkanki wsi sprzed wojny oraz te, które przybyły tutaj – z Polski centralnej, z ziem włączonych do Związku Sowieckiego, a także z Francji.

Twórczynie produkcji szukały odpowiedzi na pytanie, jak powojenna „wędrówka ludów” wpłynęła na charakter Jugowa i losy poszczególnych osób. Najciekawszym aspektem filmu jest to, że rozmawiano wyłącznie z kobietami. Dla większości z nich była to pierwsza okazja podzielenia się swoim doświadczeniem, odbiegającym od wizji historii przedstawianej w mediach i podręcznikach. Zwiastun filmu można obejrzeć tutaj.

Po filmie odbędzie się dyskusja z autorkami filmu - Sławomirą Walczewską (Fundacja Kobieca eFKa) oraz Aliną Doboszewską (Fundacja Dobra Wola) prowadzona przez Macieja Piotrowskiego (Stowarzyszenie Folkowisko). Tematem rozmowy będą zarówno szczegóły powstawania filmu, jak i osobliwości kobiecej wizji historii, konfrontując ją z wynikami analogicznych badań na Śląsku Cieszyńskim i zachodniej Ukrainie.

Oprócz tego, 21 maja o 18:30, Stowarzyszenie Folkowisko planuje przeprowadzenie kolejnej debaty – tym razem o społecznej roli kobiet na wsi. Uczestnikami wydarzenia będą Henryk Wujec, Barbara Fedyszak-Radziejowska, Tomasz Rakowski i Joanna Szewczyk.

Wydarzenie organizowane jest w ramach akcji Stowarzyszenia Folkowisko Kultura jest Babą. W jej ramach działa profil w sieci społecznościowej Facebook, a na stronie Folkowiska publikowane są wywiady z aktywnymi i oryginalnymi kobietami mieszkającymi na wsi. Oprócz wydarzeń w Warszawie, w czerwcu w Krakowie odbędzie się debata filmowa i literacka, w której udział zapowiedział m.in. laureat nagrody NIKE Marian Pilot. Wielki finał kampanii będzie miał miejsce na Festiwalu Folkowisko w Gorajcu (11-13 lipca).

Projekt realizowany w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.

 

 

 

Portal gdziebylec.pl objął patronat nad Festiwalem Folkowisko 2014.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW