-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Uchwyć urodę wody w konkursie WWF


Rzeki i jeziora znajdują się w kadrze Twoich zainteresowań? Planujesz spędzić wakacje na kajaku, łódce lub po prostu nad wodą? Kochasz polską przyrodę? Jeżeli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś TAK, powinieneś wziąć udział w konkursie fotograficznym organizowanym przez WWF Polska. Uchwyć urodę wody i wygrywaj atrakcyjne nagrody na wody.wwf.pl! Do udziału w konkursie i do dbania o polskie rzeki i jeziora namawiają ambasadorki konkursu: podróżniczka Beata Pawlikowska i wokalistka Mela Koteluk.

 

 

 

Mela Koteluk jako ambasadorka konkursu WWF, fot. Honorata Karapuda, źródło: materiały prasowe„Z kim tak jesteśmy związani, jak nie z nią? Jesteśmy wodą. Z niej wyszliśmy, to ona była naszym pierwszym środowiskiem, jej dotknęliśmy najpierw – mówi Mela Koteluk, ambasadorka konkursu WWF - Obecna w języku - wypływamy na szerokie wody, rzucamy się na głęboką wodę, cicha woda brzegi rwie. Po przebudzeniu zagotowujemy ją na kawę. Woda ożywia, oczyszcza, daje schronienie. Przypomnijmy sobie o tym i podarujmy jej naszą uwagę! Jak Wy ją widzicie? Jaka jest woda Waszymi oczami? Podzielcie się swoimi zdjęciami w konkursie WWF Uchwyć urodę wody.”

"Zasady konkursu są proste – tłumaczy Małgorzata Kosowska z WWF Polska - zrób zdjęcie wody lub jeziora w Polsce, zamieść je na wody.wwf.pl lub w aplikacji konkursowej na profilu WWF Polska na Facebook’u. Zachęcaj znajomych do głosowania na najładniejsze zdjęcia. 100 najlepszych zostanie wyłonionych przez internautów, a następnie Jury wybierze zwycięzcę oraz wyróżni 30 zdjęć. Do wygrania są atrakcyjne nagrody – zachęca Kosowska z WWF -  Nagrodą główną jest udział w niezwykłym foto safari nad Biebrzą z WWF. Natomiast 30 najlepszych autorów zdjęć otrzyma praktyczne i bardzo atrakcyjne gadżety, które można zabrać nad wodę oraz książki Beaty Pawlikowskiej."

Zasady konkursu:

  1. Rzeki oraz jeziora znajdują się w kadrze Twoich zainteresowań? Uwiecznij na zdjęciu jeden z akwenów i podziel się swoją najlepszą fotografią.
  2. Twoja fotografia poddana zostanie ocenie internautów, na podstawie której wyłonieni zostaną finaliści. O tym kto zostanie wyróżniony, zadecyduje Komisja Konkursowa.
  3. Do Konkursu możesz zgłosić tylko jedną pracę konkursową.
  4. Konkurs trwa od 11 lipca do 31 sierpnia.
  5. Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni 13 września 2013 r.

Szczegółowy regulamin konkursu dostępny jest na stronie WWF.

Nagrodami w konkursie są:

Zagrożenia dla wód w Polsce

Od lat 50. XX wieku liczba ludności w naszym kraju ciągle wzrasta. Wzrost demograficzny przekłada się na zwiększoną presję, jaką ludzie wywierają na przyrodę zanieczyszczając wody, czy zajmując przestrzeń, która historycznie należała do rzek. Myśląc o wodzie, za główne kryterium jej jakości bardzo często przyjmujemy czystość, która w ostatnich latach uległa poprawie. Zapominamy o tym, że zanieczyszczenie nie jest jedynym zagrożeniem dla naszych rzek i jezior. Na pogorszenie się stanu siedlisk organizmów wodnych, a w konsekwencji zmniejszenie się lub wyginięcie zamieszkujących je populacji wpływ ma też wiele innych czynników.

Jez. Niesłysz - Mela Koteluk, źródło: materiały prasoweDewastacja rzek w Polsce

Ludzie od setek lat żyli w otoczeniu rzek akceptując ich wylewy jako naturalne pulsy przyrody. Niestety nasilające się w XX w. procesy regulacyjne spowodowały, że przestrzeń rzek kurczy się z roku na rok, zajmowana przez ludzi. Rodzi to nieustanny konflikt na linii człowiek przyroda, którego efektem są tragedie ludzkie i nieuzasadniona regulacja rzek, prowadząca do piętrzenia się nowych problemów.

Tymczasem rzeka dla prawidłowego funkcjonowania potrzebuje wyłącznie jednej rzeczy – przestrzeni. Jeśli jej ją zapewnimy będzie mogła swobodnie kształtować swój bieg, erodować brzegi i wylewać, bez szkody dla ludzi, infrastruktury i przyrody.

Naturalna rzeka to taka, która w żadnym stopniu nie była zmieniona ręką człowieka lub zmiany te zatarły się z czasem np. poprzez zniszczenie starych budowli regulacyjnych. Intensywne prace regulacyjne na polskich rzekach trwają już ponad 100 lat. Zatarła się w nas pamięć pokoleniowa przypominająca jak rzeki funkcjonowały kiedyś. Większość z nas uważa, że brzegi należy obwałować i umocnić kamieniami, roślinności nadrzeczną powinno się wyciąć a koryto zacieśnić i pogłębić, bo w ten sposób pomieścimy w nim więcej wody... Czy aby na pewno? Niestety większość z tych prac nie tylko dewastuje środowisko przyrodnicze, ale także nie ma żadnego wpływu na lokalną ochronę przed powodzią, często powodując wręcz dodatkowe zagrożenia w niższych odcinkach rzeki.

Serwis gdziebylec.pl jest partnerem konkursu WWF "Uchwyć urodę wody".

źródło materiałów: WWF

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW