-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

W tym roku na Folkowisku będą rządzić baby!


Naturalną konsekwencją poruszenia tematyki chłopskiej podczas Folkowiska 2013 jest przejście w roku 2014 do kultury babskiej. Nie zwykliśmy poruszać łatwych i niekontrowersyjnych tematów dlatego podczas najbliższego Folkowiska postaramy się zmierzyć z babskością wsi, spróbujemy pokazać wiejską kulturę – tworzoną i kultywowaną przez kobiety. W trzy lipcowe dni wieś Gorajec licząca 12 domów staje się kulturalną stolicą Roztocza, wypełnioną muzyką i ludźmi tworzącymi niesamowitą atmosferę. Tegoroczna edycja Folkowiska odbędzie się w dniach 11-13 lipca.

 

 

Chcemy udowodnić, że na wsi są prawdziwe „baby z jajami”. Postaramy się sięgnąć głębiej, do tego co kobiece w kulturze i zwyczajach. Chcemy podebatować o roli kobiet na wsi, o tym jak Koła Gospodyń Wiejskich feminizują i emancypują. Ukażemy jak bogata jest wiejska kultura „babska”, jaki wpływ teraz i kiedyś miały kobiety na obraz polskiej wsi. Spróbujemy skonfrontować Koła Gospodyń Wiejskich z Kołami Gospodyń Miejskich. Zamierzamy udostępnić wiejskim kobietom platformę do pokazania swojej wyjątkowości.

Polska wieś „babą” stoi, a tym bardziej wiejska kultura opiera się na kobietach. Prawdziwy feminizm jest na wsi! To kobiety ze wsi samoorganizują się, to one potrafią działać zespołowo.To panie z Kół Gospodyń Wiejskich i innych grup zrzeszających kobiety kultywują tradycje, to one najaktywniej działają w lokalnych społecznościach, one są ich liderkami. Niedoceniana rola wiejskiej kobiety powinna wreszcie ujrzeć światło dzienne i wypłynąć na pierwszy plan współczesnej dyskusji o feminizmie!

Historia festiwalu Folkowisko

Nikt nie przypuszczał, że w tej małym Gorajcu - wiosce położonej niemal na końcu świata, tuż przy gra­nicy z Ukrainą, rozpęta się prawdziwe folkowe tsunami, które będzie przyciągać rok w rok grupę zapaleńców, pasjonatów wielokulturowo­ści, ludzi otwartych na świat, przygodę i przyrodę. Jest ich coraz więcej, bo Folkowi­sko przyciąga jak magnes! Kto raz tu był – prawie na pewno wróci za rok i nadal będzie z nami tworzyć magię tego miejsca.

Pomysł organizacji festiwalu narodził się podczas nie­formalnych spotkań grupy przyjaciół i rodziny Mariny i Marcina Piotrowskich. W ciągu sześciu lat spotka­nia zamieniły się w jeden z najważniejszych festiwali folkowych w Polsce. Festiwal nietypowy – przełamujący stereotypy, popularyzujący ideę wielokulturowości i wspólnotowości, a zarazem przyciągający największe gwiazdy sceny folkowej i zapewniający wszystkim doskonałą zabawę.

Poprzednie edycje festiwalu były poświęcone kolejno kulturze ukraińskiej, żydowskiej i chłopskiej. Gościły u nas wtedy tak interesujące zespoły jak R.U.T.A., Dagadana, Liudy Dobri, Vladimirska, Studium Instrumentów Etnicznych czy bard Jacek Kleyff. W wieczorach opowiadaczy brali udział Andrzej Stasiuk, Jacek Podsiadło i Maciej Szajkowski.

Portal gdziebylec.pl objął patronat nad Festiwalem Folkowisko 2014.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW