- |
Z pupilem w podróży Dla podopiecznych i naszych milusińskich podróż jest zawsze dużym przeżyciem, dlatego zawczasu musimy dołożyć starań, aby wyjazd był bezpieczny dla naszego psa lub kota.
Przygotowania zwierzaka do podróży. Planując częste podróżowanie samochodem z psem lub kotem najlepiej już wcześniej oswoić go ze swoim środkiem transportu. Pupil już za młodu powinien odbywać krótkie przejażdżki – niezależnie od tego, czy będzie to samochód czy pociąg. Czas podróżowania należy stopniowo wydłużać zawsze nagradzając psa za odwagę i cierpliwość przy wejściu do środka transportu. Małe psy i koty należy przewozić w transporterach o odpowiednim, dobranym do wielkości zwierzaka rozmiarze. W przypadku większych psów – możemy się zaopatrzyć w specjalne szelki i pas bezpieczeństwa, które uchronią przez skutkami gwałtownego hamowania.
Wizyta u lekarza weterynarii. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z podróżowaniem. Choroba lokomocyjna może skutecznie obniżyć radość z podróżowania. Dotyka ona jednego na 6 psów, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak spotykana jest u zwierząt bardzo młodych. Nadmierne ślinienie się, drżenie, nudności i wymioty oraz niepokój są najczęstszymi i typowymi objawami tej przypadłości. Przyczyną choroby lokomocyjnej są zaburzenia zmysłu równowagi, a jej objawy może potęgować nadmierny lęk przed podróżowaniem. W takich wypadkach nieodzowna jest wizyta u weterynarza, który poda naszemu pupilowi preparat zmniejszający i eliminujący te objawy. Będąc na wizycie można również zapytać o kompletowanie podręcznej apteczki zwierzaka, aby w razie nagłych i trudnych do przewidzenia sytuacji, takich jak problemy z trawieniem, skaleczenia, ukąszenia przez owady, mieć możliwość szybkiej reakcji. W apteczce takiej powinny się znaleźć: wodę utlenioną, bandaże, preparat łagodzący objawy biegunkowe, np. w postaci smakołyków. Oczywiście warto też zabezpieczyć pupila przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi: pchłami, meszkami, komarami, czy groźnymi w ciepłym okresie roku kleszczami. Planując wycieczkę zagraniczną musimy również poznać zalecenia danego państwa dotyczące przewozu czworonogów. Z pewnością konieczne będzie wyrobienie zwierzęcego paszportu, a nawet wszczepienie mikroczipa.
Kilka dobrych rad. Zacznijmy od posiłku – nie należy karmić zwierzęcia bezpośrednio przed podróżą (nawet do 3 godzin). Posiłek powinniśmy przygotować już po podróży, w miejscu docelowym. Podczas jazdy samochodem należy unikać gwałtownego hamowania, przyspieszania (szczególnie na terenie pagórkowatym) i szarżowania na zakrętach. Bardzo ważną sprawą jest temperatura w pojeździe, ponieważ zwierzęta nie są w stanie szybko wyregulować temperatury swojego ciała. Dlatego nie powinno być ani za zimno, ani za gorąco. W upalne dni zbawienna okaże się klimatyzacja, kiedy to zbyt wysoka temperatura i bezpośrednie nasłonecznienie mogą przyczynić się do powstania udaru, a nawet śmierci. Absolutnie niedozwolone jest pozostawianie samego zwierzęcia w pojeździe bez opieki – nawet przy uchylonej szybie. Pamiętajmy, że oprócz nieprzyjemności związanych z prawem, dla uratowania pozostawionego pupila szyby naszego pojazdu mogą zostać wybite przez każdego przechodnia – bez ponoszenia konsekwencji przez osobę, która ratowała zwierzaka. Przy długich podróżach, w przypadku psa, należy stosować postoje co 2-3 godziny. Podczas przerwy powinniśmy go napoić, pozwolić chwilę pobiegać. Do obroży warto przymocować również identyfikator pupila z jego imieniem i numerami telefonów kontaktowych do właścicieli. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej miejsc przystosowanych i umożliwiających wprowadzanie naszych milusińskich – są to obiekty noclegowe, gastronomiczne, a nawet urzędy. Serwis gdziebylec.pl pozwala na szybkie wyszukiwanie takich obiektów – wystarczy wybrać funkcję wyszukiwania zaawansowanego i zaznaczyć opcję „Obiekt przyjazny dla zwierząt domowych”. Z pewnością ułatwi to planowanie pobytu i korzystanie z wypoczynku wraz z pupilem.
Komentarze i oceny
średnia ocena ogólna: 3.25
|
- |