-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Z pupilem w podróżyDla podopiecznych i naszych milusińskich podróż jest zawsze dużym przeżyciem, dlatego zawczasu musimy dołożyć starań, aby wyjazd był bezpieczny dla naszego psa lub kota.

Przygotowania zwierzaka do podróży.
Planując częste podróżowanie samochodem z psem lub kotem najlepiej już wcześniej oswoić go ze swoim środkiem transportu. Pupil już za młodu powinien odbywać krótkie przejażdżki – niezależnie od tego, czy będzie to samochód czy pociąg. Czas podróżowania należy stopniowo wydłużać zawsze nagradzając psa za odwagę i cierpliwość przy wejściu do środka transportu. Małe psy i koty należy przewozić w transporterach o odpowiednim, dobranym do wielkości zwierzaka rozmiarze. W przypadku większych psów – możemy się zaopatrzyć w specjalne szelki i pas bezpieczeństwa, które uchronią przez skutkami gwałtownego hamowania.

Wizyta u lekarza weterynarii.
Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości związane z podróżowaniem. Choroba lokomocyjna może skutecznie obniżyć radość z podróżowania. Dotyka ona jednego na 6 psów, niezależnie od wieku. Najczęściej jednak spotykana jest u zwierząt bardzo młodych. Nadmierne ślinienie się, drżenie, nudności i wymioty oraz niepokój są najczęstszymi i typowymi objawami tej przypadłości. Przyczyną choroby lokomocyjnej są zaburzenia zmysłu równowagi, a jej objawy może potęgować nadmierny lęk przed podróżowaniem. W takich wypadkach nieodzowna jest wizyta u weterynarza, który poda naszemu pupilowi preparat zmniejszający i eliminujący te objawy. Będąc na wizycie można również zapytać o kompletowanie podręcznej apteczki zwierzaka, aby w razie nagłych i trudnych do przewidzenia sytuacji, takich jak problemy z trawieniem, skaleczenia, ukąszenia przez owady, mieć możliwość szybkiej reakcji. W apteczce takiej powinny się znaleźć: wodę utlenioną, bandaże, preparat łagodzący objawy biegunkowe, np. w postaci smakołyków. Oczywiście warto też zabezpieczyć pupila przed pasożytami wewnętrznymi i zewnętrznymi: pchłami, meszkami, komarami, czy groźnymi w ciepłym okresie roku kleszczami. Planując wycieczkę zagraniczną musimy również poznać zalecenia danego państwa dotyczące przewozu czworonogów. Z pewnością konieczne będzie wyrobienie zwierzęcego paszportu, a nawet wszczepienie mikroczipa.

Kilka dobrych rad.
Zacznijmy od posiłku – nie należy karmić zwierzęcia bezpośrednio przed podróżą (nawet do 3 godzin). Posiłek powinniśmy przygotować już po podróży, w miejscu docelowym. Podczas jazdy samochodem należy unikać gwałtownego hamowania, przyspieszania (szczególnie na terenie pagórkowatym) i szarżowania na zakrętach. Bardzo ważną sprawą jest temperatura w pojeździe, ponieważ zwierzęta nie są w stanie szybko wyregulować temperatury swojego ciała. Dlatego nie powinno być ani za zimno, ani za gorąco. W upalne dni zbawienna okaże się klimatyzacja, kiedy to zbyt wysoka temperatura i bezpośrednie nasłonecznienie mogą przyczynić się do powstania udaru, a nawet śmierci. Absolutnie niedozwolone jest pozostawianie samego zwierzęcia w pojeździe bez opieki – nawet przy uchylonej szybie. Pamiętajmy, że oprócz nieprzyjemności związanych z prawem, dla uratowania pozostawionego pupila szyby naszego pojazdu mogą zostać wybite przez każdego przechodnia – bez ponoszenia konsekwencji przez osobę, która ratowała zwierzaka. Przy długich podróżach, w przypadku psa, należy stosować postoje co 2-3 godziny. Podczas przerwy powinniśmy go napoić, pozwolić chwilę pobiegać. Do obroży warto przymocować również identyfikator pupila z jego imieniem i numerami telefonów kontaktowych do właścicieli. W dzisiejszych czasach powstaje coraz więcej miejsc przystosowanych i umożliwiających wprowadzanie naszych milusińskich – są to obiekty noclegowe, gastronomiczne, a nawet urzędy. Serwis gdziebylec.pl pozwala na szybkie wyszukiwanie takich obiektów – wystarczy wybrać funkcję wyszukiwania zaawansowanego i zaznaczyć opcję „Obiekt przyjazny dla zwierząt domowych”. Z pewnością ułatwi to planowanie pobytu i korzystanie z wypoczynku wraz z pupilem.

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 3.25
2 Czerwca 2013r. o 20:42
Mam podobne wrażenie.Staram się.bo uważam, że ludzie nie znają tego kraju, tym bardziej ,że sam korzystam z różnych podpowiedzi i przewodników ,jak gdzieś jadę.Może to się za kilka dni wyjaśni.Pozdrawiam.
ocena ogólna
15 Października 2013r. o 17:30
ocena ogólna
2 Czerwca 2013r. o 12:05
też mam wrażenie,że jesteśmy tu sami.Punkty nie są długo liczone,a jak są,to w niezbyt zachęcający do pracy sposób,poza nami jakby nikogo nie było,i jakoś tak dziwnie.może ktoś z Administracji odezwał się do nas,bo nie wiadomo, czy ciągnąć to dalej,czy się sppakować.
ocena ogólna
1 Czerwca 2013r. o 20:45
Eee. Już myślałam, że to nowy artykuł, a on jest sprzed trzech lat. Oj widzę, że od jakiegoś miesiąca strona jest zaniedbywana. Oprócz mnie Pana Pawła i Pana Krzysztofa nikt nic nie dodaje. Trochę żal na to patrzeć, bo to fajny portal i mógłby mieć wielu użytkowników, a jest tak zaniedbywany.
ocena ogólna
10 Października 2010r. o 17:14
Bardzo interesujący artykuł, dużo przydatnych informacji
ocena ogólna
5 Października 2010r. o 18:19
Świetnie zrobiony artykuł na pewno wiele osób z niego skorzysta.
ocena ogólna
2 Września 2010r. o 02:02
Ciekawy i dobrze przygotowany artykuł. Jednak zwierzęta, podobnie jak ludzie, różnią się między sobą, i każdy z nich inaczej znois podróż, jedne psiaki uwielbiają podróż samochodem, inne na sam widok pojazdu mają ochotę uciec jak najdalej. Trzeba zatem zadbać by podróż była dla zwierzęcia jak najmniej stresująca.
ocena ogólna
20 Lipca 2010r. o 15:17
Moje 2 psy często podróżują samochodem (trasa do 250 km). Młodszy radzi sobie z tym bardzo dobrze - całą drogę przesypia "w nogach" pasażera. Gorzej jest ze starszym - niejednokrotnie zdarzało się, że auto trzeba było sprzątać. Ważne jest, żeby podczas dłuższej trasy przynajmniej parę razy zatrzymać się i dać psiakom trochę pooddychać świeżym powietrzem. :-)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW