-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

32. Dni Ułana

Od 21 Kwietnia 2017r. do 23 Kwietnia 2017r.
Miasto / miejscowość: Poznań
Tagi: Poznań Dni Ułana
Charakter imprezy: na wolnym powietrzu
Kategoria: impreza patriotyczna / militarna
Bilety: wstęp bezpłatny
Opis
Logo

Koła czasu toczą się jednostajnie i bezwzględnie. Łamią każdą próbę ich powstrzymania, niszcząc wszystko co stanie na drodze. Żłobią głębokie bruzdy kolein przez dzieje ludzkości; tworzą historię. Koła...

Niejednego zdziwi, że koła będą symbolem 32. Dni Ułana 2017 - Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich. Cóż mają wspólnego z kawaleryjskim świętem bezduszne koła?

Równo przed osiemdziesięcioma laty powstała pierwsza w Wojsku Polskim w pełni zmotoryzowana wielka jednostka pancerno-motorowa 10. Brygada Kawalerii Zmotoryzowanej. Początkowo traktowana jak eksperyment, przez "kobylarzy" (tradycyjną kawalerię) zwana "wojskami szoferskimi",  stała się wyznacznikiem kierunku przekształcenia tradycyjnej kawalerii w formację w pełni zmotoryzowaną. Choć wówczas szaleńczy wyścig techniki z naturą dopiero się rozpoczynał, powołanie tej jednostki zapoczątkowało proces, którego skutki we współczesnych armiach są widoczne do dziś.

To przekształcenie nie było przypadkowe. Kawalerzyści, którym dość brutalnie zmieniono "środek transportu", a tętent i rżenie koni zastąpiono miarowym pomrukiem silników, nadal potrafili "myśleć w galopie". Zachowali też kawaleryjskie barwy, fason i przeświadczenie o wyjątkowości swojej broni. Jak miała pokazać zbliżająca się wielkimi krokami  II wojna światowa, nie było to przekonanie bezpodstawne.  

Podczas zawieruchy wojennej niemal wszystkie jednostki kawalerii, które odrodziły się na obczyźnie po przegranej kampanii wrześniowej, "dosiadły" koni mechanicznych, zwykle opancerzonych i pancernych. Również "Piętnastacy" w ten sposób kontynuowali walkę, zawsze pozostając wierni swoim barwom. Tak jest i dziś, gdy nad opancerzonymi "Rosomakami" 15. batalionu Ułanów Poznańskich powiewają biało-czerwone proporczyki.

Ze względu na obecność "stalowego rumaka", który towarzyszył Ułanom Poznańskim podczas II wojny światowej tegoroczne Dni Ułana będą wyjątkowe. Dzięki ciężkiej pracy i przychylności wielu ludzi może się zdarzyć, że pewien wiekowy pojazd stawi się w historycznym garnizonie, do którego nie było mu dane dotrzeć z ułanami służącymi w 2. Korpusie Polskim. Tak jak oni pozostał na emigracji. Choć znacznej części spośród weteranów kampanii włoskiej nie dane było powrócić do Kraju, jemu się to uda. Uczestnicząc w ułańskim święcie, zakończy kilkudziesięcioletnią tułaczkę...

opr.sw

 

http://www.poznan.pl/mim/events/2017-04-23/32-dni-ulana,93390.html

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
1 Maja 2017r. o 22:38
http://www.codziennypoznan.pl/artykul/2017-04-24/zakonczyly-sie-32-dni-ulana Na tej stronie można zobaczyć zdjęcia i ciekawe informacje na temat powyższego wydarzenia. Nie miałam okazji na nim być, ale znajomi mówili, że było całkiem sympatycznie.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


Maj 2018
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      

Szukaj wydarzenia

Opis wydarzenia
Kategoria wydarzenia
Charakter wydarzenia
Bilety
Data od
Data do
Miasto / Miejscowość
Województwo
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW