-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

Muzealna Akademia 67 +/-

25 Kwietnia 2018r.
Miasto / miejscowość: Kraków
Tagi: Pałac Krzysztofory
Charakter imprezy: w pomieszczeniu
Kategoria: warsztaty / wykłady
Bilety: wstęp bezpłatny
Opis

Cykl wykładów skierowany przede wszystkim do osób starszych, zainteresowanych historią, kulturą i obyczajowością dawnego Krakowa. Spotkania przy kawie i herbacie prowadzone są przez doświadczonych muzealników i gości, którzy w przystępnej i atrakcyjnej formie opowiadają o wybranych zagadnieniach. Wykłady odbywają się w środy o godz. 17.00 w Pałacu Krzysztofory.

25 kwietnia 2018
Koleje (w) rozwoju galicyjskich miast
W 1914 r. sieć kolejowa w Galicji miała długość ponad 3300 km. Jej przebieg na ogół związany był z istniejącymi ośrodkami miejskimi – potencjalnym źródłem rozwoju gospodarczego, przemysłu i wymiany handlowej. Kolej znacząco wpływała na transformację tych miast, zarówno ośrodków o ugruntowanej pozycji, takich jak Lwów czy Kraków, jak i tych mniejszych, położonych w głębi Beskidów, otwierając je tym samym na szeroki świat. Rozwój wysokonakładowych gałęzi przemysłu, dalekosiężna wymiana handlowa, migracje ludności, nowa architektura i urbanistyka, wymiana informacji nie byłyby możliwe bez skutecznego „narzędzia”, jakim były stalowe szlaki i mknące po nich pociągi. 
Prowadzenie: Dominik Lulewicz

9 maja 2018
Gorączka czarnego złota
Celem wykładu jest przedstawienie historii przemysłu naftowego w Galicji w 2. połowie XIX i na początku XX wieku. Przyjrzenie się bliżej zaistniałym i wykorzystanym (lub też nie) szansom, jakie za sobą niosło powstanie i funkcjonowanie największego na ziemiach polskich ośrodka wydobycia ropy i ozokerytu w zagłębiu naftowym Borysławsko-Drohobyckim. Wykład da też odpowiedź na pytanie o to, co nam dała realnie eksploatacja na skalę przemysłową tych złóż począwszy od połowy XIX, a skończywszy na 1939 r., kiedy to tereny roponośne zostały przejęte przez Niemców, a później Rosję sowiecką. Kolejną kwestią do rozstrzygnięcia będzie znaczenie „czarnego złota” w rozwoju cywilizacyjnym ziem polskich.
Prowadzenie: dr hab. inż. Adam Szurlej, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie

23 maja 2018
Ze wsi w szeroki świat
Zmiany ekonomiczne w Galicji, rozdrobnienie gospodarstw i emigracja zarobkowa spowodowały, że do szkół zaczęło napływać coraz więcej młodzieży chłopskiej, której celem było zdobycie wykształcenia i poprawa warunków życia. Czasy autonomii galicyjskiej to okres, w którym zwiększyła się liczba szkół na różnych poziomach kształcenia, przeznaczonych zarówno dla młodzieży męskiej, jak i żeńskiej. Powstały szkoły państwowe i prywatne, a ponadto szkoły prowadzone przez zgromadzenia zakonne. Ich absolwenci trafiali na stanowiska urzędnicze, do wojska, seminariów duchownych, seminariów nauczycielskich oraz na studia uniwersyteckie w całej monarchii habsburskiej. Byli wśród nich także znani Polacy, wywodzący się ze stanu chłopskiego, którzy zdobyli wykształcenie i odegrali znaczącą rolę w odrodzonej II Rzeczypospolitej.
Prowadzenie: dr Lucyna Kudła, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie

20 czerwca 2018
W tej czarującej wodzie
Wodolecznictwo ma długą tradycję, jednak w połowie XIX wieku polska balneologia doświadczyła naukowego rozkwitu, w czym niemały udział miał dr Józef Dietl (1804–1878), lekarz, profesor UJ i prezydent Krakowa. Pod koniec XIX wieku istniało w Galicji ponad 20 zakładów zdrojowych. Podczas wykładu odbędziemy swoistą podróż w czasie, opowiemy o zaletach picia wód leczniczych, kąpielach, a także rozrywkowej stronie pobytu w kurortach: balach, sztukach teatralnych i pamiątkowych fotografiach.
Prowadzenie: dr Katarzyna Moskal

 

http://karnet.krakow.pl/26537-krakow-muzealna-akademia-67-

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


Kwiecień 2019
Po Wt Śr Cz Pt So Nd
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          

Szukaj wydarzenia

Opis wydarzenia
Kategoria wydarzenia
Charakter wydarzenia
Bilety
Data od
Data do
Miasto / Miejscowość
Województwo
 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW