-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Łęczna
gmina Łęczna, powiat łęczyński, województwo lubelskie
www.leczna.pl
Fakty
 • • Charakterystyczną cechą Łęcznej są trzy rynki – jest to unikalna kompozycja wśród miast podobnej wielkości.
 • • W XVIII i XIX wieku Łęczna była słynna w Europie ze swoich wielkich jarmarków, zapoczątkowanych jeszcze w XIV w.
 • • Miasto leży nad dwoma rzekami o zabawnie podobnych nazwach: Wieprzem i Świnką.
 • • Łęczna jest świetnym punktem wypadowym na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie.
Informacje praktyczne

• Łęczna leży przy drodze krajowej nr 82 (Lublin – Włodawa). Krzyżują się tu również drogi lokalne: Biskupice – Lubartów i Łęczna – Sosnowica.

• Najbliższa stacja kolejowa znajduje się w Minkowicach, jest to linia Lublin – Chełm.

• Punkt Informacji Turystycznej znajduje się przy Al. Jana Pawła II 95, tel. +48817521182, turystyka@powiatleczynski.pl. Czynny w godzinach 8.00 - 14.00, można w nim kupić mapy i publikacje na temat powiatu łęczyńskiego i poszczególnych gmin, a także uzyskać informacje o atrakcjach turystycznych czy bazie noclegowej. Istnieje możliwość skorzystania ze stanowiska komputerowego z dostępem do Internetu.

• Do miasta dojeżdżają autobusy PKS oraz liczne busy prywatne. Rozkłady jazdy można znaleźć m.in. na stronach: www.angelfire.com/jazz/mlawa/busy/leczna.htm www.transmar.info www.busy.info.pl/7,20179,busy-transport,leczna.html

Wydarzenia cykliczne
• Zimowy Festiwal Teatralny "Hej kolęda, kolęda"

- styczeń

• Dni Łęcznej z Jarmarkiem Łęczyńskim

- maj-czerwiec

• Noc Świętojańska

- czerwiec

• Spotkania Młodych Instrumentalistów

- czerwiec

• Festiwal Kapel Ulicznych i Podwórkowych

- lipiec

• Międzynarodowy Plener Malarski

- lipiec

• Festyn rodzinny "Lato na Starówce"

- sierpień

• Festyn "Sportowe pożegnanie lata"

- wrzesień

• Międzynarodowy i Ogólnopolski Festiwal Piosenki, Teatru i Plastyki

- październik

Opis

Łęczna położona jest w centralnej części województwa lubelskiego, 25 km na wschód od Lublina, w widłach dwóch rzek: Wieprza i Świnki.

Charakterystyczną cechą miasta są trzy rynki w starej części miasta: pierwszy, średniowieczny rynek, nosi dzisiaj nazwę placu Tadeusza Kościuszki. Stoi przy nim klasycystyczny XIX-wieczny ratusz z czterokolumnowym portykiem (obecnie Pałac Ślubów) oraz pomnik – głaz narzutowy z tablicą ufundowaną w 1967 r. z okazji 500-lecia miasta. Drugi rynek, położony na północ, powstał w połowie XVII w. Na początku XIX w. dla usprawnienia handlu bydłem i końmi powstał jeszcze trzeci rynek, położony na zachód od drugiego, koło skarpy Wieprza. Obecnie żaden z nich nie pełni funkcji placów targowych. Rynki otoczone są parterową i piętrową zabudową, głównie murowaną, gdzieniegdzie też starą drewnianą.

Łęczna zasłynęła ze swoich wielkich jarmarków, zapoczątkowanych w XIV w., na które przyjeżdżali kupcy nawet z Rosji, Niemiec i Austrii, a obroty sięgały zawrotnych na tamte czasy sum. Pisał o nich m.in. XVIII-wieczny poeta Ignacy Krasicki. Targi te portretowali także wybitni malarze: J.P. Norblin i J. Chełmoński. Miasto doczekało się także wzmianki w „Potopie” Henryka Sienkiewicza.

W XIX i na jeszcze początku XX w. Łęczna była także znanym w kraju ośrodkiem chasydzkim. Ludność różnych narodowości i wyznań zamieszkiwała tu już w XVI wieku. Obok siebie żyli w zgodzie katolicy, wyznawcy prawosławia, judaizmu, a także protestanci.

W latach 60-tych odkryto w rejonie Łęcznej wielkie złoża węgla kamiennego, 15 lat później miasto stało się stolicą Lubelskiego Zagłębia Węglowego z najlepszą w Polsce kopalnią, położoną w pobliskiej Bogdance. Obecnie jest miastem górniczym, siedzibą mieszkaniową i usługową dla Zagłębia. Rozwój przemysłu węglowego spowodował, że miasto rozbudowało się dość nietypowo – stare centrum nie jest w tej chwili śródmieściem miasta, które przesunęło się na wschód, w stronę nowych osiedli wybudowanych dla górniczych potrzeb.

Od kilkunastu lat Łęczna współpracuje z miastami partnerskimi: węgierskim Hajdúhadház, włoskim Treviolo oraz ukraińskim Kowlem. Współpraca obejmuje coroczną wymianę młodzieży, wymiana kulturalną oraz doświadczeń samorządowych. W przyszłości rozszerzy się ona o wymianę sportową, a także o współpracę gospodarczą przedsiębiorstw z miast partnerskich.

Oprócz łęczyńskich zabytków: m.in. kościóła pw. św. Marii Magdaleny, dawnej mansjonarii, dzwonnicy, Dużej Synagogi (z zachowanymi sztukateriami, polichromiami a także aron-ha-kadeszem i bimą – obecnie mieści się tu Muzeum Regionalne), lapidarium z macewami, Małej Synagogi oraz ratusza warto zwiedzić atrakcyjne krajobrazowo okolice – Nadwieprzański Park Krajobrazowy czy pobliskie Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie.Tereny wokół miasta w znacznej części objęte są ochroną przyrody. Łęczyński przełom Wieprza, położony w północno-zachodniej części Parku jest jednym z najbardziej malowniczych fragmentów tego chronionego obszaru.

Łęczna jest świetnym punktem wypadowym na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie, największy w Polsce zespół łąkowy. Ta kraina 68 jezior, licznych bagien i lasów charakteryzuje się przyrodą zachowaną w niezmienionym od lat stanie. Pojezierze jest częścią Poleskiego Parku Narodowego i jest doskonałym miejscem do wypoczynku. W okolicy Łęcznej, kilkanaście kilometrów za miastem znajdują się m.in. jeziora Łukcze oraz Zagłębocze. Część z jezior Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego otoczona jest rozległymi, piaszczystymi plażami, zachęcającymi do czynnego odpoczynku (pływanie, żeglowanie, jazda na nartach wodnych) oraz do zażywania kąpieli wodno-słonecznych, inne nie są kąpieliskami, ale stanowią niezwykle cenne obiekty przyrodniczo-krajobrazowe, jak rezerwat „Brzeziczno”, jest także wiele dzikich, nieznanych turystom jezior. Obszar Pojezierza obfituje w bogactwo flory i fauny – rzadkie gatunki ptaków oraz zwierzynę leśną.

Historia

Nazwa miasta pochodzi prawdopodobnie z faktu łączenia się dwóch rzek – Wieprza i Świnki.

Pierwsze wzmianki o Łęcznej pochodzą z XIII wieku. W połowie XV w. właściciel osady, Zbigniew z Łęcznej, sprzedał ją możnej rodzinie Tęczyńskich. W 1467 r. Jan Tęczyński, kasztelan krakowski uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej lokacji miasta na prawa magdeburskich i wybudował na skarpie północnego brzegu Świnki zamek (do dziś pozostały jedynie fragmenty fundamentów). Równocześnie Łęczna uzyskała królewski przywilej organizowania dwóch jarmarków. Pod koniec XVI wieku kolejni właściciele miasta, znany na Lubelszczyźnie ród Firlejów, uzyskali od króla Stefana Batorego przywilej na dwa następne jarmarki – na Boże Ciało i na św. Mikołaja. Królewskie przywileje oraz korzystne położenie miasta na ruchliwym szlaku handlowym w kierunku Rusi i Litwy przyczyniły się do intensywnego rozwoju Łęcznej, którego nie zahamowały nawet wielkie pożary w XVI w.

Pierwsza połowa XVII w. to okres najwyższego rozkwitu miasta. Jego właścicielem był wówczas podkomorzy lubelski Adam Noskowski. W 1647 r. uzyskał on od Władysława IV przywilej na trzy nowe jarmarki, powstało wiele murowanych budowli, istniejących do dziś (mansjonaria, kościół, synagoga), a także drugi rynek na wciąż powiększające się jarmarki. W XVIII, a zwłaszcza na początku XIX w. targi końmi i bydłem nabrały europejskiego rozgłosu, ściągało na nie tysiące sprzedawców, kupców i pośredników z całego Królestwa Polskiego, a także z Rosji, Niemiec i Austrii. Obroty sięgały zawrotnych wówczas milionowych sum.

Rozwój miasta zahamowały wojny nękające Polskę od połowy XVII wieku, a także epidemie. W 1723 roku Łęczna uzyskała nowe przywileje targowe i przeniesiono tu z Lublina targi na konie i bydło. Niebawem poszerzono ulice rynkowe oraz założono trzeci rynek. Dzięki jarmarkom, a także szybkiemu rozwojowi przestrzennemu miasta, okazałemu budownictwu (zamek, ratusz, kamienice rynku), a także zwiększającej się ciągle liczbie mieszkańców, Łęczna stała się silnym ośrodkiem miejsko-handlowo-rzemieślniczym na skalę krajową. Trzyrynkowa kompozycja miasta jest unikalna do dzisiaj.

W połowie XIX wieku 64,3 procent wszystkich mieszkańców stanowili Żydzi – miasto było silnym ośrodkiem chasydyzmu w Polsce.

W XIX w., na skutek upadku Rzeczypospolitej, walk niepodległościowych, wytyczenia nowych dróg handlowych i linii kolejowych, omijających Łęczną, oraz kolejnych pożarów, które zniszczyły całą zabudowę centrum, jarmarki łęczyńskie straciły swój międzynarodowy charakter, a miasto już nie podniosło się z powolnego upadku.

II wojna światowa nie oszczędziła także Łęcznej. Miasto zostało częściowo spalone, a z dawnej zabytkowej, drewnianej zabudowy miasta sprzed 1939 r. nie pozostało prawie nic. Naziści założyli tu getto, a także obóz pracy przymusowej, w którym zamknięto Żydów z Łęcznej oraz Czech i Słowacji – cztery tysiące osób. Ponad tysiąc osób rozstrzelano w masowych egzekucjach przed synagogą, pozostali zginęli wywiezieni do pobliskiego obozu w Sobiborze oraz Trawnikach.

Po wojnie, Łęczna była jednym z wielu miasteczek o charakterze rolniczo-handlowym, bez większego znaczenia gospodarczego. W 1938 r. pojawiły się pierwsze wzmianki o prawdopodobnym występowaniu pokładów węgla kamiennego na Lubelszczyźnie, ale dopiero w latach 60-tych, po badaniach geologów, odkryto je w rejonie Łęcznej. W 1975 roku, w położonej 10 km na wschód od miasta Bogdance, rozpoczęto budowę pierwszej w Lubelskim Zagłębiu Węglowym „pilotującej” kopalni, a Łęczną wytypowano na stolicę powstającego zagłębia. Rozpoczęło to nowy etap w dziejach miasta –kopalnia w Bogdance jest dziś najbardziej dochodowym przedsiębiorstwem w polskim górnictwie węglowym. W 1999 r. Łęczna po raz pierwszy w historii została siedzibą powiatu.

Polecane obiekty
 • Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej z XVII w.
 • Dawna mansjonaria z XVII w.
 • Dzwonnica z XVIII w.
 • Duża Synagoga z połowy XVII w. (obecnie Muzeum Regionalne)
 • Mała Synagoga – Bet Midrasz – z początku XIX w. (obecnie Biblioteka Publiczna)
 • Ratusz łęczyński z XIX w. (obecnie Pałac Ślubów)
 • Dom z podcieniami z połowy XIX w.
 • Domy zajezdne z XIX w.
 • Budynek dawnej plebanii z połowy XIX w.
 • Zespół dworsko-pałacowy Podzamcze z XIX w.
 • Kirkut, założony w XVI w. lub XVII w.
 • Rynek I – plac Tadeusza Kościuszki
 • Rynek II
 • Rynek III

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
9 Września 2013r. o 15:23
Łęczna jest w porządku, a niedaleko są piękne jeziora na pojezierzu łęczynsko -włodawskim, gdzie jest naprawdę czysta woda, i można wspaniale odpocząć.
ocena ogólna
8 Września 2013r. o 13:00
No cóż. Mieszkam tu ,ale nie szkodzi jeśli wszystkim polecę to miasto. ;)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW