-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Łeba
gmina Łeba, powiat lęborski, województwo pomorskie
www.leba.eu
Fakty
  • Z Łeby dochodzimy do Słowińskiego Parku Narodowego, miejsca unikalnego na skalę europejską. Na odcinku ok. 5 km znajdują się tu ruchome wydmy, zwane białymi górami, ciekawe jeziora przybrzeżne oraz torfowiska.
  • Miasteczko powstało w XIII wieku u ujścia rzeki Łeby. Otwarte morze, atakujące południowy brzeg utrudniało budowę portu. Dodatkowo wrogiem był wędrujący piasek, bezlitośnie zasypujący osady i lasy. W pierwszej lokalizacji na prawie polskim, łeba należała do Swięców, ale już w 1309 roku przeszla w ręce krzyżaków, za obopólnym dogadaniem się - stąd w herbie rybo-zwierz (pies) - herb możnowładców oraz krzyż - symbol Zakonu.
  • Wieloletnia walka o budowę portu doprowadzila do nieudanych prób przekopania mierzei jeziora Łebsko.
Informacje praktyczne

Łeba to typowy kurort, z pełnymi plażami w lecie, ale i urokliwe miasto z przepięknymi okolicami.

Do ruchomych wydm nie można dojechać samochodem - kursuje specjalna kolejka, można wypożyczyć rowery i specjalne czterokołowce. Ale i te trzeba zostawić (bezpiecznie) przy wejściu do parku. Spacer po wydmach tylko na piechotę.

Wydarzenia cykliczne
Opis

Łeba jest jedną z większych i najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych w Polsce. Łeba posiada wspaniały mikroklimat. Szerokie plaże, bliskość Słowińskiego Parku Narodowego gdzie można obejrzeć słynne ruchome wydmy. Łeba jest także idealnym miejscem do uprawiania sportów, szczególnie windsurfingu i jazdy konnej. Piękne okolice oraz szlaki rowerowe i piesze sprzyjają organizowaniu wycieczek i spacerów.

Łeba (kaszb. Łeba, niem. Leba) to niewielkie miasto i gmina (miejska; prawa miejskie od 1357) w północnej Polsce, w województwie pomorskim, w powiecie lęborskim, nad rzekami Łebą i Chełstem. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa słupskiego. Według danych z 31 grudnia 2007, miasto miało 3933 mieszkańców.

Na zachód od miasta rozciąga się Słowiński Park Narodowy z ruchomymi wydmami i Jeziorami Łebsko i Gardno. Na wschodzie leży jezioro Sarbsko i Rezerwat Przyrody Mierzeja Sarbska, który został założony w 1976 roku i ma status rezerwatu częściowego. Rezerwat ten rozciąga się na mierzei oddzielającej Bałtyk od jeziora Sarbsko. Swoją ochroną obejmuje tereny o powierzchni 546,63 ha. Wysokości zalesionych wydm dochodzą do 24 m. n.p.m.

Historia

Położone przy ujściu rzeki Łeby miasteczko z XIII - wiecznym rodowodem od samego początku nie miało dobrych perspektyw. Najbardziej przeciwne były mu siły przyrody. Otwarte morze, atakujące południowy brzeg, uniemożliwiało zbudowanie portu. Rzeka raz po raz wylewała, przesuwając swoje koryto ku zachodowi i zagrażając istnieniu osady. Wrogiem mieszkańców był wędrujący piasek z wydm mierzei oddzielającej jezioro Łebsko od Bałtyku - zasypywał pola uprawne, ulice, pogrążał domy.

Nie była łaskawa dla Łeby także historia. W momencie pierwszej lokacji na prawie polskim, Łeba należała zapewne do któregoś z przedstawicieli rodu Święców, który na przełomie XIII i XIV wieku umocnił się w tej części Pomorza. W 1309 roku Łebą jak i całym Pomorzem Gdańskim zawładnęli Krzyżacy, w czym Święcowie walnie im dopomogli. Tak jedni jak i drudzy upamiętnili się w herbie Łeby. Znajduje się w nim bowiem rybo-pies ( lub rybo-zwierz), który był godłem możnowładczego rodu, oraz krzyż - znak Zakonu szpitala NMP, a zarazem zakonnego państwa. Rybo-zwierz, pół gryfa i pół ryby, jest w heraldyce szlacheckiej identyczny z herbem Pobędz. Te elementy znalazły się w pieczęci miasta Lebemunde - Łebo ujścia, bo tak pierwotnie miasto było nazywane.Pieczęć została wykonana wkrótce po lokacji na prawie lubeckim, którą obdarzył Łebę w roku 1357 komtur gdański Wilhelm von Baldershaim. Używana przez całe wieki utrwaliła herb miasta, choć z czasem zupełnie utraciła aktualną wymowę. Zwierzchnictwo Święców wygasło, być może już w momencie przyjścia Krzyżaków, ci zaś utracili władzę nad ujściem Łeby ostatecznie po wojnie trzynastoletniej. Później miasteczko dzieliło losy Ziemi Lęborskiej, która była lennem książąt zachodniopomorskich, a po śmierci Bogusława X na krótko trafiła pod bezpośrednie panowanie królów polskich, by w 1657 roku popaść w niewolę Brandenburgii i następnie pruskich jej spadkobierców. W codziennym życiu wielu pokoleń mieszkańców Łeby, na pierwsze miejsce wysuwały się zmagania z nieprzyjazną naturą. Kroniki notują ogromne powodzie w latach 1396, 1441, 1467,1497. 11 stycznia 1558 roku potężny sztorm na Bałtyku spowodował powódź, która wyrządziła tak wielkie zniszczenia, iż mieszkańcy zdecydowali się zbudować nowe miasto w miejscu odległym o ok.2 km na południowy wschód od poprzedniego. W 1570 roku następny atak morza zmusił ostatnich mieszkańców do przeniesienia się do nowej Łeby, a opuszczone sadyby wkrótce całkowicie pochłonął piasek wydmowy. W 1590 roku zburzono kościół św. Mikołaja, który stał w centrum średniowiecznego miasteczka, zachował się jedynie fragment muru tej budowli . Ale i później, pomimo oddalenia, współżycie z morzem było trudne. W końcu XVIII wieku powstał plan zbudowania dużego portu na jeziorze Łebsko, w tym celu przekopano kanał przez mierzeję. Okazało się to przedsięwzięciem na owe czasy nierealnym, albowiem 4 marca 1799 fale morskie całkowicie zniweczyły pracę, rozniosły zgromadzone zapasy drewna, wyrzuciły na ląd statki. Łebianie byli zmuszeni zaniechać budowy. Dopiero w drugiej połowie ub. wieku wybudowano mały port morski, służący głównie rybakom, uregulowano też brzegi rzeki. Po uzyskaniu połączenia drogowego i kolejowego z Lęborkiem, Łeba zaczęła pełnić rolę letniska i kurortu.

źródło: www.leba.eu

Polecane obiekty
  • Barokowy kościół z 1683 roku z wieżą szachulcową z XVIII w.
  • Pozostałości murów gotyckiego kościoła św. Mikołaja z XIV w. (w Starej Łebie) (na zachodnim brzegu rzeki Łeby)
  • W Rąbce - dzielnicy Łeby - na Mierzei Łebskiej w okresie II wojny światowej działał doświadczalny poligon niemieckiej broni rakietowej
  • Wydmy ruchome w Słowińskim Parku Narodowym
  • W okolicznych wsiach zachowały się zabytki kultury Słowińców
  • Słowiński Park Narodowy

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
5 Lipca 2011r. o 15:52
Piękne miejsce. Byłam tam z wycieczką tylko jeden dzień, ale i takużekła mnie atmosfera tego miasta. Wszystki boło ciekawe i wspaniałe, jednak najbardziej w pamięć wryły mi się ruchome wydmy.To fascynujące zjawisko. Tylko szkoda, że tak daleko ode mnie ;(
ocena ogólna
30 Sierpnia 2010r. o 17:03
ocena ogólna
9 Sierpnia 2010r. o 17:38
piękne miejsce i okolice.Warto odwiedzić ruchome wydmy , wyrzutnię rakiet w Rąbce, latarnię morska w Stilo , oraz w Czołpinie.Będac w tych okolicach polecam Rowokół koło Smołdzina, niesamowity widok na wydmy, morze i jezioro Łebsko.A dla wytrwałych Słupsk ze zbiorami dzieł Witkacego i ięknym ratuszem(można wejść na wieżę,ale do 15.00 chyba), oraz skansen w Klukach.Polecam.Rewelacja.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW