-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Śliwin
   gmina Rewal, powiat gryficki, województwo zachodniopomorskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Osada rolnicza, oddalona ok. 2 kilometry na południowy-wschód od Rewala to prawdopodobnie najstarsza miejscowość w Gminie Rewal.

   Świadczy o tym stanowisko archeologiczne, obejmujące punkt osadniczy ze starożytności i okresu wpływów rzymskich oraz pozostałości grodziska z wczesnego średniowiecza, wpisane do rejestru zabytków i objęte ochroną archeologiczno-konserwatorską. Tak naprawdę o historii Śliwina wiemy niewiele. Z nielicznych, ocalałych z zawieruchy wojennej historycznych dokumentów dowiadujemy się o Ziemi Śliwińskiej (Schleffiner Land), z warownym grodem, znajdującym  się na przyległych do dzisiejszego Śliwina pastwiskach. W zapiskach z 1159 r. wspomina się o przejęciu tych ziem najpierw przez szlachtę rycerską z Kamienia Pomorskiego (daw. Kammin), a potem przez biskupów kamieńskich. W XV w. Śliwin, wraz z przyległymi gruntami stał się ostatecznie własnością rodziny von Fleming.

   Jeszcze do niedawna miejscowość składała się z dwóch części, rozdzielonych drogą prowadzącą do Dziwnowa – starszej (daw. Schleffin), oddalonej ok. 2 km od morza, położonej wśród pół uprawnych osady, której mieszkańcy utrzymywali się z rolnictwa i nowszej -  położonej nad samym morzem części letniskowej (daw. Neu Schleffin), znanej wśród miejscowej ludności pod nazwą Śliwin Bałtycki lub Nowe Śliwno. Obydwie nazwy przez całe lata funkcjonowały równolegle, nigdy natomiast nie zostały oficjalnie zarejestrowane w urzędzie.  Ta kłopotliwa sytuacja, wprowadzająca niemałe zamieszanie, zwłaszcza wśród odwiedzających Gminę Rewal turystów została jednak ostatecznie rozwiązana w 2000 roku, kiedy to część nadmorską przyłączono administracyjnie do Rewala. 

Dzisiejszy Śliwin zmienił nieco swe oblicze – zadbane wiejskie zagrody i gospodarstwa zapraszają wczasowiczów z całej Polski, proponując im alternatywną formę spędzenia urlopu przez cały rok. Turyści, uciekając od tłoku i hałasu znajdą w Śliwinie wiejską sielankę - miejsce, gdzie można napić się mleka prosto od krowy, czy delektować się potrawami, przygotowanymi przez gospodarzy z płodów rolnych własnej produkcji.

   Historia
   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW