Środa Wielkopolska położona jest w centralnej części województwa wielkopolskiego. Miasto - siedziba gminy i powiatu - ma bardzo korzystne położenie geograficzne. Leży nie tylko w niewielkiej odległości od Poznania, ale posiada również bardzo dobre połączenia komunikacyjne z wieloma innymi ośrodkami. Przez Środę przebiega kolejowa magistrala północ – południe oraz droga krajowa nr 11 łącząca środkowe wybrzeże Morza Bałtyckiego ze Śląskiem.
Środa Wielkopolska leży na terenach, które są tylko w niewielkim stopniu zróżnicowane pod względem wysokości nad poziomem morza. Najdłuższą rzeką gminy jest Moskawa. Jej dopływem jest Struga Średzka, która od strony południowo-zachodniej tworzy rozległe Bagna Średzkie - obszar chronionego krajobrazu, w którym spotkać można rzadkie i znajdujące się pod ochroną gatunki ptaków, między innymi: czaple, łabędzie nieme, perkozy, mewy śmieszki, czajki i remizy.
Na terenie gminy znajduje się również wiele bardzo interesujących obiektów zabytkowych. W samej Środzie większość obiektów zabytkowych miasta znajduje się w obrębie Starego Rynku. W jego pobliżu mieści się najważniejszy średzki zabytek – kolegiata farna p.w. Wniebowziętej Najświętszej Marii Panny. Przy kolegiacie znajduje się neogotycka dzwonnica z 1869 roku. Nieopodal, przy Placu Zamkowym stoi piękny ratusz.
Również okolice Środy Wielkopolskiej są bogate w zabytki. Koniecznie należy zobaczyć m.in. Pałac w Winnej Górze , Dwór i park w Brodowie, Dwór „Napoleonka” z 1802 w Jarosławcu.
W mieście i gminie prężnie rozwija się działalność artystyczna, kulturalna i sportowa. Centrum działalności kulturowej jest Ośrodek Kultury w Środzie Wielkopolskiej. Od kilku lat w mieście organizowany jest Środa Rock Festival, którego celem jest pokazanie dorobku muzycznego młodych średzkich zespołów oraz oczywiście dobra zabawa.
Niewątpliwą atrakcją miasta i całego powiatu średzkiego jest 100-letnia wąskotorowa linia kolejowa łącząca Środę Wielkopolską z Zaniemyślem. W 2003 r. uznano ją za Turystyczną Perłę Wielkopolski.
Środa Wielkopolska to miasto sprzyjające amatorom wycieczek rowerowych. Przebiega przez nie Transwielkopolska Trasa Rowerowa. Po wyjeździe z miasta trasa prowadzi przez Olszewo, Szlachcin (kompleks pałacowo-dworski z początków XIX w.), Brzezie aż do Winnej Góry, gdzie warto zatrzymać się na dłużej.
Na terenie miasta zlokalizowanych jest wiele zakładów przemysłowych. W przemyśle rozwijają się branże: metalowa, motoryzacyjna, stolarska, odzieżowa i chemiczna. |