-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Świerzawa
  gmina Świerzawa, powiat złotoryjski, województwo dolnośląskie
  Fakty
  Informacje praktyczne

  Wszelkich informacji o historii, kulturze i zabytkach miasta oraz o bazie noclegowo-gastronomicznej udziela Centrum Kultury i Turystyki w Świerzawie przy ul. Jeleniogórskiej.

  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Świerzawa jest maleńkim, historycznym miasteczkiem położonym w południowej części województwa dolnośląskiego, u stóp malowniczych gór Kaczawskich nad rzeką Kaczawą. 

  Miasto ma ok. 2,5 tyś. mieszkańców.

  Miasta partnerskie: Obercunnersdorf - Niemcy, Mala Skala - Czechy, Chocz - Polska.

  • Miasto jest dobrym punktem wyjściowym dla wycieczek w góry Kaczawskie ( wiele szlaków turystyki pieszej rowerowej).
  Historia

  Miasto uzyskało prawa miejskie w 1296 r. z rąk księcia świdnicko-jaworski Bolko I. W tym czasie istniał to już zamek oraz kościół pw. św. Jana i św. Katarzyny. W 1382 r. z inicjatywy mieszczan wybudowano drugi kościół w mieście pod wezwaniem Wniebowzięcia Panny Marii, stał się on kościołem parafialnym.

  W XVI w. Świerzawa dostała się pod panowanie Habsburgów. W 1534 r. rada miejska Świerzawy odkupuje od Otto von Zedlitza wójtostwo świerzawskie wraz z wszystkimi posiadłościami w mieście i od tego momentu mogą sami o sobie decydować.

  Gorszy okres dla miasta nastał wraz z XVII w. W 1608 roku w mieście wybuchł pożar który strawił większość domostw, oraz ratusz wraz z dokumentami tam przechowywanymi. Kolejny cios miał miejsce podczas wojny 30-letniej. Zniszczeniu uległa większość miasta, obydwa kościoły i zamek. Dopiero po tych wydarzeniach nastąpiła powolna lecz systematyczna odbudowa miasta. W 1693 r. miastu zostaje nadany przywilej górniczy zezwalający na wydobycie złota, srebra, ołowiu. Złoża jednak szybko się wyczerpały. W połowie XVIII w. w mieście powstał trzeci kościół tym razem ewangelicki.

  Kres rozwojowi miasta dały dwa duże pożary w 1762 r. i 1808 r. w wyniku których została zniszczona prawie cała Świerzawa.

  Polecane obiekty

  * kościół św. Jana i św. Katarzyny pochodzący z II poł. XIII w.

  * kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z końca XIV w.

  * ratusz z 1810 r.

  * XIX-wieczne kamieniczki znajdujące się wzdłuż Rynku w tym budynek dawnej apteki pochodzący z 1690 r.

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  3 Października 2011r. o 18:24
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW