-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Świnoujście
gmina Świnoujście, powiat Świnoujście, województwo zachodniopomorskie
Świnoujście – kraina 44 wysp
www.swinoujscie.pl
Fakty
 • W Świnoujściu urodzili się m.in. Marzena Cieślik (Miss Polonia 2006), Andrzej Smolik (muzyk, kompozytor, producent muzyczny, multiinstrumentalista, zdobywca dwóch Fryderyków i Paszportu Polityki), Robert Kalicki (muzyk, wokalista, kompozytor, producent muzyczny, autor tekstów, były klawiszowiec grupy „Lombard”), Marcin Adamski (piłkarz).
 • Powierzchnia miasta powiększa się poprzez nanoszenie piasku na plażę przez prądy morskie.
 • 27 czerwca 2002 w Pałacu Europy w Strasburgu Świnoujście otrzymało Dyplom Europejskiego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy za promocję idei europejskich, wkład w rozwój Euroregionu Pomerania oraz za współpracę z miastami partnerskimi.
 • Jesienią 2009 r. ruszyła budowa „Salonu Kurortu” - nowej transgranicznej promenady ze Świnoujścia do niemieckich miejscowości nadmorskich, w kształcie amplitudy, fali w poziomie i w pionie. Znajdą się na niej muszle koncertowe, kawiarnie, bary i wyjątkowa zieleń.
 • Fort III – Fort Anioła z lat 1845-58 wzorowany jest a mauzoleum Hadriana, czyli rzymskim Zamku Świętego Anioła.
 • Tytuł honorowego obywatela Świnoujścia otrzymali tak znani i przerażający w swych wyczynach ludzie jak: Adolf Hitler, niemiecki marszałek August von Mackensen, Bolesław Bierut i Władysław Gomułka.
 • Komendantem Twierdzy Morskiej Świnoujście był Wilhelm Canaris - admirał niemiecki, szef wywiadu wojskowego Abwehry, jeden z najbardziej enigmatycznych dygnitarzy III Rzeszy, przeciwnik polityki Hitlera, zamordowany przez SS pod koniec wojny.
 • Dowódcą torpedowca garnizonu Świnoujście był Karl Dönitz - późniejszy admirał i twórca broni podwodnej, który jako Prezydent III Rzeszy po śmierci Hitlera kierował kapitulacją Niemiec.
Informacje praktyczne

Jedną z możliwości spędzenia wolnego czasu latem jest rejs statkami białej floty - po porcie, Bałtyku, do Międzyzdrojów i do niemieckich letnisk: Ahlbeck, Heringsdorf i Bansin. Katamaranem można popłynąć na wyspę Rugia, a wodolotem do Szczecina i z powrotem.

Port jachtowy Basen Północny znajduje się w północno-wschodniej części centrum miasta na wyspie Uznam. Administruje nim Ośrodek Sportu i Rekreacji "Wyspiarz". Pojemność mariny wynosi ok. 150 jednostek średniej wielkości, długości 10 – 12 m oraz o zanurzeniu do 3,5 m, istnieje możliwość przyjmowania jednostek o zanurzeniu do 6 m na nabrzeżu zewnętrznym. Port funkcjonuje przez cały rok z możliwością zimowania jachtów. Posiada pełne zaplecze: woda pitna, pralnia, suszarnia, energia elektryczna, obiekt socjalno-sanitarny, tawerna oraz stacja benzynowa.

Między wyspami Uznam i Wolin istnieje stałe i bezpłatne połączenie promowe, a wyspy Wolin i Karsibór są połączone Mostem Piastowskim.

Przejściowość klimatu cechuje znaczna zmienność pogody oraz znacznie mniejsze skoki temperatury, niż to ma miejsce w głębi kraju. Opady są tu nieduże (ok. 550 mm rocznie), zimy zaś są łagodniejsze i mniej mroźne. Klimat panujący latem jest dość zmienny, zdarzają się długie okresy ciepłej i słonecznej pogody i tygodnie deszczowe. W lecie dzień jest tu dłuższy o około 1 godzinę a zimą o 1 godzinę krótszy niż w południowej Polsce.

Jedną z atrakcji jest plaża na przestrzeni dziesięciu kilometrów (3,7 km na Uznam i 6 km na wyspie Wolin). Jej szerokość dochodzi do 130 m i co roku powiększa się wskutek cofania się morza. Przez to świnoujskie kąpieliska są płytkie.

Latem wody Bałtyku w rejonie Świnoujścia są najcieplejsze na polskim wybrzeżu. Można korzystać z wodnych zjeżdżalni, trampolin, motorówek z pontonem, wypożyczyć skuter wodny lub spróbować swoich sił na moto- lub paralotni startującej z plaży.

Plaża na wyspie Uznam co rok otrzymuje certyfikat "Błękitnej Flagi” jako kąpielisko spełniające wysokie wymogi jakości i bezpieczeństwa.

http://plaza.swi.pl/

Wydarzenia cykliczne
Święto Śledzia

maj

Dni Morza - Dni Świnoujścia

czerwiec - Neptunalia, Noc Świętojańska, liczne wystawy okolicznościowe oraz Święto Marynarki Wojennej

Regaty Dni Morza

czerwiec

Festiwal Folkloru i Sztuki Ludowej "Lato nad Świną"

lipiec

Etapowe Regaty Turystyczne

lipiec

Regaty Gryfa Pomorskiego

sierpień

Świnoujskie Wieczory Organowe

od połowy maja do połowy września w sobotnie wieczory - kościół Chrystusa Króla

Plażowe Mistrzostwa w Budowaniu Czegoś z Piasku

sierpień

Międzynarodowy Pływający Festiwal Piosenki Morskiej "Wiatrak"

sierpień

Maraton Świnoujście – Wolgast

wrzesień

Przegląd amatorskiej twórczości filmowej "Świnokino"

listopad

FAMA

Festiwal Artystyczny Muzyki Amatorskiej

Opis

Świnoujście to miasto na prawach powiatu w północno-zachodnim krańcu województwa zachodniopomorskiego, leżące jednocześnie nad Zatoką Pomorską, Zalewem Szczecińskim, Jeziorem Wicko Wielkie, u ujścia rzeki Świny do Morza Bałtyckiego, jedyne w Polsce miasto położone na 3 dużych wyspach: Uznam (ok. 36 tys. mieszkańców), Wolin (ok. 4 tys.), Karsibór (ok. 700 osób) oraz na kilkudziesięciu (łącznie 44) małych, niezamieszkanych wysepkach. Granice Świnoujścia obejmują powierzchnię aż 197,23 km² (2. miejsce w województwie i 8. w kraju), ale w tym obszar zurbanizowany zajmuje zaledwie 16,11 km². Graniczy z gminami: Międzyzdroje, Stepnica, Nowe Warpno, zatem z trzema polskimi powiatami, a także z 4 gminami powiatu niemieckiego Ostvorpommern.

Świnoujście ma ok. 41 tysięcy mieszkańców.

Miasto należy do euroregionu Pomerania. Dzięki położeniu nad Bałtykiem, jego gospodarka i kultura jest trwale związana jest z państwami nadbałtyckimi. Przykładem może być program "Cztery Zakątki" promujący wzajemną turystykę, wymianę kulturalną i młodzieżową pomiędzy Południową Skanią w Szwecji, duńską wyspą Bornholm, niemiecką Rugią i Świnoujściem.

Miastami partnerskimi Świnoujścia są: Ystad (Szwecja), Swietłyj (Rosja), Nordenham i Heringsdorf oraz powiat Ostvorpommern (Niemcy).

Historia

Historia okolic Świnoujścia jest niezwykle burzliwa i długa. Przed tysiącem lat ujście Świny zamieszkiwało plemię Wolinian, których państewko Mieszko I przyłączył do tworzonego piastowskiego państwa. W XI-XII w. władali tu książęta pomorscy, broniąc się w warownych grodach przed Duńczyków. W latach 1185-1227 całe Pomorze Zachodnie było lennem Danii. Kilka wieków później, w 1628 kolejni władcy zapragnęli posiadać te tereny - wojska cesarskie ufortyfikowali ujście Świny, by uniemożliwić inwazję od strony morza, jednak już 2 lata później na wyspie Uznam wylądowała armia szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa, który zatrzymał się w Karsiborze. Pokój westfalski z 1648 r. przyznał miasto i Pomorze Zachodnie Szwecji, dopiero w 1720 r. Prusy odkupiły wyspy za 10 mln talarów w złocie.

W latach 1738-40 rząd pruski zezwolił na żeglugę Świną do Szczecina i rozpoczął pogłębianie jej koryta. W latach 40. XVIII w. na północ od osady Swine powstał port morski Swinemünde, który otrzymał prawa miejskie od króla Prus Fryderyka Wielkiego w 1765 r. XIX wiek minął pod znakiem rozbudowy, budowy kamiennych falochronów, drewnianego molo i najwyższej wówczas w świecie latarni morskiej, pogłębiania toru wodnego i innych inwestycji. Uruchomiono regularną żeglugę pasażerską i połączenie kolejowe z Berlinem. W latach 1875-1890, by usprawnić żeglugę między Szczecinem i Bałtykiem, przekopano Kanał Piastowski. Już w początkach XIX w. miasto zaczęło zamieniać się w kurort, po odkryciu źródeł solankowych i borowin w 1895 r. stało się też uzdrowiskiem. Dzielnica uzdrowiskowa, została oddzielona od centrum parkiem.

W czasie II wojny światowej działała tu mała stocznia, port przeładunkowy i baza zaopatrzenia niemieckie floty wojennej. Miasto i port zostały zniszczone podczas nalotów alianckich 12 marca i 16 kwietnia 1945 r., w których zginęło ok. 23 tysiące ludzi. Miasto poddało się dopiero 5 maja 1945 r. Na mocy układu poczdamskiego Świnoujście zostało najbardziej na zachód położonym polskim portem. Zimą z 1945 na 1946 r. spiętrzona kra na Świnie zerwała jedyne drogowe połączenie z resztą Polski, wtedy doszło do samosądu na pozostałych w mieście niemieckich cywilach; funkcjonariusze UB, Milicji i ich współpracownicy zamordowali ponad 40 osób, inne gwałcono, bito lub okaleczano.

W 1948 r. rozpoczęto przebudowę portu z wojennego na handlowo – rybacki, budowę kombinatu rybnego, olbrzymiego basenu i budynków przemysłowych. W 1951 r. oddano do eksploatacji Bazę Rybacką. Dzielnicę uzdrowiskową zajmowało wojska radzieckie do 1957 r. Aż do przełomu lat 80. i 90. istniała tu także baza radzieckich okrętów wojennych. Do 1972 r. miasto należało do powiatu wolińskiego. W latach 60. i 70. XX wieku powstał port morski, który wraz ze szczecińskim utworzył zespół portów Szczecin – Świnoujście. W grudniu 2006 r. podjęto decyzję o budowie na wyspie Wolin portowego terminalu LNG mającego podnieść bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Polecane obiekty
 • Promenada nadmorska - przedwojenny bulwar graniczący z uzdrowiskiem; punkty gastronomiczne, kawiarnie, bary, ogródki piwne, muszla koncertowa i kasyno
 • Park Zdrojowy z XIX wieku
 • Żaglowce "Concordia" i "Fryderyk Chopin"
 • Falochron Zachodni i Stawa Młyny – stawa (znak nawigacyjny) w kształcie wiatraka, na końcu Falochronu, przy ujściu Świny do Bałtyku; pulsujące światło, służy celom nawigacyjny; ma 10 m, jest jednym z symboli Świnoujścia i częścią oficjalnego logo miasta
 • Falochron Wschodni – budowany w latach 1818-1923, na wyspie Wolin przy ujściu Świny,  wchodzący ponad 1,4 km w głąb morza - najdłuższy falochron kamienny w Europie
 • Latarnia Morska Świnoujście przy ul. Bunkrowej - najwyższa na polskim wybrzeżu (68 m), w rejonie Fortu Wschodniego, na prawym brzegu Świny, 500 m od morza
 • Rezerwat przyrody "Karsiborskie Paprocie"
 • Muzeum Rybołówstwa Morskiego – ul. Rybaki 1
 • Społeczny rezerwat Karsiborska Kępa - ponad 140 rzadkich gatunków ptaków, które można podglądać o każdej porze roku
 • Panorama delty wstecznej Świny ze wzgórza Zielonka w Lubinie koło Międzyzdrojów
 • Wydmy i plaże m.in. na Półwyspie Przytorskim
 • wieża widokowa po garnizonowym kościele Marcina Lutra, zniszczonym pod koniec II wojny światowej - ul. Paderewskiego 7
 • kościół Chrystusa Króla z XVIII w. – zabytkowe organy, a nawie głównej wisi pod stropem drewniany model korwety żaglowej
 • zespół fortów twierdzy Świnoujście nad rzeką Świną z lat 1848-63 i 1877-1900 – Muzeum Historii Twierdzy Świnoujście
 • dawny ratusz
 • kapitanat i nabrzeże portowe
 • basen U-bootów na wyspie Karsibór - powstał w 1944 r., jako stała baza promów wojskowych i miejsce postoju U-Bootów 4 szkolnej flotylli Kriegsmarine ze Szczecina. Stoi jeszcze ruina hali warsztatowej dla okrętów; dziś z basenu korzystają wędkarze
 • kościół Niepokalanego Poczęcia NMP na Karsiborze z XV w., przebudowany w 1826 r., z ołtarzem gotyckim z XV w. i amboną z XVII w.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW