-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Żurominek
  gmina Wiśniewo, powiat mławski, województwo mazowieckie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Żurominek – wieś położona w województwie mazowieckim, w powiecie mławskim, w gminie Wiśniewo.

  Historia

  Wieś została prawdopodobnie podarowana w 1247 r. katedrze płockiej przez Piotra, który był kanonikiem płockim i prepozytą kolegiaty św. Michała. Parafia sama powstała prawdopodobnie w XIII-XIV w. Pierwsza wzmianka źródłowa o proboszczu parafii pochodzi z 1391 r. W 1598 r. w Żurominku znajdował się drewniany, konsekrowany kościół. Ale musiał on ulec zniszczeniu, skoro w 1754 r. ks. F. Bońkowski wzniósł kosztem kapituły nowy drewniany kościół, obecnie istniejący. Konsekrował go bp Kazimierz Rokitnicki 18 października 1769 r. W XIX i XX w. świątynia była remontowana. Ostatni remont miał miejsce w latach 1998-2000. Obecnie msze święte: w dni powszednie latem o 18.00, jesienią i zimą o 16.00. W niedziele 3 msze.

  Polecane obiekty
  • Kościół z 1754 roku. Spośród zabytków sztuki sakralnej są tu: barokowe rzeźby klęczących aniołów z poł XVII w., rzeźba przedstawiająca Chrystusa ukrzyżowanego z końca XVII lub początku XVIII w., monstrancja barokowa i relikwiarz z 1677 r.

  Komentarze i oceny

  średnia ocena ogólna: 5
  1 Października 2011r. o 16:01
  ocena ogólna
  13 Września 2010r. o 18:50
  kościół znajduje się na początku wsi, od Warszawy po lewej stronie, pierwsza droga w bok,ok 100 m od trasy.Jeden z trzech drewnianych zabytkowych w tej okolicy,obok Dąbrowy ,i Drogiszki.
  ocena ogólna
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW