-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Andrychów
gmina Andrychów, powiat wadowicki, województwo małopolskie
przytulne miasteczko w Beskidzie Małym
www.andrychow.pl
Fakty
 • Andrychów był miastem prywatnym.
 • Rozwój przemysłu w XIX wieku.
 • Zniszczenia wojenne i liczne pożary.
 • Przez długi czas obok siebie istniało miasto Andrychów i wieś Andrychów
 • Realizacja inwestycji o charakterze wypoczynkowym, sportowym, letniskowym w okresie międzywojennym.
 • Gwałtowna rozbudowa po II wojnie światowej.
 • Tradycyjne gałęzie przemysłu andrychowskiego to: przemysł bawełniany i przemysł maszynowy.
 • w Andrychowie istnieje specjalna strefa ekonomiczna
 • Andrychów był rozważany jako jedna z lokalizacji Twierdzy Przemyśl
 • W Andrychowie działa (lub powstało) wiele zespołów muzycznych, tanecznych i teatralnych.
 • W Andrychowie wydawane są lokalne czasopisma: Nowe Forum Gospodarcze oraz miesięcznik Nowiny Andrychowskie.
 • Lokalna rozgłośnią radiową jest Twoje Radio Andrychów.
 • Prawa miejskie nadano w 1767
Informacje praktyczne

Andrychów jest ośrodkiem, w którym odbywa się wiele różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Blisko 15-letnia działalność Klubu pod Basztą prowadzonego przez Jurka Górkę spowodowała, że miasto zaczęto określać "jazzową stolicą Podbeskidzia

Miasto położone w Kotlinie Andrychowskiej, w Beskidzie Małym u stóp Pańskiej Góry, nad rzeką Wieprzówką.

To dobry punkt wypadowy dla osób chcących odbywać piesze wędrówki w Beskidzie Małym

Kod pocztowy 34-120

Tablice rejestracyjne KWA

Wydarzenia cykliczne
Piostur Gorol Song

Przegląd piosenki turytycznej i poetyckiej

Ogólnopolski Otwarty Festiwal Teatrów Amatorskich ODEON

Festiwal teatrów amatorskich, występuje dużo interesujących grup teatralnych, w duzej mierze młodzieżowych, związanych z CKiW w Andrychowie

Basztowe Konfrontacje Recytatorskie KORYFEUSZ

Konkurs recytatorski w Klubie pod Basztą

Wieczór Austriacki

Wieczór na którym można poznać wiele ciekawych informacji o Austrii realizowany przy współpracy z Austriackim Konsulatem Generalnym w Krakowie

Bal Country

Bal muzyki country

Dni Andrychowa

Dni Andrychowa odbywają się w miesiacach letnich (dokładna data zależna od roku), występuje wielu ciekawych artystów polskich i zagranicznych, miasto dba o różnorakie atrakcje

Pszczelarsko-Turystyczna Wiosna w Beskidach

Targi pszczelarskie, w przystępnych cenach można nabyć wiele produktów, nie tylko miody róznego gatunku, ale też woski pszczele, kosmetyki, świece, ozdoby itp

Dożynki Gminne

Dożynki organizowane przez Koło Gospodyń, występy artystów, atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych, liczne konkursy

Występy teatrów ulicznych

Występy teatrów ulicznych organizowane są w lipcu, zapraszamy na wiele interesujących pokazów

Sylwester pod gwiazdami

Sylwester pod gwiazdami w Andrychowie to impreza na której warto spędzić ostatnią noc w roku, występy znanych i lubianych artystów, pokazy fajerwerków, liczne atrakcje

Opis

Miasto położone w Kotlinie Andrychowskiej, w Beskidzie Małym u stóp Pańskiej Góry, nad rzeką Wieprzówką. Andrychów położony jest wzdłuż drogi krajowej 52 Kraków – Cieszyn, co zapewnia mu doskonała komunikację.

Osada miała zostać założona na przełomie XIII/XIV wieku i nazwana Indrzychowem. Pierwsze zapiski o Andrychowie pojawiły się w wykazie świętopietrza w roku 1344. Wioska figuruje tam pod nazwą: Henrychów ("ecclesia de Henrichov") Jan Długosz w Liber beneficiorum około roku 1440 do określenia osady używa nazwy Gendrzychow. W okresie okupacji hitlerowskiej, miasto zostało przemianowane na Andrichau.

Obecnie panuje przekonanie, że nazwa miasta pochodzi od imienia pierwszego właściciela lub założyciela (np. Jędrzeja).

Głównymi walorami turystycznymi Andrychowa są: Beskid Andrychowski (wschodnia część Beskidu Małego) oraz Starówka andrychowska w klimacie małego, galicyjskiego, górskiego miasta.

Historia

Andrychów został założony na przełomie XIII/XIV w. prawdopodobnie przez wychodźców z Moraw. Osada miała pierwotnie nosić nazwę Indrzychowa. W 1345 r. wieś miała 27 km² powierzchni i liczyła 105 mieszkańców i znajdowała się w Księstwie Zatorskim.

Na początku XVII wieku Andrychów należał do Mariana Przyłęckiego herbu Szreniawa. Był on już wtedy centrum administracyjnym klucza sąsiadujących z nim wiosek: Wieprza, Inwałdu, Targanic, Roczyn, Sułkowic. W roku 1665 wieś została splądrowana i spalona przez oddziały szwedzkie – co zatrzymało jej rozwój na wiele lat.

Na początku XVIII wiek wieku Franciszek Szwarcenberg-Czerny, aby wesprzeć zniszczoną wioskę osiedlił w niej rzemieślników, m.in. tkaczy z Belgii Śląska i Saksonii. Od tego momentu andrychowskie tkactwo zaczęło się gwałtownie rozwijać (tkactwo w Andrychowie rozwijało się już od XVI wieku).

Znaczenie Andrychowa stopniowo rosło, otrzymywał on przywileje oraz instytucje charakterystyczne dla miasta (np. przywilej jarmarków, utworzenie organizacji cechowych). Wreszcie, w roku 1704 podjęto próbę lokacji miasta (za przywilejem Augusta II). Ostatecznie Stanisław Ankwicz usytuował miasto Andrychów w roku 1767 r. na terenie wsi Andrychów (równocześnie istniało miasto Andrychów i wieś Andrychów).

Kościół pw. św. Macieja (poświęcony 1721)

W roku 1772 miasto znalazło się w zaborze austriackim.

W XIX wieku Andrychów przeszedł rewolucja przemysłową: powstawały przędzalnie, tkalnie i farbiarnie. W roku 1908 powstała Pierwsza Galicyjska Tkalnia Mechaniczna – nowoczesna fabryka, która stała się jednym z największych zakładów w Andrychowie. W końcu XIX wieku powstał kahał. Żydzi stanowili znaczną część inteligencji andrychowskiej. Społeczność ta, wydała wielu znamienitych mieszkańców Andrychowa.

W okresie międzywojennym Andrychów rozwinął się jako ośrodek turystyczny i miejscowość letniskowa. Z tamtego okresu pochodzą największe inwestycje: odkryta pływalnia i stadion miejski.

4 września 1939 roku miasto znalazło się pod okupacją hitlerowców. Niemcy rozpoczęli systematyczną akcję wyniszczania kultury żydowskiej (m.in. spalili synagogę) i polskiej. 26 września 1941 roku na terenie Andrychowa utworzyli getto.

27 stycznia 1945 roku po krótkich walkach do miasta wkroczyły wojska radzieckie. W okresie PRLu w Andrychowie odbudowywano fabryki (m.in. Andrychowskie Zakłady Przemysłu Bawełnianego, Wytwórnia Silników Wysokoprężnych, Andrychowska Fabryka Maszyn).

Od 2005 roku miasto rozwija się jako ośrodek przemysłowy, kulturalny i turystyczny.

Polecane obiekty

Pałac Bobrowskich

Synagoga w Andrychowie

Cmentarz żydowski w Andrychowie 

Park Krajobrazowy Beskidu Małego 

Beskid Andrychowski 

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
2 Września 2010r. o 01:11
Myślę, że warto zajrzeć do tego miasteczka. Znajduje się w nim kilka budynków o ciekawej architekturze, ale przede wszystkim warto tu zajrzeć w czasie różnorodnych wydarzeń kulturalnych. Warto również wybrać się na Pańską Górę, i inne okoliczne wzniesienia.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW