-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Andrzejki-Tyszki
   gmina Czerwin, powiat ostrołęcki, województwo mazowieckie
   Fakty
   • Zarówno na północ, jak i na południe od Andrzejek, w odległości kilkuset metrów od osady płyną rzeki: na północy - Ruź, na południu - Orz. Obie są lewymi dopływami Narwi.
   • Wieś należy do parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Piskach.
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Andrzejki-Tyszki są niewielką wsią, o charakterze ulicówki, złożoną z kilkudziesięciu domów, zamieszkaną przez ok. 120 osób. Miejscowość jest położona przy bocznej drodze odchodzącej od drogi wojewódzkiej nr 677 łączącej Łomżę i Ostrów Mazowiecką. Wikipedia.

   Historia

   Najstarsza wzmianka o miejscowości pochodzi z 1426 r. Obszar dzisiejszej wsi został wówczas nadany przez księcia mazowieckiego Janusza I rycerzowi Andrzejowi Tyszce, który założył tutaj osadę, nazwaną od jego imienia. Przez długi czas była to osada zamieszkana przez drobną szlachtę mazowiecką - potomków założyciela.
   Dwuczłonowa nazwa miejscowości zachowała się do dnia dzisiejszego, gdyż odróżnia osadę od położonych w pobliżu innych osad założonych przez ród Tyszków, powstałych z nadania władców Mazowsza: Tyszki-Gostery, Tyszki-Ciągaczki, Tyszki-Nadbory, Tyszki-Pomian (obecnie Pomian) i Tyszki-Piotrowo (obecnie Piotrowo).Wikipedia.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW