-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Augustów
gmina Augustów, powiat augustowski, województwo podlaskie
Augustów – kocham to miasto
www.augustow.pl
Fakty
 • Polski odcinek Kanału Augustowskiego jest zaliczony do zabytków techniki i jest najdłuższym zabytkiem w Polsce.
 • W 1951 roku otworzono w mieście wytwórnię tytoniu przemysłowego. Obecnie zakład ten należy do koncernu British American Tobacco i wytwarzane są w nim m.in. papierosy Pall Mall, Kent, Lucky Strike, Vogue.
 • W trakcie VII apostolskiej pielgrzymki do Polski papież Jan Paweł II "Dzień odpoczynku" (środę 9 czerwca 1999 roku) spędził między innymi na pływaniu statkiem po Kanale Augustowskim.
Informacje praktyczne

Najważniejszą przebiegającą przez Augustów drogą jest Via Baltica, która łączy Skandynawię i północną Rosję z Europą Centralną i Zachodnią. Pozostałe drogi łączą Augustów z Krainą Wielkich Jezior oraz Gdańskiem, Białymstokiem i Warszawą. Położenia Augustowa blisko wschodniej Granicy państwa z Litwą, Białorusią i Rosją sprzyja rozwojowi małej przedsiębiorczości oraz turystyki.

Przez Augustów przebiegają drogi tranzytowe do przejść granicznych nr 8 w Budzisku i nr 16w Ogrodnikach.

W mieście znajduje się stacja kolejowa oraz przystanek Augustów Port (3 km od centrum). Miasto ma połączenia kolejowe: w kierunku południowym przez Sokółkę z Białymstokiem, a dalej Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Krakowem (sezonowo), a w kierunku północnym z Suwałkami i Šeštokai na Litwie. Autobusy łączą bezpośrednio z miejscowościami regionu, a także Białymstokiem, Łomżą, Warszawą i Wilnem.

W Augustowie komunikację miejską prowadzi Przedsiębiorstwo Transportowe NECKO Sp. z o.o. Informacje oraz rozkłady jazdy autobusów na www.necko.com.pl

Miejska Informacja Turystyczna mieści się w centrum miasta w nowoczesnym budynku przy Rynku Zygmunta Augusta 44, tel. +48876432883.

Wydarzenia cykliczne
Kulinarne Regaty „Moje Gotowanie”

impreza odbywająca się w kwietniu, patronuje jej radiowa „Trójka”.

Regaty o Błękitną Wstęgę Jezior Augustowskich

czerwcowe regaty żeglarskie.

Augustowskie Lato Teatralne

impreza odbywająca się między czerwcem a sierpniem, organizowane są pokazy filmowe, występy satyryków, przedstawienia teatralne, pantomimy.

Międzynarodowy Konkurs Skoków na Nartach Wodnych „Euro Niemen Cup”

lipiec, impreza międzynarodowa.

Mistrzostwo Polski w Pływaniu na Byle Czym

widowiskowa impreza, zawody jednostek pływających bez silnika, uczestnicy konkursu sami konstruują swoje pojazdy – warunek jest jeden – mają być napędzane wiatrem, wiosłem, siłą i godnością osobistą. Impreza odbywa się w ostatnią niedzielę lipca.

Otwarty Maraton Pływacki

zawody na dystansie 1500 m i 5000 m na jeziorze Niecko, początek sierpnia.

Balladowe Nocki Nad Neckiem

sierpniowa impreza muzyczna.

Mistrzostwa Polski Psich Zaprzęgów „Biegnący Wilk”

triathlon Marszewski odbywający się w styczniu / lutym.

Opis

Augustów to miasto Zielonych Płuc Polski, położone na skraju Puszczy Augustowskiej. Otoczone jest jeziorami Neckiem, Białym i Sajnem; przecina je rzeka Netta włączona do systemu Kanału Augustowskiego. Usytuowanie miasta, mikroklimat oraz bogate złoża borowiny wpłynęły na powstanie uzdrowiska, w którym leczy się choroby narządów ruchu, reumatyczne i układu krążenia.

Latem miasto zamienia się w turystyczną metropolię. Augustowskie jeziora skupiają miłośników żeglarstwa, kajakarstwa i narciarstwa wodnego. Ciekawą atrakcję stanowi otwarty pierwszy raz w Polsce w 1999 r. wyciąg dla narciarzy wodnych. To kilkusetmetrowa trasa, którą narciarz pokonuje wzdłuż rozpiętych nad wodą lin, trzymając się orczyka.  Relaks w kontakcie z piękną i nieskażoną przyrodą od wczesnej wiosny do jesieni zapewniają rejsy statkami Żeglugi Augustowskiej lub gondolami po malowniczych jeziorach augustowskich.

Kanał Augustowski, jest  historycznym wynikiem konieczności utworzenia śródlądowej przeprawy wodnej w celu pominięcia przeprawy przez Prusy, paraliżujące handel Królestwa Polskiego poprzez narzucanie wysokich ceł. Powstał w latach 1824-39, ma 101 km długości (na terenie Polski odcinek w całości nadający się do żeglugi liczy 80 km). Walory zabytkowe i przyrodnicze kanału poznać można podczas rejsu statkiem wycieczkowym lub spływu kajakowego.

Miasta partnerskie Augustowa to: Tuusula, Porto Ceresio, Szklarska Poręba, Druskieniki.

Historia

W średniowieczu tereny augustowskie zamieszkiwały plemiona Jaćwingów. Słabsi od sąsiadów, byli obiektem ciągłej agresji. Liczne wyprawy Krzyżaków pod koniec XIII wieku doprowadziły do ich upadku. Ziemie stały się przez kolejne wieki przedmiotem roszczeń, zarówno Zakonu, jak Litwinów. Szczególne znaczenie miała już wówczas rzeka Netta, łącząca drogi prowadzące z Litwy do Korony i Prus. W 1392 roku Krzyżacy wznieśli nad Nettą zamek pod nazwą Metenburg, który niebawem został zburzony przez Litwinów.

Sytuacja ustabilizowała się dopiero w 1422 roku, po podpisaniu traktatu pokojowego pomiędzy Polską i Litwą a Zakonem Krzyżackim; Augustowszczyzna znalazła się wówczas w granicach województwa trockiego. Kolejny podział administracyjny w 1520 roku przyłączył część województwa trockiego do nowo utworzonego województwa podlaskiego, a naturalną granicą stała się rzeka Netta.

Wraz ze stabilizacją stosunków politycznych od początku XVI wieku na terenach Augustowszczyzny zaczęło rozwijać się osadnictwo i wzrastał handel. Sprzyjało to odradzaniu się starych szlaków handlowych i powstawaniu nowych. Znaczenie miejsca docenił Jan Radziwiłł, który w 1526 roku wystawił karczmę Mietha, będącą zalążkiem miasta.

Decyzję o założeniu osady podjął król Zygmunt II August, stąd nazwa - początkowo August, potem Augustów. W maju 1557 roku król wydał przywilej nadający prawa miejskie magdeburskie stanowiące formalno-prawną podstawę istnienia miasta. Wytyczono rozległy rynek główny i drugi rynek wołowy, powstała sieć dróg. Wyrazem szczególnej troski króla było ustanowienie dwóch jarmarków w ciągu roku (na św. Piotra i Pawła oraz Nowy Rok). Miasto rozwijało się bardzo szybko. Ściągali tu osadnicy polscy, głównie z Mazowsza oraz ludność pochodzenia litewskiego i ruskiego.

Podczas powstania listopadowego w 1831 roku miasto spłonęło, a stolicę województwa przeniesiono na stałe do Suwałk.

Z początkiem września 1914 roku miasto zajęli Niemcy, po kilku tygodniach powrócili Rosjanie. Po wielkiej bitwie nad Jeziorami Mazurskimi - 17 lutego 1915 roku - Augustów znalazł się pod okupacją niemiecką. Niemcy opuścili miasto dopiero pod koniec lipca 1919 roku, zostawiając po sobie ograbioną ziemię. W lipcu 1920 roku przez Augustów przeciągnęły wojska bolszewickie. Walki z Litwinami - trwały do końca września.

Pod koniec kampanii wrześniowej 1939 r. Augustów zajęła Armia Czerwona. 22 czerwca 1941 roku wkroczyli Niemcy i zostali w Augustowie aż do 24 października 1944 roku. Miejscowa ludność cierpiała prześladowania ze strony obu okupantów. Mimo tego, że wyzwolenie Augustowa nastąpiło 24 października 1944 roku, prawie do końca stycznia następnego roku linia frontu przebiegała przez jezioro Necko i miasto, uniemożliwiając powrót do normalności. W trakcie II Wojny Światowej Augustów został zniszczony w 70%.

Polecane obiekty
 • Bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa
 • Stary Peweks
 • Dworek gen. Ignacego Prądzyńskiego z Muzeum Historii Kanału Augustowskiego
 • Budynek Oficerskiego Yacht Clubu
 • Kanał Augustowski z lat 1823-39 (pomnik klasy "0")
 • śluza na kanale Augustowkim
 • Stara Poczta - 1829 rok
 • kaplica grobowa Truszkowskich (na cmentarzu) z 1820 roku
 • dawna cerkiew, obecnie kościół Matki Boskiej Częstochowskiej
 • dom wycieczkowy PTTK (obecnie hotel "Hetman") z 1939 roku
 • Wojskowy Dom Wypoczynkowy
 • "Willa Prezydenta" z 1928 roku
 • budynek dworca kolejowego (koniec XIX wieku)
 • park na placu Zygmunta Augusta z pomnikami przyrody
 • ogólny układ urbanistyczny z XVI-XIX wieku

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
15 Czerwca 2014r. o 12:21
ocena ogólna
12 Listopada 2011r. o 16:03
Piękne miasto. Idealne na wakacyjny wypoczynek. Bogata infrastruktura i piękno przyrody sprawia, że chce się tam wrócić.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW