-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Bartolino
   gmina Malechowo, powiat sławieński, województwo zachodniopomorskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   położenie, fizjografia terenu, krajobraz: 2 km na wschód od Niemicy; przy drodze lokalnej Niemica-Sulechowo; o głównym układzie komunikacyjnym o kierunku północ-południe, ustawiony
   m prostopadle do tej drogi; teren lekko pofałdowany, graniczący od północy z terenami podmokłymi doliny rzeki Grabowa na skraju skłonu pradoliny; krajobraz otwarty rozległych pól i łąk.

   układ wsi: czytelny; ulicówka, w oparciu o jedną oś kompozycyjną, ustawioną prostopadle do drogi lokalnej, w części północnej zamknięta kompleksem zabudowy folwarcznej i dworem, obustronnie obudowanej zabudową odsuniętą od drogi wewnętrznej o szerokość ogrodów, kontynuowana w części południowej, za skrzyżowaniem, po stronie wschodniej.

   Historia

   Wieś o metryce średniowiecznej. W źródłach wymieniana w 1267, 1268, 1269, 1275, 1308 i w źródłach z okresu nowożytnego. W XV- XVI wieku lenno rodu von Ramel. Na początku XVII wieku w rękach rodziny von Palbitzky, a następnie von Münchow. W 1728r. Jerzy Fryderyk von Münchow sprzedał majątek Zofii Małgorzacie von Natzmer z domu Damitz. Po jej śmierci majątek odziedziczyła córka i zięć major Klaus Jürgen von Zastrow, który w 1747 r. dobra wykupił i stał się właścicielem. Od XIX wieku własność rodu von Schlieffen. W ostatniej ćwierci XVIII wieku, znajdowała się tu siedziba szlachecka i folwark. We wsi stało 15 domów. W 1928 r. właścicielem majątku, do którego należał folwark Miłobądz, był Hans Nikolaus von Schlieffen. Majątek liczył wówczas 654 ha gruntów, w tym 123 ha lasów. We wsi znajdował się młyn wodny. Po 1945 roku majątek upaństwowiony. Na bazie dawnego majątku i zespołu podworskiego z dworem i budynkami gospodarczymi, powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Aktualnie we wsi mieszka 128 osób.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW