-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Biała
   gmina Marcinowice, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Biała to wieś w gminie Marcinowice w woj. dolnośląskim. Położona u podnuża masywu Śleża.

   Historia

   W Kodeksie Śląskim wieś tę odnotowano po raz pierwszy w 1193 roku jako Biola, Beola, ale w 1223 r. odnotowano ją już jako Klein Bela, a później także Klein. Taką nazwę nosiła do 1945 r. Biała podobnie jak i cała gmina leży na Równinie Świdnickiej na wysokości ok. 220 m n.p.m., ok. 1,5 m, od zalesionych, północno zachodnich stoków masywu Ślęży. W pobliżu wsi, na stokach Ślęży znajdują się stare kamieniołomy Białe Krowy (między Białą i Sadami) i kilka innych przy drodze do Sobótki. Wieś leży na starym szlaku łączącym Sobótkę ze Świdnicą. Mimo długiej historii sięgającej XX w., wieś pozbawiona jest zabytków. W pobliżu Białej na potoku, znajduje się stanowisko krasnorostu traktowane jako pomnik przyrody. Zabytkowy charakter posiada jedynie dom nr 22 zbudowany w stylu klasycystycznym na początku XIX w. We wsi mieszkało w przeszłości wielu kamieniarzy oraz rzemieślników. Podobnie, jak w całych Sudetach pracowało tu wielu tkaczy, np. pod koniec XVIII w. było ich tu najwięcej na Dolnym Śląsku. Przed wiekami Biała była oddalona od głównych traktów komunikacyjnych łączących Świdnicę z Wrocławiem. Biała od początków swego istnienia należała do klasztoru kanoników regularnych loretańskich na Pasku we Wrocławiu. Wieś zaznaczyła się w historii Śląska funkcjonującymi wokół niej kamieniołomami, które obok rolnictwa były podstawą bytu wsi od początków jej istnienia. Kamień z tych kamieniołomów znaleźć można w murach wielu świątyń i klasztorów śląskich. W bramie klasztoru na Pisku we Wrocławiu odnotowane zostały również dramatyczne wydarzenia z historii Białej. W XV w. chłopi buntowali się i nie chcieli klasztorowi płacić czynszów. Chłop z Białej nazywający się Betel przez 23 lata nie uznawał władzy klasztornej i groził jego zakonnikom. Został za to więziony we Wrocławiu, a następnie powieszony za murami miasta. Wydarzenie to miało miejsce w 1463 r. zgodnie z tym co podają klasztorne kroniki. W Białej nie tylko wydobywano kamień, ale również obrabiano go, wykonując z niego kamienie młyńskie, a także figury i elementy wystroju architektonicznego dla pierwszych świątyń budowanych w okolicy.

   Polecane obiekty
   • Krzyż pokutny
   • Kamieniołomy 'Białe Krowy' jedne z najstarszych na Dolnym Śląsku kamień z tamtych kamieniołomów - kwarc żyłowy można znaleźć w wielu świątyniach i klasztorach Śląska.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW