-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 
Bielsk Podlaski
gmina Bielsk Podlaski, powiat bielski, województwo podlaskie
www.bielsk-podlaski.pl
Fakty
  • W Bielsku Podlaskim istnieje jedyne w Polsce Policealne Studium Ikonograficzne kształcące adeptów sztuki pisania ikon.
  • W 1981 roku reżyser Jerzy Hoffmann kręcił tu film pt. „Znachor”. Anna Dymna zagrała w nim Marysię Wilczurównę – prześliczną sklepikarkę i córkę zaginionego ojca, adorowaną przez przystojnego hrabiego Leszka Czyńskiego (Tomasza Stockingera). Marysia handlowała w sklepie, który do dziś stoi koło bielskiego ratusza. Okolice Bielska ukazywały zaś polską wieś, gdzie nękanych chorobami ludzi leczył dotknięty amnezją profesor Rafał Wilczur (Jerzy Bińczycki).
  • Na szczycie dachu ratusza bielskiego umieszczono wykute w blasze wyobrażenie owada i datę – 1779. Według legendy jest to pamiątka po pladze szarańczy, która nawiedziła w tym roku Podlasie.
Informacje praktyczne

Przez miasto przebiega linia kolejowa Białystok - Czeremcha – Brześć. Dworzec kolejowy obsługuje pociągi w kierunku Białegostoku, Siedlec i Czeremchy.

Wydarzenia cykliczne
Jesień Bardów

Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej odbywający się od kilkunastu lat w październiku.

Podlaska Jesień

Festiwal Białoruskiej Poezji Śpiewanej i Piosenki Autorskiej odbywający się od kilkunastu lat w październiku.

Opis

Miasto położone nad Rzeką Biała, W północno-wschodniej czesci Polski, południowym Skraju Na podlaskiego Województwa. Okolice maja terenu ukształtowanie łagodne, w niektórych miejscach urozmaiconego opis tylko lekkimi Lub wzniesieniami obniżeniami płytkimi. Położenie PRZY wschodniej granicy Polski daje szansę miastu ROZWÓJ Na handel z Białorusią poprzez innymi krajami byłego i ZSRR.

Miasta partnerskie Bielska Podlaskiego do: Rejon Swietłogorski (Rosja), Łuck (Ukraina).

Historia

Gród ruski W XI w. Pierwsze wzmianki z 1252r Historyczne, 1430r Miejskie prawa w, powtórzone w 1495r. Dawna Stolica Ziemi Bielskiej. Zamek Królewski usytuowany Na miejscu dawnego grodu w widłach rzek Białej i Lubki spłonął w 1564 r. W okresie Potopu Szwedzkiego miasto uległo znacznemu zniszczeniu. Ponowny wzrost znaczenia Bielska następował II połowy XIX OD po przeprowadzeniu przez Wieku miasto Linii kolejowej.

Polecane obiekty

-Muzeum Regionalne

-cztery drewniane cerkwie

-zespół klasztorny Karmelitów

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
19 Października 2011r. o 18:12
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW