-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Bochnia
gmina Bochnia, powiat bocheński, województwo małopolskie
Bochnia - Miasto Soli
www.bochnia.pl
Fakty
 • • Bochnia jest najstarszym miastem Małopolski. Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych o mieście pochodzi z 1198 r.
 • • Z Bochnią wiąże się legenda o pierścieniu Świętej Kingi.
 • • Osoby związane z Bochnią to m.in.: Jan Matejko (wybitny malarz), Leopold Okulicki ( komendant AK), Ludwik Stasiak (malarz), Władysław Krupa (piłkarz, lekarz, poseł), Magdalena Szejbaj (aktorka) i Mateusz Lewień (aktor).
Informacje praktyczne

• Bochnia leży przy międzynarodowej trasie E40 ok. 40 kilometrów na wschód od stolicy Małopolski – Krakowa. Przez Bochnię przebiega także droga wojewódzka 965 (Limanowa-Zielona).

• Przez miasto przebiega linia kolejowa Wrocław-Medyka - zatrzymuje się tutaj każdy pociąg pospieszny i niektóre pociągi ekspresowe.

• Najbliższe lotnisko - to odległy od Bochni o około 50 kilometrów Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach.

• W Bochni działa Kino Regis

• Jest tu także kryta pływalnia

Wydarzenia cykliczne
• Festiwal Piosenki Maryjnej AD GLORIAM DEI PARAE

- pierwszy weekend października

• Galicyjski Przegląd Orkiestr Dętych w Baczkowie

- maj/czerwiec

Wianki Świętojańskie nad Rabą w Siedlcu

- ostatnia niedziela czerwca

• Festival Rock’Autostrada w Proszówkach

- lipiec/sierpień

• Bocheński Dzień św. Mikołaja

- 6 grudnia

• Spotkania muzealne

- w każdy czwartek

Opis

Bochnia – stolica powiatu, to niespełna 30-tysięczne miasto w południowej Polsce. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa tarnowskiego.

Bochnia znajduje się nad rzeką Rabą, w dolinie potoku Babica. Leży ona na granicy Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Karpackiego (ściślej: Pogórze Bocheńskie).

Miasta partnerskie: Keżmarok (Słowacja), Roselle (USA), Bad Salzdetfurth (Niemcy)

Historia

Najstarsza zachowana informacja pisana o Bochni pochodzi z 1198 r., znajduje się w dokumencie patriarchy jerozolimskiego Monachusa, potwierdzającym nadanie przez rycerza Mikorę Gryfitę - wśród innych dóbr - "sal de Bochegna" - soli z Bochni klasztorowi Bożogrobców z Miechowa.

Bochnia zapewne długo jeszcze byłaby tylko osadą górniczą, gdyby nie odkrycie tutaj w 1248 r. soli kamiennej. Było to pierwsze odkrycie soli na ziemiach polskich, dlatego uruchomienie wydobycia nie było sprawą prostą, zarówno pod względem technicznym, jak również finansowym. Nadeszło w 1251 roku.

 Dwa lata później, książę Bolesław Wstydliwy wydał w Korczynie 27 lutego 1253 roku akt lokacyjny miasta Bochni z licznymi przywilejami; miasto otrzymało polską nazwę Bochnia, choć w akcie lokacyjnym wymieniono również niemiecką nazwę osady Salzberg - Solna Góra (góra - ówczesna nazwa szybu), a to ze względu na zamieszkujących wówczas w Bochni licznych przybyszów ze Śląska.

Kopalnia przez wieki dawała utrzymanie mieszkańcom miasta i okolicznych miejscowości. To właśnie żupie zawdzięcza swój prężny rozwój bocheńskie rzemiosło, wytwarzające wyroby głównie na jej potrzeby; pierwszy cech powstał w 1316 roku, w latach największej świetności miasta było ich aż 13.

Dzięki korzystnemu położeniu Bochnia została włączona w międzynarodową wymianę handlową, stając się istotnym ośrodkiem tranzytowym. Wzrostowi zamożności mieszkańców sprzyjały liczne przywileje książęce i królewskie. O wysokim poziomie życia w Bochni świadczyć może fakt, iż już w XV wieku miasto posiadało wodociąg miejski.

Okres największego rozwoju Bochni przypada na XIV - XVI wiek. W XIV i XV wieku zaliczano ją obok Krakowa i Sandomierza do największych miast Małopolski. W wieku XV Bochnia wchodziła w skład Sądu Sześciu Miast Prawa Niemieckiego. Dobrobytowi towarzyszył także rozwój kulturalny. W średniowieczu i odrodzeniu tworzyli w Bochni liczni malarze, rzeźbiarze, literaci zatrudniani na miejscu bądź na zamku w pobliskim Wiśniczu. Niestety wszystkie te świadectwa świetności Bochni i zamożności jej mieszkańców nie przetrwały do naszych czasów.

Podczas wojen szwedzkich 1655 - 1657 zrujnowano umocnienia miejskie, kościół parafialny, podupadł ratusz. Już od drugiej połowy XVI wieku zaczął się powolny zmierzch świetności Bochni, który przerodził się w upadek miasta. Rozwojem miasta zachwiały pożary, ale najważniejszą przyczyną był regres Żupy, który nastąpił na skutek zaniedbań w eksploatacji złóż oraz rabunkowej gospodarki jej administratorów. Wiek XVII był dla Bochni pasmem ciągłych nieszczęść: epidemii, przemarszów wojsk, podpaleń, rabunków. W połowie XVII wieku w Bochni przebywały wojska szwedzkie, łupiąc ją doszczętnie, „dzieła” dokończyły oddziały siedmiogrodzkie Franciszka Rakoczego, a później Kozacy, w wyniku czego w 1664 r. w Bochni przetrwały zaledwie 54 domy.

W 1709 i 1751 r. miasto nawiedziły kolejne pożary. W 1768 r. Bochnię zajęły oddziały konfederacji barskiej, które wyparte zastały wkrótce przez wojsko królewskie. W tym czasie miasto siedmiokrotnie przechodziło z rąk do rąk. W lutym 1772 roku zajęły Bochnię wojska rosyjskie a w czerwcu tego roku, w wyniku I rozbioru Polski Austriacy, pod rządami których pozostawała do 1918 roku. Końcem XVIII wieku zlikwidowano oba bocheńskie klasztory (Bernardynów i Dominikanów), rozebrano resztki murów miejskich i ratusz, utworzono cyrkuł bocheński - jednostkę administracji zaborczej, sięgający na wschodzie rzeki Białej pod Tarnowem a na zachodzie graniczący z Krakowem. W 1867 r. cyrkuł stał się podstawą utworzenia powiatu bocheńskiego.

W lutym 1846 r. w okolicach Bochni miała miejsce krwawa rebelia chłopska przeciwko dworom szlacheckim, zwana rzezią galicyjską. Właśnie w tutejszym urzędzie cyrkularnym znajdował się jeden z głównych ośrodków podżegania chłopów do krwawych wystąpień przeciwko szlachcie. Do cyrkułu zwożono zabitą i ranną szlachtę, kto nie zginął od chłopskiego cepa, kosy lub siekiery, przetrzymywany był w lochach cyrkułu. Za każdego przywiezionego szlachcica starosta bocheński miał ponoć wypłacać gotówkę.

W 1817 roku w Bochni założone zostało gimnazjum, co przyczyniło się do ożywienia intelektualnego miasta. W latach trzydziestych XIX wieku w mieście miało przejściowo swoją siedzibę biskupstwo tynieckie i seminarium duchowne, co także nie pozostawało bez wpływu na ożywienie umysłowe miasta. Jednak faktyczne odrodzenie nastąpiło dopiero końcem XIX wieku, do czego niewątpliwie przyczyniło się uruchomienie w 1856 roku linii kolejowej Wiedeń - Kraków - Dębica, przebiegającej przez Bochnię. W 1908 r. powstał jeden z najnowocześniejszych wtedy wodociągów miejskich w Galicji, w latach późniejszych miasto skanalizowano.

Bochnia przełomu stuleci kwitła pod względem życia kulturalnego. W 1886 r. powstała pierwsza biblioteka publiczna, gimnazjum osiągnęło bardzo wysoki poziom dydaktyczny, działały liczne stowarzyszenia, związki akademickie i inne. W 1913 r. otwarto pierwsze stałe kino. Bochnianom nieobce były nurty niepodległościowe. Działalność taką prowadziły różne organizacje, ze Związkiem Strzeleckim na czele. O rozmiarze tych działań może świadczyć ponad dwustuosobowa grupa ochotników, którzy w sierpniu 1914 r. przystąpili do legionów Józefa Piłsudskiego.

W czasie I wojny Światowej okolice Bochni i samo miasto były terenem walk wojsk austriackich i rosyjskich. Armia rosyjska niechlubnie wpisała się w karty historii miasta licznymi grabieżami i krwawymi mordami na mieszkańcach łupionych terenów.

Sześć lat II wojny światowej to podobnie jak w całym kraju, okres terroru hitlerowskiego. W grudniu 1939 roku miała w Bochni miejsce jedna z pierwszych egzekucji na ziemiach polskich, gdzie okupant zastosował zasadę zbiorowej odpowiedzialności. 16 grudnia 1939 r. Jarosław Z. Krzyszkowski i Fryderyk Piątkowski - członkowie organizacji "Orzeł Biały" wywodzącej się ze wspomnianego już Związku Strzeleckiego dokonali zuchwałego napadu na posterunek policji niemieckiej. W wyniku kilkugodzinnej walki zabici zostali dwaj policjanci, w tym komendant posterunku, ciężko ranni byli także dwaj Polacy. Następnego dnia obaj zostali powieszeni na słupie latarni przed posterunkiem, a w mieście dokonano aresztowań oraz wyprowadzono z aresztu Sądu Grodzkiego 29 osób z Bochni i okolic, osadzonych tam za drobne wykroczenia. Całą 52 osobową grupę przepędzono z rękami do góry na wzgórze Uzbornia, gdzie grupami zostali rozstrzelani i pochowani w dwóch dołach na miejscu egzekucji. Łapanki, wywóz do obozów koncentracyjnych, deportacje na przymusowe roboty do Niemiec - wszystko to stało się udziałem mieszkańców Bochni i jej okolic.

Przez ostatnich kilkadziesiąt lat Bochnia powiększyła swój obszar i liczbę ludności. W wyniku zmian w podziale administracyjnym kraju przeprowadzonych w 1975 roku został zlikwidowany powiat bocheński a Bochnię przeniesiono z województwa krakowskiego do nowoutworzonego tarnowskiego. Od stycznia 1999 r. Bochnia na powrót jest siedzibą władz powiatu bocheńskiego i wchodzi w skład województwa małopolskiego.

Polecane obiekty
 • Kopalnia Soli
 • Bazylika św. Mikołaja
 • Kościół Szkolny św. Stanisława Kostki
 • Kościół św. Pawła Apostoła
 • Kościół św. Jana Nepomucena
 • Bazylika
 • Muzeum
 • Osada VI Oraczy
 • Pasieka U Kiejdów
 • Galeria Adama Migdała
 • Kościółek gotycki w Łapczycy
 • Replika Warzelni Soli w Łapczycy 
 • Replika Grodziska w Łapczycy
 • Kościół Zakonu Bożogrobców
 • Grodzisko prasłowiańskie w Chełmie 
 • Drewniane XIII-wieczne kościółki w Brzeźnicy, Pogwizdowie, Krzyżanowicach

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
31 Sierpnia 2011r. o 09:38
Jak dla mnie - Bochnia . Pięknie tu - cicho i spokojnie, a jednocześnie mnóstwo atrakcji czeka tu na turystów. Kopalnia Soli rewelacyjna, bardzo miła obsługa. Są także kawiarnie,restauracje hotele itp. Bochnia ma też swoją GALERIE RONDO więc po co jechać do Krakowa jak można do Bochni
ocena ogólna
6 Października 2010r. o 12:09
Jak dla mnie - Bochnia jest o wiele ciekawsza niż pobliska Wieliczka. Pięknie tu - cicho i spokojnie, a jednocześnie mnóstwo atrakcji czeka tu na turystów. Kopalnia Soli rewelacyjna, bardzo miła obsługa. A w kopalni największą atrakcją jest chyba możliwość zagrania w koszykówkę na podziemnym boisku.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW