-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Borek Wielkopolski
gmina Borek Wielkopolski, powiat gostyński, województwo wielkopolskie
www.borekwlkp.pl
Fakty
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Gmina Borek Wielkopolski położona jest w południowej części Niziny Wielkopolskiej, w województwie wielkopolskim, w powiecie gostyńskim, w odległości 18 km na północny- wschód od Gostynia i 19 km na południowy- zachód od Jarocina. Ma powierzchnię 12758 ha, liczy prawie 7900 mieszkańców. W jej skład wchodzą 22 sołectwa: Bolesławów , Bruczków, Celestynów, Dąbrówka-Ustronie, Głoginin, Grodnica, Jawory, Jeżewo, Karolew, Koszkowo, Leonów, Maksymilianów, Siedmiorogów Drugi, Siedmiorogów Pierwszy, Skoków, Skokówko, Strumiany, Studzianna, Trzecianów, Wycisłowo, Zalesie, Zimnowoda; oraz miasteczko Borek Wlkp. Gmina Borek Wlkp. graniczy z gminami: Piaski, Dolsk, Koźmin Wlkp., Pogorzela i Jaraczewo.

Historia

Dzisiejsze miasteczko Borek Wlkp. na początku było wsią. W historii grodu, który zwie się Borek, tkwi coś odrębnego, własnego i wspaniałego. Wieś Borowo, bo tak nazywał się Borek na początku, leżąca nad krętym strumieniem Pogony, w przeszłości położona była wśród otaczających lasów - borów. Pogona, lewy dopływ Obry, była znana od 1447r. jako rzeka Przykuna płynąca od Pogorzeli przez Borek, Jeżewo ku Obrze. W naszych czasach nie rozumiano starej nazwy i przekształcono na Pogona. W wieku XI - XII istniało osadnicze skupisko średniej wielkości w okolicach Jeżewa i Frasunku. Od XII wieku notujemy pierwsze osady wzmiankowane w źródłach pisanych. Nie ma dowodów na to, czy istniała na tych terenach w XII wieku oddzielna kasztelania. Najprawdopodobniej obszary tutejszego rejonu wchodziły do kasztelani w pobliskim Śremie.

Znaczącym dla rozwoju sieci targowej był przełom wieku XII - XIII. W pracowniach historycznych można spotkać się z twierdzeniem, jakoby istniały osady targowe, do których należał Zdzież ( Borek ). W roku 1653 na prośbę dziedzica boreckiego, Piotra Przyjemskiego, król Jan Kazimierz ustanowił jarmark w Borku.W 1392 roku Zdzież otrzymał prawa miejskie. Po pożarze w 1423 roku lokowany na nowym miejscu uzyskał nazwę Zdzież - Borek. Założycielem miasta Borek na prawie magdeburskim byli Polacy.

W 1423 roku Borek był już miastem, a jego właścicielem szlachcic Mikołaj ze Zdzieża, po nim Tumigrał herbu "Wczele", Dominik z Jeżewa, jego syn Sędziwaj oraz Wojciech Wysocki. Od roku 1469 przez 130 lat właścicielem miasta była rodzina Bnińskich herbu "Łódź". Kolejnymi właścicielami Borku byli: ks. Mateusz Borzewski i Andrzej Borzewski herbu "Lubicz", Stanisław Przyjewski, późniejsi właściciele wywodzili się z rodziny Rozdrażewskich.W 1726 roku miasto nabył Kazimierz Sapieha. Borek utrzymywał się przy dziedziczeniu kolejnych Sapiehów herbu "Gozdawa". Następnym dziedzicem Borku był ród Nieświastowskich, z których ostatni bankrutuje.

16 kwietnia 1833 roku właścicielem Borku wraz z dominium był Karol Graeve  ostatni prywatny właściciel miasta Borek. Miasto,  mimo niezbyt dogodnego położenia, rozwijało się w szybkim tempie. Ludność cieszyła się zupełną swobodą i korzystała w całej pełni z przysługujących jej praw. W większości trudniła się rzemiosłem, handlem, a mniej rolnictwem. XV-wieczny Borek, jak przystało na porządne miasteczko, miał brukowane wszystkie ulice i rynek.

Polecane obiekty
  • Sanktuarium Matki Boskiej z XVII wieku, słynące z cudownego obrazu Matki Bożej Boreckiej z lat 1550-1575
  • Kościół farny pw. św. Stanisława biskupa z XV wieku
  • Plebania z XVIII wieku
  • Ratusz z 1853 roku
  • Domy z XIX wieku

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4
7 Listopada 2010r. o 22:40
Ogólnie nic nadzwyczajnego takich dworków jest w Polsce mnóstwo, ale każdy ma swój unikalny urok.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW