-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Borkowo
  gmina Malechowo, powiat sławieński, województwo zachodniopomorskie
  Fakty
  • Nieco za wsią, na wysokości dorodnej alei starych klonów, na skraju lasu znajduje się pokaźna budowla z wielkich, jednostronnie wygładzonych kamieni. Obok znajduje się wytrasowany kamieniami polnymi grób ziemny, mający kilkadziesiąt metrów długości. Jest to zabytek okresu neolitu - Grobowiec Megalityczny sprzed 5 tysięcy lat. Stanowi on jedyny do tej pory zachowany obiekt tego typu w Europie.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  położenie, fizjografia terenu, krajobraz: położona przy szosie prowadzącej z Niemicy do Polanowa, pomiędzy Lejkowem a Laskami. Wieś rozplanowana jest po obu stronach drogi, mniej więcej w jej połowie, z dwiema prostopadle od strony wschodniej dołączonymi drogami uzupełniającymi układ pierwotnej ulicówki. Rozbudowa wsi w kierunku wschodnim spowodowana
   była najprawdopodobniej dogodnościami rzeźby terenu, która w przeciwieństwie do zaadaptowanej części, gwałtownie wznosi się na zachód, a wzniesienia pokryte są w północnej części, od drogi prowadzącej do cmentarza - lasami. Ważnymi elementami w odbiorze wnętrza wsi są dwa niewielkie stawy, utworzone na  cieku będącym dopływem rzeki Grabowa, w sposób naturalny (planowany?) oddzielające kompleks dawnego założenia dworsko-folwarcznego od zabudowy wsi. Przeprowadzona przez Borkowo dawna linia kolejowa zachowała się w krajobrazie wsi w postaci czytelnego nasypu, od południa biegnącego wzdłuż drogi do Lasek, po jej wschodniej stronie i na wysokości folwarku łagodnym łukiem omijającego wieś, by tuż za jej północnymi granicami przeciąć drogę do Lejkówka Sztucznie nasypana platforma dawnej stacji widoczna jest przy skrzyżowaniu drogi prowadzącej do oddalonego od niej na wschód o ok. 800 metrów eksponowanego na skraju lasu stanowiska archeologicznego.

  Historia

  W bezpośrednim sąsiedztwie wsi zachowany grobowiec megalityczny sprzed 5 tysięcy lat. Obecna wieś ma metrykę średniowieczną, w źródłach wymieniana w 1267, 1297, 1302, 1303, 1304, 1308 i w źródłach nowożytnych. Od XV do XVIII wieku lenno rodu von Natzmer. Na początku XVIII wieku, we wsi istniał niewielki folwark, którego właścicielem był Oltwig Adolph von Natzmer. Po jego bezpotomnej śmierci majątek odziedziczyła siostra zmarłego Barbara Eleonora von Stojentin, zaś po jej śmierci właścicielką została jej córka Elżbieta Jadwiga von Stojentin i jej mąż Ewald Christian von Tetlow. W 4 ćw. XVIII wieku we wsi gospodarowało 3 chłopów i stało 9 domów. W XIX wieku majątek wrócił do innej lini rodu von Natzmer. Jego właścicielem w 1884 r. był Carl Oldwig von Natzmer. W 1928 r. majątek w randze rycerskiego, liczącego 757 ha gruntów, kupiło Towarzystwo Kupieckie ze Sławna. Zarządzcą majątku był wówczas H.Stolzenburg.Po 1945 roku na gruntach majątku i zespołu podworskiego powstało Państwowe Gospodarstwo Rolne. Aktualnie wieś liczy 152 mieszkańców.

  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW