-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Borowa
   gmina Długołęka, powiat wrocławski, województwo dolnośląskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Borowa, używana także nazwa Borowa Oleśnicka (niem. Bohrau, Kreis Oels) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie wrocławskim, w gminie Długołęka.

   W latach 1975–1998 miejscowość położona była w województwie wrocławskim.

   W miejscowości znajduje się kościół rzymskokatolicki należący do parafii Matki Bożej Królowej Polski (Dekanat Oleśnica Śląska (zachód)).

   We wsi działa stacja kolejowa, na której kursują pociągi na linii Oleśnica - Wrocław Główny.

   Historia

   Tę wieś na terenie Równiny Oleśnickiej, Pradoliny Odry zwanej też Pradoliną Wrocławską w gminie Długołęka pomiędzy trasą krajową nr 8 i linią kolejową łączącą Wrocław z Warszawą wzmiankowano w 1249 r.
   Tak jak na całym Śląsku luteranie już w pierwszej połowie XVI w. zdobyli przewagę liczebną, a uzyskując prawa patronackie przejęli miejscowy kościół ok. 1550 r. Pierwotny kościół pochodził prawdopodobnie z XV w., jednak ze względu na jego zły stan protestanci budują nowy w 1632 r. W 1653 r. akcja rekatolizacyjna dociera i tutaj, tak że kościół przeszedł we władanie katolików do 1707 r., kiedy to ewangelicy odzyskują go na mocy układu alransztadzkiego. Ok. 1750 Julianna hr. von Logau wniosła Borową w wianie Fryderykowi Albrechtowi hr. von Schwerin (w tym rodzie wieś pozostaje do 1939 r.), który w 1771 r. funduje nowy kościół protestancki (prawdopodobnie z częściowym wykorzystaniem murów wcześniejszego - prezbiterium), pierwotnie z drewnianą wieżą i kryty gontem. Podczas remontu w 1865 r. wymieniono tynki we wnętrzu i na zewnątrz, dostawiono murowaną wieżę od zachodu, wykonano nową emporę organową, zaś dachy pokryto dachówką

   Polecane obiekty

   Pałac Borowa - XVIII wieczny pałac rodziny von Schwerin

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW