-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


Bydgoszcz
gmina Bydgoszcz, powiat Bydgoszcz, województwo kujawsko-pomorskie
Bydgoszcz – bądź moim gościem
www.bydgoszcz.pl
Fakty
 • W Bydgoszczy urodzili się m.in. Paulina Chylewska (dziennikarka i prezenterka telewizyjna), Jan Krzysztof Bielecki (premier Polski w 1991 r.), Leonard Pietraszak (aktor znany z ról w „Czarnych chmurach”, „Czterdziestolatku”, „Kingsajz”, „Vabank” i in.), Jan Kulczyk (przedsiębiorca, jeden z najbogatszych Polaków), Mariusz Max Kolonko (dziennikarz, były korespondent TVP i TVN w USA), Patrycja Redo (dziennikarka, związana obecnie z TVN Warszawa), Tomasz Sekielski (dziennikarz TVN, partner antenowy Andrzeja Morozowskiego), Grażyna Szapołowska (aktorka), Mieczysław Wachowski (polityk, minister stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy), Sebastian Chmara (wieloboista, rekordzista Polski w dziesięcioboju), Radosław Sikorski (minister obrony narodowej, obecnie minister spraw zagranicznych), Marian Rejewski (matematyk i kryptolog, w 1932 r. złamał szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej przez hitlerowskie Niemcy), żużlowcy Tomasz i Jacek Gollobowie, Zbigniew Boniek (piłkarz, trener i działacz PZPN).
 • Według legendy w 1560 r. Pan Twardowski zawitał do Bydgoszczy i odmłodził burmistrza. Na pamiątkę tej wizyty ufundowano jego figurę, która pojawia się w oknie jednej z kamienic na Starym Rynku codziennie o g. 13:13 oraz 21:13, przy akompaniamencie specjalnie na tę okazję skomponowanej muzyki, kłania się zebranym i ze złowieszczym śmiechem znika.
 • Państwową Szkołę Muzyczną im. Artura Rubinsteina i Akademię Muzyczną w Bydgoszczy ukończył m.in. Rafał Blechacz, zwycięzca XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
 • Bydgoszcz jest członkiem Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Stowarzyszenia Eurocities zrzeszającego duże miasta europejskie.
 • Miasto było organizatorem lekkoatletycznych Mistrzostw Świata Juniorów.
 • Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku to największy miejski park w Polsce, zostanie umieszczony na planszy gry „Monopoly – Tu i Teraz”
 • Od 2004 r. bydgoskie Centrum Onkologii co rok zajmuje w rankingach pozycję najlepszego polskiego szpitala publicznego.
 • Na terenie Bydgoszczy znajduje się ok. 50 zbiorników wodnych - największe to jezioro na os. Bartodzieje zwane Balatonem, dwa rozległe stawy w Fordonie, na Okolu i staw parkowy w Myślęcinku.
 • Bydgoszcz pod względem powierzchni parków ustępuje w Polsce tylko Warszawie.
 • W al. Ossolińskich znajduje się Bydgoska Aleja Dębowa poświęcona znanym osobom związanym z miastem. Swoje dęby posadzili osobiście lub w zastępstwie m.in. papież Jan Paweł II, Jan Nowak Jeziorański, Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Hoffman, Marian Rejewski i Irena Szewińska
 • W latach 2005-2010 Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka jako jedyny w Polsce spełniał normy Światowej Federacji Lekkiej Atletyki IAAF, dlatego Bydgoszcz stała się nieoficjalną stolicą polskiej lekkiej atletyki.
 • Płytę Starego Rynku przecina 18. południk długości geograficznej wschodniej.
Informacje praktyczne

Komunikację miejską oraz rozkłady jazdy można znaleźć na: www.mzk.bydgoszcz.pl

Port Lotniczy im. Ignacego Jana Paderewskiego Bydgoszcz-Szwederowo zlokalizowany jest 3,5 km na południe od centrum Bydgoszczy. Jego zaletą oprócz bliskości do centrum, jest powiązanie z siecią dróg ruchu szybkiego (węzeł „Lotnisko” na drodze ekspresowej S5, na wylocie z miasta). Połączenie z miastem zapewnia autobusowa linia nr 80. W ramach projektu BiT-City planowane jest przedłużenie linii kolejowej do lotniska.

Niezaprzeczalną atrakcją Bydgoszczy jest możliwość oglądanie jej uroków z z pokładu statku solarnego „Słonecznik”. Cała linia składa się z 5 przystanków: Astoria, WSG (Wyższa Szkoła Gospodarki), Rybi Rynek, PKS, TESCO. Czas podróży wynosi ok. 40 min.

Zwolennicy rekreacji na świeżym powietrzu powinni być usatysfakcjonowani pobytem w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Myślęcinku położonym zaledwie 10 minut od centrum miasta. 830-hektarowy park oferuje przejażdżki kolejką wąskotorową i dorożkami, jazdę konną, a zimą kulig. Na terenie parku znajduje się jeden z nielicznych w Polsce Ogrodów Fauny Polskiej oraz Ogród Botaniczny i Roślin Górskich.

Do najważniejszych obiektów sportowych w Bydgoszczy należą: hala sportowo-widowiskowa Łuczniczka, stadion piłkarsko-lekkoatletyczny „Zawisza” im. Zdzisława Krzyszkowiaka, stadion żużlowy „Polonia” oraz tor regatowy. W mieście znajduje się 10 przystani wioślarskich i kajakarskich, tor kajakarstwa górskiego oraz kilkanaście innych obiektów.

Wydarzenia cykliczne
Misterium Męki Pańskiej

w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek, corocznie przy Zboczu Fordońskim - w 2009 r. misterium oglądało ok. 12 tys. osób, a przygotowywało je 270 aktorów

Festiwal Prapremier

ogólnopolski festiwal teatralny organizowany co roku jesienią przez Teatr Polski w Bydgoszczy

• Bydgoski Festiwal Operowy

- kwiecień - maj

• Festiwal "Musica Antiqua Europae Orientalis"

- wrzesień

• Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. I. J. Paderewskiego

- listopad

• Międzynarodowy Konkurs Młodych Pianistów "Artur Rubinstein in Memoriam"

- marzec/kwiecień

• Bydgoskie Impresje Muzyczne (Międzynarodowe Spotkania Młodzieży Muzykującej)

- co rok latem

• Ogólnopolski Konkurs Chórów a Capella Dzieci i Młodzieży

- październik

• Bydgoskie Drums-Fuzje

- festiwal perkusistów

• Smooth Festival Złote Przeboje

- maj

• Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych

- listopad

• Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych

- listopad

• Międzynarodowy Festiwal Reportażu Camera Obscura

- listopad - Teatr Polski w Bydgoszczy

• Festiwal Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich "Pejzaż bez Ciebie"

- październik

• Europejski Festiwal Lekkoatletyczny Enea Cup

- międzynarodowy mityng lekkoatletyczny organizowany od 2001 r.

• Międzynarodowy Festiwal Teatrów Młodzieżowych "Wiosna Teatralna"

- koniec marca

• Prezentacje Teatralne "Peregrynacje z Melpomeną"

- listopad

• Międzynarodowy Festiwal Harmonijki Ustnej Harmonica Bridge

- koniec sierpnia - Bydgoszcz i Toruń

• Festiwal Książki - Bydgoski Trójkąt Literacki

- maj - czerwiec

• Długodystansowe Regaty Żeglarskie Toruń-Bydgoszcz

- czerwiec

• Wielka Wioślarska o Puchar Brdy

- wrzesień

• Grand Prix na żużlu

- październik

Opis

Bydgoszcz to miasto na prawach powiatu i - obok Torunia – jedna z dwóch stolic województwa kujawsko-pomorskiego, siedziba Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Wojewody i największe miasto województwa, położone nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, który dociera do Wisły. Jest jednym z większych miast w Polsce (8. wg liczby ludności, 10. wg powierzchni), dużym ośrodkiem gospodarczym, kulturalnym, akademickim, wojskowym i sportowym, węzłem drogowym, kolejowym i żeglugowym, jednym z najprężniej rozwijających się miast w Polsce.

Na wydmach na południu od miasta rozciąga się Puszcza Bydgoska, na wschodzie wielkie zakole Wisły, na zachodzie pradolina Noteci. W Bydgoskim Węźle Wodnym łączą się dwie międzynarodowe śródlądowe drogi wodne, spinając dorzecza Europy Zachodniej i Wschodniej.

Ponad 660-letnia Bydgoszcz oferuje turystom mnóstwo terenów zielonych, parków, uroki rzek, śluz i jezior. Wielką atrakcją jest najstarsza w Polsce sztuczna droga wodna -Kanał Bydgoski z drugiej połowy XVIII w., łączący Brdę z Notecią, Noteć z Wartą i Wartę z Odrą. Na uwagę zasługuje Stare Miasto w zakolach Brdy, Wyspa Młyńska, Wenecja Bydgoska oraz Śródmieście z wielkomiejską zabudową secesyjną, zabytkowe kościoły, cztery sanktuaria i liczne muzea. Wizytówką miasta są podświetlane elewacje budynków od strony rzeki, po kursują dwa tramwaje wodne.

W 2005 r. powstał Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny, obecnie część Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Miasto posiada lotnisko z bezpośrednimi lotami do Warszawy, Londynu, Dublina i Liverpoolu oraz port rzeczny. Rozwija się sektor usług, szczególnie finansowych. Działa tu ok. 48 tysięcy firm; dominują najnowsze technologie - przemysł elektrotechniczny i telekomunikacyjny, a także spożywczy, chemiczny, maszynowy, meblarski, poligraficzny. Miasto jest siedzibą JFTC – ośrodka szkoleniowego NATO, a także coraz większej liczby wyższych  uczelni, państwowych i niepublicznych z prawie 50 tysiącami studentów. Do największych należą: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy, Collegium Medicum UMK, Akademia Muzyczna oraz Wyższa Szkoła Gospodarki.

Bydgoszcz to miasto muzyki z dwiema scenami narodowymi: Filharmonią Pomorską i Opera Nova, które organizują festiwale i konkursy na międzynarodową skalę. Jednym z najbardziej znanych i przyciągających największe rzesze melomanów jest Bydgoski Festiwal Operowy, a także letnie Bydgoskie Impresje Muzyczne. Miłośnicy jazzu i innych gatunków muzyki znajdą coś dla siebie w różnorodnych klubach i pubach.

Bydgoszcz ma ok. 360 tysięcy mieszkańców.

Miastami partnerskimi Bydgoszczy są: Czerkasy i Krzemieńczuk (Ukraina), Hartford (USA), Kragujevac (Serbia), Mannheim i Wihelmshaven (Niemcy), Ningbo (Chiny), Patras (Grecja), Pawłodar (Kazachstan), Perth (Szkocja), Pitesti (Rumunia) oraz Reggio Emilia (Włochy). Miasta zaprzyjaźnione to: Arvika (Szwecja), Eindhoven (Holandia), Grenada (Hiszpania) i Tuluza (Francja).

Historia

Gród bydgoski zbudowano w 1038 r. W XII w. istniała osada, kościoły: św. Marii Magdaleny, w Wyszogrodzie (warowni nad Wisłą w obecnych granicach miasta) i romański kościół św. Idziego. Książę Kazimierz Kujawski zbudował tu stały most przez Brdę, gdzie nakładano cło na towary przewożone na Pomorze Gdańskie. W wyniku rozbicia dzielnicowego Polski powstało księstwo bydgosko-wyszogrodzkie.

W latach 1330-1337 gród okupowali Krzyżacy. 19 kwietnia 1346 Kazimierz III Wielki lokował miasto Bydgoszcz na prawie magdeburskim i nadał je Johannowi Kesselhuth i Konradowi. Na wschód od miasta król wzniósł okazały zamek z fosą jako siedzibę dla wnuka, księcia słupskiego Kazimierza, a później starostów bydgoskich. W sierpniu 1409 r. Krzyżacy zdobyli zamek, który odbił Władysław Jagiełło i zawarł tu rozejm obowiązujący do 24 czerwca 1410 r. W latach 1411-1454 Bydgoszcz była kilka razy oblegana przez Zakon. W czasie wojny trzynastoletniej król Kazimierz Jagiellończyk ulokował tu jedną ze swoich kwater. Tutaj też w kwietniu 1457 r. wykupił twierdzę w Malborku - stolicy Krzyżaków, której nigdy nie udało się zdobyć w inny sposób. W 1520 r., podczas ostatniej wojny z krzyżakami w Bydgoszczy zebrał się Sejm, pospolite ruszenie i król Zygmunt Stary.

W XV i XVI w. miasto wzbogaciło się na handlu zbożem, piwem i solą. Bydgoszcz była w tamtych czasach jednym z największych ośrodków handlu zbożem w Rzeczpospolitej. Co szósty statek płynący do Gdańska był z Bydgoszczy. Kwitło rzemiosło zrzeszone w  21 cechach i 80 zawodach. W latach 1594-1688 działała tu mennica, która w 1621 r. wybiła największe złote monety w Europie - 100 dukatów Zygmunta III Wazy.

Na początku XVII w. Bydgoszcz osiągnęła liczbę ok. 5 tysięcy mieszkańców. Najsłynniejszym uczonym był Bartłomiej z Bydgoszczy (1475-1548), który opracował w 1532 r. pierwszy słownik łacińsko - polski. Potop szwedzki przyniósł wielkie straty. Miasto kilka razy przechodziło z rąk do rąk, wysadzono w powietrze zamek, zginęła połowa ludności. 6 listopada 1657 r. na Starym Rynku król Jan Kazimierz Waza i elektor Prus Książęcych Fryderyk Wilhelm Hohenzollern zawarli traktaty welawsko-bydgoskie, które uniezależniały od Polski Prusy Książęce. XVIII wiek to czas wojen, kontrybucji, epidemii i klęsk żywiołowych, które przyniosły upadek gospodarczy i demograficzny. Poprawa nastąpiła za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. W 1764 r. Bydgoszcz i Poznań wyznaczono na siedziby sądowniczego Trybunału Wielkopolskiego, w 1766 r. zaprojektowano Kanał Bydgoski. W 1772 r. Prusy zaanektowały Bydgoszcz wraz z I rozbiorem Polski i powołały tu siedzibę władz nowego Obwodu Nadnoteckiego. W latach 1773-1774 wybudowano Kanał Bydgoski, łączący Brdę z Notecią i pośrednio Wisłę z Odrą. 2 października 1794 r. bitwę o Bydgoszcz stoczyły wojska kościuszkowskie pod dowództwem gen. Henryka Dąbrowskiego. W latach 1807-1815 miasto należało do Księstwa Warszawskiego, po 1815 r. było stolicą rejencji w Wielkim Księstwie Poznańskim. W XIX w. rozwijało się dzięki Węzłowi Wodnemu, liniom kolejowym, przemysłowi metalowemu, maszynowemu, drzewnemu i spożywczemu.

Na pocz. XX w. było to miasto o bardziej niemieckim charakterze, m.in. wskutek administracyjnego odseparowania niemieckiego śródmieścia od polskich przedmieść. Mówiło się o Bydgoszczy „Mały Berlin” - podobna architektura, mnóstwo zieleni, wiele reprezentacyjnych gmachów, szkół, szpitali, kościołów, mostów i fabryk. W 1895 r. wybudowano teatr, a w 1908 r. pierwszą uczelnię wyższą. W momencie odzyskania niepodległości, Bydgoszcz znalazła się w gronie siedmiu największych miast Polski. Po I wojnie światowej Bydgoszcz Polacy stanowili 92% populacji miasta. W 1928 r. Bydgoszcz stała się węzłem nowo zbudowanej kolejowej magistrali węglowej Śląsk-Gdynia, ale straciła status wojewódzki na rzecz Poznania. W 1938 r. znalazła się w województwie pomorskim, w nieformalnym sporze o prymat w nim z Toruniem.

3 września 1939 r. doszło do walk z niemieckimi dywersantami i miejscowymi Niemcami, m.in. członków Hitlerjugend, których część rozstrzelano, co propaganda niemiecka określiła jako "Bromberger Blutsonntag" – "krwawa niedziela". Po wkroczeniu Wehrmachtu rozpoczęły się represje  – egzekucje i wywózki do obozów koncentracyjnych. W czasie II wojny światowej Bydgoszcz - Bromberg włączona została do prowincji Gdańsk-Prusy Zachodnie jako siedziba rejencji. Niemcy zamordowali tu ok. 37 tysięcy mieszkańców. W Fabryce DAG pracowało m.in. 2,5 tys. kobiet żydowskich, które zwożono z obozu w Stuthofie, a po kilku tygodniach morderczej pracy odwożono do KL Auschwitz.

W 1945 przeniesiono do Bydgoszczy stolicę województwa pomorskiego z Torunia. Wielobranżowy przemysł został rozbudowany. W latach 40. i 50. XX w. Bydgoszcz stała się dużym ośrodkiem garnizonowym, a później także kulturalnym i naukowym. W 1973 r. włączono do Bydgoszczy pobliski Fordon, gdzie rozpoczęto budowę dużego osiedla mieszkaniowego. Od 1 stycznia 1999 r. miasto jest siedzibą wojewody kujawsko-pomorskiego.

Polecane obiekty
 • Stare Miasto

- Ratusz – d. kolegium jezuickie

- gotycka Katedra św. Marcina i Mikołaja - sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

- ruiny murów miejskich z XV w.

- zespół zabytkowych spichrzy nad Brdą, ul. Grodzka - Muzeum Miasta Bydgoszczy

 • Wyspa Młyńska

- Biały Spichlerz, Czerwony Spichlerz i Spichlerz Karczma Młyńska

- młyny Rothera, kaszarnia i turbinownia

- Europejskie Centrum Pieniądza – d. mennica

- Dom Wyczółkowskiego

- Wenecja Bydgoska – bardzo atrakcyjne, malownicze kamienice

- pomnik wskazujący 18. południk

- bulwary i nabrzeża z punktami widokowymi m.in. na Operę Nova i katedrę

- kanał Międzywodzie z kaskadami, mostkami i nabrzeżami

- Jaz Ulgowy

 • secesyjne, eklektyczne i neobarokowe kamienice Śródmieścia - przy ul. Cieszkowskiego, Gdańskiej, Słowackiego, Mickiewicza, Dworcowej, Jezuickiej, Długiej, Farnej, Nowym Rynku
 • Bazylika mniejsza św. Wincentego à Paulo - wzorowana na rzymskim Panteonie, od 1967 r. odbudową kościoła kierował prof. Wiktor Zin
 • Dzielnica Muzyczna o charakterze miasta-ogrodu – parki, skwery, secesyjne kamienice przy ul. Słowackiego i Mickiewicza, gmachy Teatru, Filharmonii, Akademii Muzycznej, Szkoły Muzycznej, wille z początku XX w., pomniki słynnych kompozytorów, pomnik Łuczniczki
 • Gotycko-renesansowy kościół Klarysek Wniebowzięcia NMP – z obrazem Leona Wyczółkowskiego „Św. Stanisław Kostka” - z wieży codziennie rozlega się hejnał o godz. 9.00, 12.00, 15.00 i 18.00
 • Sanktuarium Nowych Męczenników na Wyżynach – amfiteatr z pamiątkami po ks. Popiełuszce, który tu odprawił ostatnią Mszę św. i Izbą Pamięci po wizycie Papieża Jana Pawła II w dniu 7 VI 1999 r.
 • XVIII-wieczny Kanał Bydgoski – zabytkowe śluzy, jazy, tamy
 • kościół pobernardyński NMP Królowej Pokoju
 • Podziemna Trasa Turystyczna - Pohitlerowska fabryka DAG - unikalny w skali Europy przykład hitlerowskiej fabryki zbrojeniowej z okresu II wojny światowej i miejsce martyrologii w bardzo dobrym stanie; podziemne tunele o długości 2 km, na czterech różnych głębokościach, w niektórych miejscach krzyżujące się; gdzieniegdzie jeszcze niemieckie napisy eksploatacyjne, napisy i rysunki wykonane przez więźniów; niektóre budynki stoją przy skarpach, więc podróż tunelem kończy się np. na czwartym piętrze innego obiektu.
 • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego - największa kolekcja dzieł malarza
 • Muzeum Fotografii przy Wyższej Szkole Gospodarki
 • Muzeum Farmacji przy Aptece "Pod Łabędziem"
 • Pomorskie Muzeum Wojskowe
 • Zalew Smukalski (96 ha) przy tamie na Brdzie
 • Tor Regatowy
 • Planty nad Kanałem Bydgoskim 47 ha - „park nad śluzami”
 • Dolina Śmierci na Os. Bohaterów w dzielnicy Fordon - kompleks martyrologiczny z rzeźbami, symbolicznymi grobami i tablicami pamiątkowymi; tu odbywają się apele poległych, Drogi Krzyżowe, procesje i Misteria Męki Pańskiej
 • Leśny Park Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy - Myślęcinku – ogród botaniczny, Park Krajobrazowy Doliny Dolnej Wisły, Ogród Fauny Polskiej ZOO, stok narciarski, stawy/lodowiska w zimie, lunapark, skatepark, alpinarium, korty tenisowe, boiska, rowerowy tor zjazdowy, mini pole golfowe, „ścieżka zdrowia”, tor rolkowy, ścianka wspinaczkowa, kolejka parkowa i inne atrakcje
 • Wał obronny Wojska Polskiego Kruszyn-Osówiec
 • Przechodzący przez rzekę - rzeźba autorstwa Jerzego Kędziory, zawieszona na linie nad Brdą, w pobliżu mostu im. Jerzego Sulimy-Kamińskiego - odsłonięta 1 maja 2004 r. z okazji wejścia Polski do Unii Europejskiej
 • Ławeczka Mariana Rejewskiego
 • Trzy Gracje - posągi przy ul. Stary Port, na nabrzeżu Brdy - Pomnik odsłonięto w czasach, gdy na półkach sklepowych był tylko ocet. Trzy kobiety wyszły z pobliskich kamienic, żeby zastanowić się nad tym, co dziś przygotować rodzinom na obiad. I w takich smutnych pozach zastygły...
 • rzeźba ”Wędrowiec” przyglądająca się hotelowi „Pod Orłem”
 • Młyny Kentzera – dawny młyn położony nad Brdą, przy ulicy Jagiellońskiej - po przebudowie w 2008 r. czterogwiazdkowy hotel „Słoneczny Młyn”
 • Opera Nova Teatr Muzyczny
 • zespół pałacowo-parkowy w Ostromecku - „bydgoski Wilanów”
 • Zalew Koronowski
 • Muzeum Oświaty przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej – m.in. biografie nauczycieli z całej Polski

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
2 Września 2011r. o 17:10
Wielkie,400 tys miasto,podobała mi się tu starówka,ładnie jest nad kanałem,w pobliżu spichlerza.Są tu teatry,także opera,szeroka gama ofert kulturalnych.W pobliżu piękny Toruń.Ale do Bydgoszczy też warto zajrzeć,połazić.
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW