-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Chwałków
   gmina Marcinowice, powiat świdnicki, województwo dolnośląskie
   Fakty
   • Znajduje się tu rozlewnia wody źródlanej o nazwie Woda BonArt, jednej z najlepszych wód w Polsce. Więcej o wodzie można poczytać na: www.woda.bonart.com.pl
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Wieś położona w województwie dolnośląskim u podnóża góry Ślęża. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego.W okolicach Chwałkowa znajdują się kamieniołomy, w których wydobywa się granity odznaczające się wysokimi walorami technicznymi. W pobliżu wsi przebiega trasa kilku szlaków turystycznych, m. in. Archeologiczny, prowadzący na Masyw Ślęży.

   Historia

   Pierwsza wzmianka o tej wsi pochodzi z 1193 r. i zawarta jest w dziale 'Codex diplomaticus nec non epistolans silesiae'. Pierwotny zapis wsi to Faleou. Później występowała również jako Chudcow i od 1250 r. Qalkow, a także Qualcow, Qualchau. Nazwę tę nosiła wieś do roku 1945 r. Po wojnie przywrócono jej pierwotną nazwę polską Chwałków, jest to stara nazwa dzierżawcza z przyrostkiem - ów od nazwy osobowej Chwałek, Chwalomir. Chwałków podobnie jak większość okolicznych wsi należał przez wieki do dóbr klasztoru NMP na Piasku we Wrocławiu. Do tego klasztoru należał już przed rokiem 1223, gdyż w tym właśnie roku biskup wrocławski Wawrzyniec wydał opatom tegoż klasztoru dokument potwierdzający i własność i dziesięciny. Do kanoników regularnych loretańskich wieś należała do końca XVIII w. Dopiero w 1845 r. wymienia się obok klasztoru jako dziedzica wsi rotmistrza von Haufelda. Obok dóbr klasztornych istniał we wsi folwark, którego właścicielami byli, m. in. Frauz Radler, a w latach 1917-1930 rodzina Knopf. Majątek ten położony jest w północnowschodniej części wsi przy drodze z Marcinowic do Sobótki. W XVIII w. istniał we wsi ozdobny ogród należący do klasztoru, z którego następnie urządzono park. Park liczył 1 ha ziemi i obsadzony był kilkunastoma gatunkami drzew z przewagą czarnego bzu, klonu, robinii akcyzowej. Pomnikiem przyrody jest 250 letni cis. W parku rosły ponadto czeremchy, daglezje i magnolie. W okresie powojennym wiele drzew wycięto. Jedynym zabytkiem architektury jest zbudowany pod koniec XIX w. dwukondygnacyjny, dwuspadowy pałac kryty dachówką. Murowany budynek leżał na południe od folwarku, w którym przetrwały niektóre zabudowania z I poł. XIX w. został gruntownie przebudowany i zmodernizowany w 1989 r. Przed pałacem rośnie stary cis. Park i pałac ogrodzone są kamiennym murem.Jest to jedna z najstarszych na Dolnym Śląsku wsi przemysłowych. Już od czasów wczesnego średniowiecza eksploatowano tu kamień. Udokumentowane historycznie kamieniołomy funkcjonowały już od X-XII w. Kwitło tu kamieniarstwo i obróbka kamienia. Produkowano tu kamień do żaren i kamieni młynarskich, które eksplorowano także poza teren Śląska. Z Chwałkowa pochodzą także elementy pierwszych romańskich świątyń. Z kamieniołomów tych pochodzi również kamień łamany do budowy kościołów i klasztorów. Przemysłowe tradycje Chwałkowa to także młyn, który działał tu już w XII w. i był jednym z pierwszych wymienionych na Śląsku, gdyż w czasach przedchrześcijańskich Ślęża była święta górą Słowian. W okresie średniowiecza i później spełniała funkcje usługowe wobec pątników zmierzających na szczyt.

   Polecane obiekty
   • piękne krajobrazy
   • niezwykłe kamieniołomy, których historia sięga już V wieku. Niektóre z kamieniołomów, te położone bliżej wsi, są zalane wodą i są atrakcyjne dla miłośników pięknych widoków i nurkowania. Głębokość w niektórych miejscach sięga nawet 40 metrów. Nieczynne kamieniołomy służą również miłośnikom wspinaczki. Ściany osiągające miejscami 20 metrów i stanowią atrakcję dla mniej jak i bardziej doświadczonych wspinaczy.

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   21 Września 2011r. o 16:32
   ocena ogólna
   9 Września 2011r. o 21:08
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW