-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Chwałkowo
   gmina Krobia, powiat gostyński, województwo wielkopolskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Mała wieś leżąca w gminie Krobia.
   Chwałkowo posiada stację kolejową PKP na trasie Leszno-Krotoszyn o nazwie WŁOSTOWO. Nazwa ta bierze się z nazwy folwarków (Włostowo Małe, Włostowo Duże - obecnie leżące na terenie wsi Chwałkowo). Wikipedia, CC 3.0.

   Historia

   Leon Kowalski (sądzony za udział w insurekcji kościuszkowskiej i skazany na 1500 talarów grzywny), podsędek wschowski, był ożeniony z Jadwigą Jeziorkowską herbu Radwan, z którą miał córkę Annę Balbinę (wyszła za Antoniego Sczanieckiego z Sarbinowa [zmarłą 23 września 1840 roku]). Leon nabył Chwałkowo od współspadkobierców. Od 1769 roku występuje on już jako właściciel Chwałkowa, ale spłata majątku prawdopodobnie musiała przeciągać się kilka lat. Wiadomo nam, że spłacone zostały jego siostrzenice - Marianna Wilczyńska (córka Urszuli) działająca przez swych opiekunów Ignacego Wilczyńskiego i Wiktora Kowalskiego oraz Wiktoria Gorzeńska (córka Urszuli z drugiego małżeństwa) zastąpiona przez Kazimierza Gorzeńskiego jako opiekuna - za 100 000 zł. Nie wiemy jak została uregulowana sprawa z pozostałymi współspadkobiercami.

   W 1773 roku Leon wydzierżawił Chwałkowo swej owdowiałej siostrze (żona Andrzeja Wilczyńskiego, z którym miała córkę Mariannę i syna Ignacego - dziedzica Pudliszek), która wyszła niebawem za Gorzeńskiego, a w roku 1777 Franciszkowi Zbyszewskiemu i jego żonie Barbarze. W tymże roku Barbara owdowiała - jej mąż umarł 17 października 1777 roku i został pochowany w Goruszkach. Barbara była już poprzednio dwukrotnie zamężna - z Auszpergiem (ma dorosłego syna Karola Auszperga) i z Molskim. Natomiast nie znamy jej panieńskiego nazwiska, wiadomo tylko że jej ojciec miał na imię Hiacynt. W 1778 roku bierze w dzierżawę Chwałkowo Sebastian Bieńkowski (lub Bińkowski) dziedzic Mchów, Brzostowni itd. W 1780 roku dzierżawcą zostaje Józef Wielowieyski, który z żoną Franciszką ma w roku następnym syna Adama Kaspra Melchiora (niektóre źródła podają pod rokiem 1783 jako dzierżawcę Chwałkowa niejakiego Wabińskiego, a Józefa Wielowieyskiego dopiero w 1791 roku). Tu urywa się długi korowód dzierżawców.

   Leon Kowalski umarł w 1813 roku. Dziedziczyła po nim córka Anna Balbina Sczaniecka, która już w następnym roku (20 kwietnia 1814) sprzedała Chwałkowo za 50 000 tal. Franciszkowi Bojanowskiemu. W rok później po Franciszku majątek dziedziczy jego syn Józef a po nim (zmarł przed rokiem 1839) jego dzieci. Ponieważ Józef majątek bardzo zadłużył, sąd mianował opiekunem jego małoletnich dzieci bliżej nam nieznanego A. Semraua, który przeprowadził licytację urządzeń domowych, m.in. zegarów, porcelany, szkła, cyny, pościeli, mebli, fortepianu, obrazów, książek, powozów itd (posiadamy także informację, że opiekun Bojanowskich ogłosił dobrowolną sprzedaż majątku - wartość Chwałkowa z Wielkim Włostowem ustalono na 63 458 tal., 16 sgr, 4 fen, a Małego Włostowa na 20 272 tal., 10 sgr, 9 fen.). Majątek poszedł znów w dzierżawę, którą wziął Scholz (1845). Po roku 1823 Prusacy wprowadzili podział na okręgi wójtowskie. Według danych z 1837 roku Chwałkowo włączono do okręgu krobskiego.

   Mieszkańcy Chwałkowa brali udział w powstaniu listopadowym. Z nazwiska znany jest nam jedynie służący Józef Wleklik. W Chwałkowie czynności związane z uwłaszczeniem chłopów zaczęte zostały w 1837 roku, a zakończone podpisaniem recesu w 1842 roku. W czasie procesu uwłaszczeniowego w Chwałkowie, dziedzic zabrał chłopom ich dawne działki i przeniósł ich na zachodni kraniec wsi, gdzie musieli się ciężko napracować przy karczowaniu leszczyny na przydzielonych działkach. W 1859 roku jako właściciel Chwałkowa występuje Hugon Hilbert z Rawicza a po jego śmierci wdowa Maria Karolina z Kalderów i Fryderyk Maurycy Hugon Hilbert (niektóre źródła podają, że wkrótce po 1840 roku majątek Chwałkowo poszedł na subhastę, w której nabył go kotlarz E.A.Hirsch z Rawicza a kolejnym właścicielem po Hilbertach był Robert Lehmann). W 1862 roku majątek idzie na subhastę. Oszacowano go na 49 776 tal. Prawdopodobnie nabył go wówczas Johann.F.N.Poncet ze Starego Tomyśla, gdyż w latach 1865-72 figuruje jako właściciel.

   W 1864 roku w Chwałkowie została otwarta katolicka szkoła elementarna a nauczycielem był Ignacy Ofierzyński. Funkcjonowała ona do 1918 roku, w którym to była szkołą dwuklasową. W 1874 roku Chwałkowo z Wielkim Włostowem a wkrótce potem Małe Włostowo i Potarzycę kupuje wzbogacony fabrykant z Langembielau Karol Augustyn Neugebauer. W 1879 roku stworzył z tego majątku majorat obejmujący około 3600 morgów. Neugebauer zmarł w 1885 roku a Chwałkowo przypadło w spadku jego synowi Karolowi Hermanowi, który w 1889 roku umiera jako kawaler. Majątek przypadł więc przyrodniemu bratu Bernardowi Arturowi Neugebauerowi a po jego śmierci w roku 1904 synowi tegoż, również Arturowi, który poległ w 1918 roku. Tu pojawia się znowu pewna niejasność źródłowa - Tom I Majątki Wielkopolskie. Powiat Gostyń podaje, że latach 1904-1919 właścicielem miał być Johann Herbert Neugebauer. Ponieważ według statutu majoratu dziedziczyć mógł tylko mężczyzna, dobra przeszły na pasierba Karola Augusta imieniem Alfons (Tom I Majątki Wielkopolskie. Powiat Gostyń - właścicielem latach 1919-1924 miał być Wiktor Neugebauer). Nowy właściciel nie mieszkał jednak w Chwałkowie przed 1907 rokiem i w związku z tym nie mógł w odrodzonej Rzeczypospolitej uzyskać obywatelstwa a tym samym przejąć majątku, co umożliwiło przejście Chwałkowa, które przez Niemców nazywane było Falken, w ręce polskie. We wsi działało prężnie podgniazdo krobskiego "Sokoła", który przygotowywał powstanie na tym terenie. Mieszkaniec Chwałkowa Michał Glura wchodził w skład rady Wydziału Wykonawczego Powiatowej Rady Ludowej. W 1919 roku wieś została zajęta przez powstańców wielkopolskich. Przebywający wówczas w majątku Kurt Neugebauer posiadający pewna ilość broni, kazał swoim zaufanym utopić ją w studni na podwórzu. Dowiedział się o tym komendant Straży Ludowej Wiktor Lisiecki, który poszedł aresztować Neugebauera ubrany w czerwonej jace biskupiańskiej. Ochotnicy uzbrojeni w zdobytą broń zgłosili się do Komendy w Krobi. Byli to przeważnie synowie gospodarzy z Chwałkowa i okolicy. Na froncie południowym powstania w rejonie Miejskiej Górki-Rawicza walczył chwałkowianin Michał Zieliński.

   W 1923 roku Chwałkowo wraz z folwarkami Włostowo Wielkie, Włostowo Małe i Potarzyca kupił Józef Mora Korytowski ożeniony z Ireną Spława Neymanówną. Majątek był bardzo dobrze zagospodarowany, posiadał własną elektrownię i mleczarnię. Korytowski aktywnie udzielał się w organach samorządowych zasiadając w komisji drogowej i finansowej. W 1935 roku był delegatem gminy krobskiej na posiedzenie okręgowe wybierające kandydatów do sejmu. Po zakończeniu działań wojennych wznowiła swoją działalność szkoła powszechna, do której uczęszczało coraz więcej dzieci by w latach 30. sięgnąć liczby 115 uczniów. W latach 1937-38 wybudowano drogę Potarzyca-Chwałkowo-Skoraszewice. We wsi działało koło Narodowej Partii Robotniczej na czele którego stał Tomasz Leśniak.

   We wrześniu 1939 roku Chwałkowo zostaje zajęte przez Niemców. Właściciel majątku Józef Mora Korytowski zostaje aresztowany a w październiku 1939 roku rozstrzelany przez Niemców na rynku w Krobi. Wikipedia, CC 3.0.

   Polecane obiekty

   - kościół parafialny pw. Trójcy Świętej.

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW