-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Ciągowice
   gmina Łazy, powiat zawierciański, województwo śląskie
   Fakty
   • W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego.
   • Wieś o zwartej zabudowie położona w południowej części gminy Łazy, blisko źródeł Czarnej Przemszy i jej lewego dopływu Mitręgi. Do dziś zachował się tutaj układ średniowiecznej zabudowy o charakterze miejskim, tj. z upadowym rynkiem i narożnymi wylotami.
   Informacje praktyczne

   Strefa numeracyjna : (+48) 32

   Tablice rejestracyjne : SZA

   Kod pocztowy : 42-450

   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Wieś w Polsce położona w województwie śląskim, w powiecie zawierciańskim, w gminie Łazy.

   Historia

   Po raz pierwszy Ciągowice wymieniane są w 1325 roku w wykazie świętopietrza, dokumencie znajdującym się w Muzeum Archidiecezji Krakowskiej, w którym parafia została wyceniona na 6 grzywien.  W średniowieczu wieś stanowiła ośrodek hutniczy. Pod względem administracyjnym Ciągowice do końca XIV wieku należały do ziemi krakowskiej. Po utworzeniu województwa krakowskiego weszły w jego skład, ale z przynależnością do powiatu lelowskiego, aż do rozbiorów. Wieś była miejscowością graniczną - tuż za nią przebiegała granica między Księstwem Siewierskim a Rzeczpospolitą.  W 1789 roku Ciągowice wraz z Turzą i Zazdrością liczyły 50 zabudowań, w tym dwór, 2 karczmy, młyn i 2 browary. Ogółem było 272 mieszkańców, w tym 20 Żydów. W 1791 roku Ciągowice miały 41 zabudowań, w tym dwór, browar, dom dwornika, plebanię, dom organisty, szpital (dom dla ubogich żebraków) oraz szkółkę. W wiosce mieszkało 212 osób (109 mężczyzn i 103 kobiety), w tym 1 pleban, 3 wikarych, 7 osób pochodzenia szlacheckiego i 6 Żydów. W 1879 roku wybudowano murowany kościół w stylu romańskim, który stoi we wsi do dzisiaj.  W latach międzywojennych na terenie Ciągowic wydobywano węgiel brunatny metodą płytkich szybów. Ze względu na duży koszt wydobycia i cienkie pokłady węgla, po zakończeniu II wojny światowej zaniechano eksploatacji.

    

   Źródło opisu : Wikipedia.

   Polecane obiekty

   - dworek szlachecki

   - studnia z kapliczką

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   14 Marca 2011r. o 20:27
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW