-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Ciechanowiec
gmina Ciechanowiec, powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie
www.ciechanowiec.pl
Fakty
  • Miasta partnerskie: Datnów - Litwa, Rosbach vor der Höhe - Niemcy.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Miasto leżące na pograniczu wysoczyzn Drohiczyńskiej i Wysokomazowieckiej, nad Nurcem. Leży przy dawnym trakcie handlowym z Moskwy przez Grodno do Warszawy.

Historia

Prawa miejskie otrzymał Ciechanowiec prawdopodobnie w pierwszej ćwierci XV wieku, z rąk księcia mazowieckiego Janusza I Wielkiego. Z roku 1434 pochodzi bowiem pierwsza źródłowa wzmianka o mieszczaninie ciechanowieckim, od roku zaś 1446 istnieje w Ciechanowcu parafia rzymskokatolicka.

Właścicielami miasta i okolicznych ziem była wówczas pochodząca z Mazowsza rodzina Kiszków - Ciechanowieckich, którzy pomimo zajęcia Podlasia przez książąt litewskich, utrzymali się na swoich dobrach. Pod ich rządami Ciechanowiec przeżył lata sporego rozwoju i gospodarczej prosperity. Śmierć ostatniego przedstawiciela rodu Kiszków - Janusza, hetmana wielkiego litewskiego i wojewody połockiego, (zmarłego dnia 13 stycznia 1654 roku), zamyka w symboliczny sposób również dzieje prosperity ciechanowieckiego grodu.

W czasie kolejnej Wojny Północnej (1700-1721), Ciechanowiec został poważnie zniszczony przez Szwedów. Spłonęła większość lewobrzeżnej zabudowy miasta, w tym między innymi: pochodzący z początku XVI wieku drewniany kościół, oraz niedawno zbudowany dwór modrzewiowy. Wydarzenia te miały miejsce w początkowej fazie tej wojny - w latach 1701-1706. Zniszczenia te pozwoliły jednak na gruntowną przebudowę lewobrzeżnej części miasta, oraz na zmianę jego układu przestrzennego.

Pod rządami kolejnych rodów: Jabłonowskich i Ossolińskich, Ciechanowiec powoli odbudowuje się ze zniszczeń wojennych.

Polecane obiekty
  • XVIII - wieczny barokowy kościół przy rynku z bogatym wyposażeniem
  • pomnik księdza Kluka (był to wybitny przyrodnik doby oświecenia)
  • pałac - obecnie siedziba Muzeum Rolnictwa

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
5 Lipca 2011r. o 16:00
Byłam tu nie raz. Super miejsce. Bardzo ciekawe jest muzeum - skansen. Na moim polu znajduje się 67-letni wiatrak wykupiony pzrez skansen,ale ze względu na jego wiek i strach o to czy wytrzyma transport pozostanie juz tam :)
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW