-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Czempiń
gmina Czempiń, powiat kościański, województwo wielkopolskie
www.czempin.pl
Fakty
  • Na terenie Czempinia ma swoją siedzibę jedyna tego rodzaju w Polsce stacja badawcza Polskiego Związku Łowieckiego. Jego działalność opiera się na hodowli i leczeniu ptaków drapieżnych. Prowadzone są tutaj również zakrojone na szeroką skalę badania nad zwierzyną. Związek ten zajmuje się również organizacją szkoleń dla myśliwych.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Czempiń to miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie kościańskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Czempiń. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. poznańskiego. Przez gminę przebiegają ważne szlaki komunikacyjne między innymi linia kolejowa łącząca Poznań z Wrocławiem jak i popularna "5" - trasa z Gdańska przez Poznań, Wrocław do Pragi.

Według danych z 31 grudnia 2009 miasto liczyło 5195 mieszkańców.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czempi%C5%84

Historia

Nazwa miejscowości pochodzi od nazwiska kmiecego Czempa. Czempiń pierwotnie był osadą targową. Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z 1399 roku. W 1561 r. ówczesny starosta wałecki Stanisław Górka ostatecznie potwierdził prawa miejskie Czempinia. To miasto od początków swego istnienia miało charakter rolniczy. Nadany Czempiniowi przywilej urządzania targów w każdy czwartek i 4 jarmarków rocznie zatwierdzony przez króla Zygmunta Augusta w dokumencie z dnia 10.01.1562 r. w Łomży, wpłynął pozytywnie na rozwój handlu i rzemiosła. Wiek XVIII i II połowa XIX w. okazał się znaczący dla dalszego rozwoju naszego miasta. W tym właśnie czasie nastąpił gwałtowny rozwój przemysłu. W 1856 r. wybudowano linię kolejową łączącą Poznań z Kościanem natomiast w 1885 r. Czempiń zyskał połączenie drogą kolejową ze Śremem. Było to niewątpliwie początkiem rozwoju przemysłu tak w Czempiniu jak i na terenach przylegających do niego. W latach 1895 – 99 na miejscu wcześniejszego, neoromańskiego kościoła z wysoką wieżą zostaje wybudowany kościół p. w. św. Michała Archanioła, natomiast w roku 1906 w Czempiniu powstał Bank Ludowy, obecnie Bank Spółdzielczy. Jeśli chodzi o herb Czempinia to nie ma dokumentu, który mógłby zaświadczyć skąd on się wziął. Według jednej z hipotez, znak pnia mógł się znaleźć w herbie wzięty ze słów pieśni ludowej pt. ,,Koło Czempinia rosła brzezina", a trzy łucznicze strzały z faktu historycznego, że miasto zobowiązane było wysłać trzech zbrojnych na wojnę z Krzyżakami w roku 1458. Natomiast znak łodzi może pochodzić stąd, że wieloletni właściciele Czempinia - Szołdrscy - mieli w herbie łódź. Według jeszcze innej hipotezy herb Czempinia składa się z dwóch elementów; drzewa symbolizującego życie oraz trzech strzał nawiązujących do czasów wojen z Zakonem Krzyżackim.

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Czempi%C5%84

Polecane obiekty
  • pałac barokowy,
  • Kościół pw. św. Michała Archanioła,
  • Barokowo-klasycystyczna kaplica pałacowa Apostołów Szymona i Judy oraz Najświętszej Marii Panny Częstochowskiej z 1782 r.,
  • wieża z XIX w.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW