-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Czernice Borowe
gmina Czernice Borowe, powiat przasnyski, województwo mazowieckie
http://www.czerniceborowe.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=6&strona=1
Fakty
  • Wieś położona przy drodze wojewódzkiej nr 544.
  • Przez wieś przebiegała waskotorówka z Mławy do Przasnysza,bedaca jedynym połaczeniem szerokich torów między tymi miastami.Wagony o szerokim rozstawie kół pakowano na wagony w Mławie,w waskotorówka transportowano do Przasnysza-na "szerokie tory".Działo się to na poczatku XX wieku.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis
Historia

Parafia powstała za czasów bpa Jakuba z Korzkwi w 1398 r. Fundatorem parafii i kościoła był Jakub Poczta, podsędek a potem sędzia ciechanowski. Obecny orientowany, murowany, późnogotycki kościół, który jest drugą z kolei świątynią, zbudowany został w pierwszej połowie XVI w. przy udziale rodziny Czernickich. Zgodnie z informacjami z 1775 r. kościół był konsekrowany. Remontowany w 1856 r., uszkodzony w 1915 r. w czasie działań wojennych, odbudowany był do 1933 r., odnawiany w 1950, 1970 i 1995 r. Wnętrze świątyni wyposażone jest w XVII-wieczny późnorenesansowy ołtarz, sprowadzony w 1930 r. z kościoła pobernardyńskiego w Przasnyszu. W polu głównym ołtarza umieszczony jest obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, w typie tzw. śnieżnej, odnowiony w 2000 r. oraz obraz Wniebowzięcia NMP. Prócz ołtarza soborowego są jeszcze dwa ołtarze boczne: jeden z obrazem męczeństwa św. Achacjusza i Towarzyszy, drugi z obrazami św. Łukasza i św. Józefa z Dzieciątkiem. Do cenniejszych zabytków należą: XVIII-wieczna barokowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego, XVII-wieczna monstrancja barokowa, późnorenesansowy kielich mszalny oraz krzyże ołtarzowe. Wikipedia, cc 3.0.

Polecane obiekty

- kościół parafialny pod wezw. św. Achacjusza i Towarzyszy.

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW