-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Tu byli

Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Dąbrowa
  gmina Strzegowo, powiat mławski, województwo mazowieckie
  Fakty
  • Do 1954 roku istniała gmina Dąbrowa. W tej chwili administracyjnie wieś Dąbrowa leży w gminie Strzegowo.
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Wieś w gminie Strzegowo,w powiecie mławskim.Połozona niedaleko aktualnej trasy nr 7-skręt w bok w Dalni.Znajduje się tu zabytkowy ,drewniany kosciół z dzwonnicą,oraz cmentarz.Kiedyś istniał tu urząd pocztowy.W środku wsi znajduje sie ,obecnie zadbany,ogrodzony staw.

  Historia

  Początki Dąbrowy sięgają XV wieku, wtedy w sądzie w Płocku odbyła się sprawa między szlachcianką z Dąbrowy a Guntkiem z Glinojecka. Odbywały się tu jarmarki, stąd krzyżacy chętnie rabowali wieś. W 1410 roku wzięli do niewoli Mikołaja z Dąbrowy, w 1411 roku obrabowali plebana z Dąbrowy, potem rycerza Jana. Właścicielem wsi był wtedy wojewoda mazowiecki - Stanisław zwany Gradem. Jego też napadnięto w drodze na jarmark. Zapewne dzięki staraniom wojewody powstał tu w 1411 r. pierwszy kościół. Po śmierci wojewody dobra Szreńsk i Dąbrowę otrzymuje jego syn - Krystyn, a potem jego syn - Jan, zwany Szreńskim, od nazwy siedziby. Potem Feliks Szreński, w końcu Mdzewski, Kunracki, Maliński. Dąbrowa miała 20 włók ziemi, co czyniło ją największym osiedlem w okolicy. Około 1671 roku powstał tu kolejny kościół, z inicjatywy ks.Tomasza Trzepielewskiego. W końcu XIX wieku rozebrano go  i w 1895 roku przeniesiono tu drewniany kościół z Ostrowii Mazowieckiej (z lat 1796-1801). Jednym z duszpasterzy był tu ksiądz Stanisław Pomirski, zesłany za udział w powstaniu styczniowym na Syberię.

  W 1921 roku w Dąbrowie było 109 domów i 597 mieszkańców. Obok istniała niewielka osada zwana Dąbrowa-Budy z 12 domami i 84 mieszkańcami.

  Polecane obiekty

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW