-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Dąbrowa Górnicza
gmina Dąbrowa Górnicza, powiat Dąbrowa Górnicza, województwo śląskie
Dąbrowa Górnicza - dębowe miasto
www.dabrowa-gornicza.pl
Fakty
  • Rozciągająca się od Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) na zachodzie do gminy Klucze na wschodzie Pustynia Błędowska jest największym w Polsce i Europie Środkowej obszarem wydm śródlądowych (12,5km). Piasek na pustyni zalega do głębokości 60 metrów. Najlepsze punkty widokowe: Czubatka (382 m n.p.m.) w Kluczach i Dąbrówka (355 m n.p.m.) w Chechle.
  • Na Pustyni Błędowskiej została zrealizowana ekranizacja Faraona Bolesława Prusa.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Debeściak

Co roku w Pałacu Kultury Zagłebia odbywa sie ściema kabaretowa trwająca 3 dni.

Opis

Położona na południu Polski, Dąbrowa Górnicza jest najbardziej rozległym pod względem powierzchni (liczy 188 km2) miastem województwa śląskiego; to dziewiąte pod względem wielkości miasto w Polsce. Stanowi część Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii "Silesia", skupiającej czternaście miast regionu.

W Dąbrowie mieszka obecnie około 125 tys. ludzi. Dąbrowa Górnicza obejmuje tereny od Czarnej Przemszy do środkowej części Pustyni Błędowskiej. Centrum miasta jest mocno zurbanizowane - oprócz budynków mieszkalnych znajdują się tu także liczne budynki użyteczności publicznej. Dąbrowa Górnicza jest miastem o bardzo zróżnicowanym krajobrazie. Z jednej strony w miejskim pejzażu dominują zakłady przemysłowe, z drugiej malownicze krajobrazy.

Intrygująca i barwna historia, ciekawe zabytki i unikatowa przyroda, imprezy sportowe i wydarzenia kulturalne, ośrodek akademicki i nowoczesne, prężnie rozwijające się firmy – to właśnie Dąbrowa Górnicza. Zielona, młoda i dynamiczna.

Zwykle kojarzona z przemysłem ciężkim, w ostatnich latach zmieniła swój wizerunek: Pustynia Błędowska, jeziora Pogoria, parki, nowoczesna hala sportowa i aquapark kształtują dzisiejsze oblicze „dębowego miasta” – Dąbrowy Górniczej.

Historia
Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW