-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Dobrzyca
  gmina Dobrzyca, powiat pleszewski, województwo wielkopolskie
  Fakty
  Informacje praktyczne
  Wydarzenia cykliczne
  Opis

  Dobrzyca – wieś o charakterze miejskim, położona w województwie wielkopolskim, w powiecie pleszewskim, w gminie Dobrzyca. Dobrzyca przyjęła nazwę od pierwszego właściciela Mikołaja Dobrzyckiego herbu Leszczyc, którego wpis do ksiąg ziemskich pochodzi z 1327 r.

  Historia
  Polecane obiekty

  - Pałac Gorzeńskich położony w niewielkiej odległości od Rynku, w rozległym parku utrzymanym w stylu angielskim, klasycystyczny (aktualnie mieści się w nim muzeum)

   - Park krajobrazowy, a w nim platan klonolistnym – jeden z największych w Polsce – zasadzony podobno dla uczczenia Konstytucji 3 Maja przez Gorzeńskiego oraz paklon – najstarsze drzewo tego gatunku w Polsce.

  - Kościół pw. św. Tekli – kościół parafialny, przy Rynku, drewniany, zbudowany przez cieślę Antoniego Wilczerowicza w 1778 r., powiększony w 1834 r., z rokokowym wyposażeniem dłuta Franciszka Eytnera, w ołtarzu obrazy Augustyna Kierblewskiego z lat 1780-1782 i Gaetano Lapisa z 1756 r.

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW