-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Drogiszka
   gmina Strzegowo, powiat mławski, województwo mazowieckie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Wieś w gminie Strzegowo, 20 km na południe od Mławy.

   Historia

   W 1413-1414 pierwsza wzmianka o wsi - mieszkańców Drogiszek (Drogiska) okradli mieszkańcy Niborka. W połowie XV wieku właścicielem wsi był Stanisław z Drogiszek. W XVI wieku właścicielem Drogiszek został Mikołaj Narzymski - kasztelan sierpski, potem jego syn Jakub i syn Jakuba - Mikolaj Narzymski, który w 1668 roku (niektóre źródła podają 1644) ufundował w Drogiszce drewniany kościół Świętego Krzyża. Podobno przy kościele istnieje cudowne źródełko. Dawniej furmanki przyjeżdżające na odpusty stały kilka kilometrów przy drodze, aż do "siódemki".

   W 1882 roku zanotowano istnienie 59 domów i 211 mieszkańców. Wieś miała 2 713 mórg obszaru, w tym 779 mórg ziemi ornej. Była kaplica (kościół filialny) z dwoma odpustami rocznie oraz tartak.

   W 1921 roku zanotowano 33 domy i 203 mieszkańców. W miejscowym folwarku natomiast było 3 domy (Drogiszka Las). Obok wsi i folwarku istniała też osada Drogiszki kolonia z 10 domami i 73 mieszkańcami. Drogiszka należała do gminy Dąbrowa.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW