-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Działdowo
gmina Działdowo, powiat działdowski, województwo warmińsko-mazurskie
Chcesz poznać Mazury? Zacznij od Działdowa!
www.dzialdowo.pl
Fakty
Informacje praktyczne

W Działdowie znajduje się dworzec kolejowy, linie przebiegające przez miasto łączą następujące miasta: Warszawa – Gdańsk, Działdowo – Chojnice, Działdowo – Olsztyn.

Połączenia autobusowe obsługiwane są przez PKS Mława oraz PKS Olsztyn i łączą bezpośrednio miasto z: Olsztynem, Mławą, Toruniem, Warszawą, Ostródą, Żurominem i Płockiem.

Powiatowy Ośrodek Informacji i Promocji Turystycznej mieści się przy ul. Kościuszki 3, tel. +48236975946.

Wydarzenia cykliczne
Wstąp po zdrowie - turniej sportowy rodzin

wrzesień

Urodziny Działdowa

sierpień

Opis

Działdowo to  miasto i gmina w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim. Działdowo jest położone nad rzeką Działdówką, która jest odcinkiem Wkry.

Największą atrakcją miasta jest jego historia i zabytki. Turystów z Polski i zagranicy przyciąga w to miejsce historyczny klimat gotyckiego zamku i starego miasta, w ramach którego zachował się średniowieczny układ ulic zabudowanych kamienicami.

Bogactwem regionu jest różnorodność flory i fauny oraz urozmaicona rzeźba terenu. Prawną ochroną objęte jest ok. 40 tys. ha, co daje ok. 41,5% powierzchni powiatu. Na terenie tym znajduje się 91 pomników przyrody, głównie drzew oraz głazów narzutowych. Utworzono tu 2 parki krajobrazowe: Górznieńsko-Lidzbarski oraz Welski Park Krajobrazowy, w obrębie których występuje ponad 950 gatunków roślin naczyniowych, 270 gatunków kręgowców oraz 280 gatunków bezkręgowców.  Parki posiadają wysokie walory kulturowe z licznymi zabytkami budownictwa drewnianego: chatami wiejskimi, dworami, starymi kościołami, krzyżami i kapliczkami przydrożnymi, młynami wodnymi, miejscami pamięci narodowej.

 Atrakcją dla turystów pragnących wypocząć są piesze, rowerowe i konne wycieczki wyznaczonymi szlakami turystycznymi. Znajdują się tu punkty widokowe ułatwiające obserwację przyrody, tablice informacyjne przybliżające faunę i florę, a także infrastruktura turystyczna  w postaci wiat, stołów i ław do wygodnego odpoczynku.

Na terenie Powiatu Działdowskiego występują również rezerwaty: Bagno Koziana, Góra Dębowa, Jar Brynicy, Jezioro Neliwa, Klonowo, Ostrów Tarczyński oraz Świńskie Bagno.

Miasta partnerskie: Truskawiec (Ukraina), powiat Hersfeld-Rotenburg (Niemcy).

Historia

Miasto swoje początki wiąże z działaniami fortyfikacyjnymi Zakonu Krzyżackiego, który w 1306 roku zajął grodziszcze obronne Sasinów nad rzeką Nidą, osadził w nim załogę i zbudował swoją strażnicę graniczną. Podczas wojen polsko-krzyżackich wojska króla Władysława Jagiełły przechodziły przez ziemię działdowską w latach 1410, 1414 i 1422. W 1525 roku zamek działdowski stał się siedzibą starosty, jako reprezentanta władzy książęcej. W czasie Potopu Szwedzkiego w 1656 roku na zamku działdowskim przez kilka miesięcy rezydował król szwedzki Karol X Gustaw.

Zakończenie I wojny światowej i decyzje konferencji wersalskiej przyłączyły Działdowo i otaczające miasto ziemie do II Rzeczypospolitej. Utworzony powiat działdowski wszedł w skład województwa pomorskiego, od roku 1938  do warszawskiego.

W okresie II Wojny Światowej Działdowszczyzna była miejscem martyrologii, głównie inteligencji polskiej, głownie przez założony przez hitlerowców KL Soldau, który był miejscem śmierci dla ok. 10 tys. osób. Wśród zabitych znaleźli się m.in.: Antoni Julian Nowowiejski (biskup), Leon Wetmański (sufragan płocki), Maria Teresa od Dzieciątka Jezus, Bogdan Jełowiecki  (konsul polski w Olsztynie), Franciszek Giergielewicz (kanonik, proboszcz płocki). Liczne cmentarze upamiętniają miejsca egzekucji więźniów obozu w okolicach wsi Komorniki, lasku Zwierskich i lasach białuckich.

Po II wojnie światowej powiat działdowski był kolejną częścią województwa warszawskiego, później olsztyńskiego, w 1975 roku ciechanowskiego, a od stycznia 1999 warmińsko-mazurskiego.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 2.6
8 Kwietnia 2011r. o 20:47
No rzeczywiście zmasakrowali ten zamek :/.
ocena ogólna
8 Kwietnia 2011r. o 15:45
proszę zobaczyć na obiekt Zamek Wójta Krzyżackiego są tam moje zdjęcia jak wygłada zemek
ocena ogólna
7 Kwietnia 2011r. o 19:20
A co zrobili ?
ocena ogólna
7 Kwietnia 2011r. o 14:14
Jak dla mnie to jest to skandal, co zrobili z zamkiem
ocena ogólna
23 Grudnia 2010r. o 11:07
małe, wydawałoby się senne miasteczko na granicy województw mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego.Może turystycznie średnio atrakcyjne-zamek w trakcie odbudowy,nie jest przeznaczony dla zwiedzających, typowy ryneczek i zabudowa.W zimie działa tu od roku sztuczne lodowisko,jest dość fajna hala sportowa, na której odbywają się dodatkowe zajęcia sportowe,m.i.taekwondo
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW