-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Dzikowiec
   gmina Nowa Ruda, powiat kłodzki, województwo dolnośląskie
   Fakty
   • Dzikowiec (niem. Ebersdorf bei Neurode) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Nowa Ruda. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa wałbrzyskiego. Wieś w dolinie Dzika, pomiędzy Masywem Dzikowca a Górami Sowimi. Osada powstała jako w XIV wieku jako wieś królewska. Po roku 1390 część miejscowości zakupili augustianie (po 1597 r. jezuici) i była ona ich własnością do 1776 r., kiedy to majątek zakonu uległ kasacie. W XVII wieku w pobliżu powstała pierwsza kopalnia węgla kamiennego, z czasem powstały inne.
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis
   Historia
   Polecane obiekty

   Kościół pw. św. Marcina z 1645 roku. Świątynia została wybudowana w miejsce wcześniejszego, gotyckiego obiektu sakralnego. Kościół posiada barokowe wyposażenie, m.in ołtarze, obrazy, rzeźby, ambonę i chrzcielnicę.

   Plebania z 1791 roku.

   dwór z drugiej połowy XVII w, zbudowany w stylu barokowym w XIX w. przebudowany w stylu neorenesansu . Jest to budynek na planie prostokąta, jednopiętrowy, zwieńczony czterospadowym dachem. Mimo częściowego zrujnowania, nadal pełni rolę budynku mieszkalnego.

   średniowieczny krzyż pokutny

   Na pobliskim wzgórzu Wapnica duży nieczynny kamieniołom wapienidewonu (famen) oraz gabra . Kamieniołom ten znany jest z bardzo bogatych znalezisk skamieniałości

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   22 Września 2011r. o 16:50
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW