-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Elbląg
gmina Elbląg, powiat Elbląg, województwo warmińsko-mazurskie
www.umelblag.pl
Fakty
  • Dzięki inicjatywie władz Elbląga w 1998 roku, doszło do utworzenia Euroregionu Baltic, jednego z największych euroregionów Europy, którego Elbląg jest członkiem.
  • Elbląg ma swoją monetę. Jest kolejnym miastem, które zostało uhonorowane przez Narodowy Bank Polski, który wydaje serię monet „Historyczne miasta w Polsce”. Na rewersie monety umieszczono wizerunek Bramy Targowej.
  • Elbląg jako jeden z dwóch portów na Zalewie Wiślanym ma morskie przejście graniczne, umożliwiające odprawę jachtów do Obwodu Kaliningradzkiego.
  • Znane osoby urodzone w Elblągu: Wojciech Cejrowski – dziennikarz i podróżnik, Ryszard Rynkowski –piosenkarz, Tadeusz Lampka - producent telewizyjny, Paweł Burczyk – aktor.
  • Kanał Elbląski z pochylniami wybudowanymi w latach 1844-1858 jest jedynym tego typu działającym obiektem inżynieryjnym na świecie.
  • Materiał budowlany z rozebranego elbląskiego Starego Miasta posłużył do odbudowy Warszawy i Gdańska.
  • W Elblągu urodziła się polska aktorka, Dominika Figurska.
Informacje praktyczne

Elbląg usytuowany jest przy drodze nr 7 Warszawa-Gdańsk, oraz przy Berlince, 60 km od Gdańska, 50 km od granicy polsko-rosyjskiej i 100 km od Kaliningradu.

Bezpośrednie połączenia kolejowe: z Gdańskiem, Słupskiem, Koszalinem, Szczecinem, Olsztynem, Białymstokiem, Malborkiem, Berlin-Lichtenberg, Suwałkami, Kaliningradem, Warszawą i Katowicami. Przez miasto przebiega linia kolejowa z Berlina do Kaliningradu.

ZKM Elbląg jest operatorem komunikacji miejskiej w Elblągu i okolicach. Świadczy usługi na 5 liniach tramwajowych, 21 liniach autobusowych. Informacje na temat kursowania komunikacji na www.zkm.elblag.com.pl

Międzymiastowe i międzynarodowe połączenia autobusowe obsługuje PKS Elbląg, www.pks.elblag.pl

Żegluga pasażerska odbywa się na trasach Elbląg-Kaliningrad, Elbląg-Krynica Morska, Elbląg- Ostróda, Krynica Morska-Kaliningrad, Frombork-Krynica Morska.

Punkt Informacji Turystycznej znajduje się przy ul. Czerwonego Krzyża 2, tel. +48552324234 oraz w PTTK Elbląg przy ul. Krótkiej 5, tel +48556411297.

Wydarzenia cykliczne
Letnie Ogrody "Polityki"

Czterodniowe święto kultury, podczas którego odbywają się koncerty muzyczne, pokazy filmów, wystawy, spotkania z pisarzami, muzykami i plastykami (czerwiec).

Tydzień z Rzeczpospolitą

Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej "Światowid" oraz dziennik Rzeczpospolita prezentują elbląskiej publiczności najważniejsze wydarzenia kulturalne poprzedniego roku w czterech dziedzinach: literatura, film, plastyka i muzyka. Impreza odbywa się w lutym.

Elbląskie Noce Teatru i Poezji

Prezentacje polskich laureatów festiwali piosenki, artystów, poetów i piosenkarzy, ludzi teatru oraz kabaretów (sierpień).

Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa "...czy to jest kochanie?"

Rywalizacji w czterech kategoriach: recytacja, piosenka poetycka, teatr jednego aktora i małe formy teatralne, uczestnicy festiwalu biorą udział w koncertach, spektaklach i warsztatach teatralnych, przeglądzie filmów i wielu innych imprezach towarzyszących, więcej na: www.kochanie.swiatowid.elblag.pl (maj)

Międzynarodowy Festiwal Tańca "Baltic Cup"

Jeden z największych międzynarodowych turniejów tańca w regionie Morza Bałtyckiego, odbywający się w październiku, www.balticcup.swiatowid.elblag.pl

Elbląska Biesiada Specjalna

wrzesień

Elbląskie Święto Chleba

Festyn Prezentacja stoisk i wyrobów piekarniczych regionalnych oraz z miast partnerskich, konkursy, występy, zabawy, impreza odbywa się we wrześniu.

Festyn dla dzieci "W krainie Króla Piegusa"

Impreza dla dzieci odbywająca się w ramach Dnia Dziecka (maj / czerwiec), www.piegus.elblag.pl

Święto Głupców

Impreza odbywa się 1 kwietnia każdego roku, przygotowuje ją grupa kuglarsko-teatralna IGNIS FATUUS .

Canal Trophy

Zawody w pływaniu na dętce po Kanale Elbląskim – czerwiec.

Opis

Elbląg położony jest w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, nad rzeką o tej samej nazwie, w pobliżu Zalewu Wiślanego.

Elbląg słynie z licznych zabudowań historycznych, a w szczególności obszaru Starego Miasta z układem urbanistycznym zespołu dawnego zamku i podzamcza, zrekonstruowanych kamieniczek miejskich. Rozbudowana sieć rzeczna jest ulubionym miejscem wędkarzy. Stadniny położone w okolicach oferują przejażdżki konne. Wielką popularnością cieszy się turystyka rowerowa po Wysoczyźnie Elbląskiej z Parkiem Krajobrazowym. Dużą atrakcją są rejsy statkiem po Zalewie Wiślanym.

Port Elbląg jest największym polskim portem Zalewu Wiślanego. Położony jest w odległości 6 km od ujścia rzeki Elbląg do Zalewu Wiślanego. Żeglarze mają możliwość zacumowania jachtów w głównych miejscach: basen jachtowy Bryza, Wodnik, Bulwar Zygmunta, przystań PTTK i innych.

Miłośnikom aktywnego wypoczynku Elbląg oferuje m.in.: największe w Europie otwarte kąpielisko miejskie, przystanie kajakowe i jachtowe na rzece Elbląg, wyciąg narciarski orczykowy na Górze Chrobrego i tor saneczkowy na Gęsiej Górze oraz piesze szlaki turystyczne na terenie parku miejskiego Bażantarnia. Z Elbląga można popłynąć statkiem lub wodolotem, przez Zalew Wiślany, do Krynicy Morskiej, Fromborka i Kaliningradu (Rosja); przez jezioro Drużno i Kanał Elbląski do Ostródy.

Miasta partnerskie: Bałtijsk (Rosja),   Baoji (Chiny), Compiegne (Francja), Coquimbo (Chile), Druskienniki (Litwa), Kaliningrad (Rosja), Leer (Niemcy), Nowogródek (Białoruś), Ronneby (Szwecja), Tarnopol (Ukraina), West Wiltshire (Wielka Brytania), Tainan (Tajwan), Nowy Sącz (Polska).

Na terenach gminy znajduje się wiele ciekawych turystycznych tras i szlaków, m.in.:
1. Szlak Kopernikowski – biegnie przez miejscowości, w których przebywał Mikołaj Kopernik;
2. Szlak św. Wojciecha - z Elbląga do Świętego Gaju - miejsca męczeństwa św. Wojciecha;
3. Szlak wodny - Kanał Elbląski;
4. tor wodny na rzece Elbląg i Zalewie Wiślanym.

Historia

W 1237 roku, nad rzeką Elbląg Krzyżacy założyli zamek obronny, wokół której powstała osada handlowa. W 1246 roku otrzymała lubeckie prawa miejskie. Znajdowała się tu wówczas siedziba krajowych mistrzów Zakonu Krzyżackiego.

W 1440 roku miasto przystąpiło do Związku Pruskiego. Po bitwie pod Grunwaldem w 1410 roku Elblążanie złożyli hołd królowi Polskiemu Władysławowi Jagielle i ofiarowali mu zamek krzyżacki. Finalnie Elbląg wszedł w skład państwa polskiego po pokoju Toruńskim w 1466 roku. Miasto stało się ważnym portem morskim oraz otrzymało przywileje od królów.

Elbląg został wcielony do Prus w 1772 roku, po I rozbiorze. Ożywienie miasta nastąpiło w XIX wieku. Przez miasto przebiegał jedna z najważniejszych linii kolejowych, do użytku przekazano Kanał Ostródzko-Elbląski. Powstawały liczne zakłady, m.in. stocznia (produkowano torpedowce, łodzie podwodne), browar, fabryka lokomotyw, samochodów, cygar.

W 1945 roku miasto wróciło do Polski. Wskutek działań wojennych Elbląg został zniszczony (w szczególności Stare Miasto) w 65%.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW