-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 
Frombork
gmina Frombork, powiat braniewski, województwo warmińsko-mazurskie
www.frombork.pl
Fakty
  • Frombork bywa nazywany duchową stolicą Warmii
  • We Fromborku przez ponad 30 lat mieszkał i pracował Mikołaj Kopernik. Tutaj właśnie dokonał swoich rewolucyjnych odkryć, które zmieniły historię nauki i świata.
  • Frombork leży nad wodami Zalewu Wiślanego, na jednym ze wzgórz Wysoczyzny Elbląskiej. Po wjeździe do miasta w oczy rzuca się niska zabudowa miejska i wysokie Wzgórze Katedralne. U jego stóp stoi potężnych rozmiarów pomnik Mikołaja Kopernika, dzięki któremu Frombork stał się znany na całym świecie. Przez długie lata żył tu i pracował jako kanonik kapituły warmińskiej. Tu też napisał największe swoje dzieło „O obrotach sfer niebieskich”, które zrewolucjonizowało naukę. Także tutaj zmarł 24 maja 1543 r. i został pochowany we fromborskiej katedrze. To właśnie po zachodniej stronie Wzgórza Katedralnego wielki astronom ustawiał lunety i obserwował nieboskłon.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej

.

Opis

Położony na Równinie Warmińskiej nad Zalewem Wiślanym. Nad miastem góruje Wzgórze Katedralne z gotyckim zespołem zabudowań o charakterze obronnym.

Historia

Miasto założone zostało około 1277 roku. Początkowo było własnością biskupów warmińskich. Pierwszą udokumentowaną datą nadania praw miejskich jest rok 1310. We Fromborku przebywał Mikołaj Kopernik, który jako kanonik kapituły warmińskiej żył i pracował na Wzgórzu Katedralnym niemal nieprzerwanie od roku 1510 do dnia swojej śmierci w maju 1543 roku. Od czasów założenia życie mieszkańców miasta wiązało się głównie z rybołówstwem i rolnictwem. Po kilkakrotnych zniszczeniach zabudowy miejskiej w czasie wojen szwedzkich rozpoczyna się w drugiej połowie wieku XVII upadek gospodarczy.
Zarówno warownia katedralna, otaczające ją kanonie, jak i miasto często niszczono w licznych wojnach. II wojna światowa szczególnie ciężko doświadczyła miasto. Front przetoczył się dolnym tarasem, dlatego Wzgórze Katedralne poniosło mniejsze straty. Po zakończeniu wojny Frombork po 173 latach powrócił do Polski.

Polecane obiekty

-wzgórze katedralne

-mury obronne z wieżami i basztami z XIV-XVI wieku, częściowo zrekonstruowane po wojnie

-gotycka wieża Kopernika - w niej w latach 1504-1543 mieszkał i pracował słynny astronom

* bazylika archikatedralna Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła z XIV w.

* muzeum Historii Medycyny

* muzeum Mikołaja Kopernika

-gotycki kościół św. Mikołaja z XVIII wieczną dzwonnicą

-kościół ewangelicki z XIX wieku

-wieża ciśnień nad kanałem

-XVII-wieczny szpital św. Ducha

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW