-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Gdańsk
gmina Gdańsk, powiat Gdańsk, województwo pomorskie
Gdańsk – morze możliwości / Nec temere, nec timide (Bez strachu, lecz z rozwagą) / Gdańsk - dotknij wolności
www.gdansk.pl
Fakty
 • Gdańsk to miejsce narodzin „Solidarności”. Znajdują się tu tablice z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego, które zostały wpisane prze UNESCO na listę Pamięć Świata.
 • W Gdańsku urodzili się: * Daniel Gabriel Fahrenheit - fizyk i inżynier, wynalazca termometru rtęciowego, barometru i aerometru oraz skali temperatur, * Lech Wałęsa - Prezydent Polski, Laureat Nagrody Nobla , * Leszek Możdżer – muzyk jazzowy, * Dariusz Michalczewski, pseudonim Tiger - polski bokser.
 • W Gdańsku rozgrywane będą mecze mistrzostw koszykarek EuroBasket Women 2011 i Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012. Miasto kandyduje też do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.
 • • Na ogromnej posadzce watykańskiej Bazyliki św. Piotra zaznaczono miejsce, do którego sięgałaby gdańska Bazylika Mariacka, gdyby ją umieścić na Watykanie, podobnie uhonorowano inne największe kościoły rzymskokatolickie świata, żaden z nich jednak nie może się równać z watykańskim.
 • • W 2002 r. zbudowano w Gdańsku, w parku u podnóża Góry Gradowej, koło kościoła pw. Bożego Ciała Cmentarz Nieistniejących Cmentarzy - symboliczny cmentarz upamiętniający gdańskie cmentarze różnych wyznań zniszczone po II wojnie światowej, głównie w latach 70. XX w.
 • W mieście tym istnieje aż sześć państwowych uczelni: Uniwersytet Gdański, Akademia Medyczna, Politechnika Gdańska, AWF, Akademia Muzyczna i ASP oraz 7 uczelni prywatnych.
 • warto zajrzeć na Jarmark Dominikański
 • W Gdańsku urodziła się polska piosenkarka, Agnieszka Chylińska.
 • W Gdańsku urodził się polski reżyser teatralny i filmowy, założyciel Kabaretu Limo, Abelard Giza.
 • W Gdańsku urodziła się polska kick-boxer i polityk, Iwona Guzowska.
 • W Gdańsku urodził się, polski piłkarz, Jarosław Bieniuk.
 • W Gdańsku urodziła się polska aktorka, Daria Widawska.
Informacje praktyczne

• Latem od 20 czerwca do 31 sierpnia kursują Tramwaje Wodne na trasie Gdańsk - Sopot – Hel oraz Gdańsk – Sobieszewo

• Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Długi Targ 28/29, tel.+48583014355

• Darmowy Internet - Hot-spoty działają codziennie 8:00 - 20:00. Listę dostępnych Hot-spotów w woj. pomorskim można znaleźć na: www.computerworld.pl/hotspot/15.html

Piękne stare miasto

Wydarzenia cykliczne
Jarmark Dominikański

(koniec lipca – pierwsza połowa sierpnia)

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA

(lipiec)

Festiwal Szekspirowski

(pierwszy tydzień sierpnia)

Festiwal Dobrego Humoru

(ostatni tydzień czerwca)

Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej

(czerwiec)

• Gdański Festiwal Muzyczny

(kwiecień)

• FAMA Trójmiasto

(przełom kwietnia i maja)

• Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie

(czerwiec-sierpień)

• Gedanit - Mistrzostwa Świata w Poławianiu Bursztynu

(Gdańsk-Brzeźno)

• Gdański Festiwal Carillonowy

(początek sierpnia)

• Gdańskie Noce Jazzowe

(druga poł. sierpnia, Teatr Leśny w Gdańsku-Wrzeszczu)

• Parada Niepodległości

(11 listopada)

• Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film

(wrzesień)

• Międzynarodowy Zlot Żeglarski Baltic Sail

(lipiec)

• Festiwal Wybrzeże Sztuki

(czerwiec - lipiec)

• Gdański Festiwal Tańca

(druga poł. sierpnia)

cykliczne koncerty

Cykliczne koncerty

Opis

Gdańsk wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Gdańsk leży na przecięciu szlaków morskich Morza Bałtyckiego z lądową częścią VI Transeuropejskiego Korytarza Transportowego jest ważnym węzłem komunikacyjnym o międzynarodowym znaczeniu, z jednym z największych na Bałtyku portem, międzynarodowym portem lotniczym, siecią połączeń kolejowych i drogowych.

Gdańsk obecnie jest jednym z największych polskich miast. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego z 455 581 mieszkańcami zajmuje szóste miejsce pod względem liczby ludności, a z 265,5 km² siódme pod względem powierzchni.

Gdańsk to jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych i kulturalnych w Polsce. Liczne zabytki, atrakcje przyrodnicze oraz możliwość aktywnego wypoczynku nad brzegiem Morza Bałtyckiego sprawiają, iż co roku przyjeżdża tu około pół miliona turystów zagranicznych i 800 tys. turystów krajowych.

Miasta partnerskie: Brema (Niemcy), Turku (Finlandia), Cleveland  (USA), Barcelona  (Hiszpania), Kalmar (Szwecja),  Helsingør (Dania), Marsylia ( Francja), Rouen (Francja), Kaliningrad (Rosja), Odessa  (Ukraina), Astana (Kazachstan),  Sankt Petersburg ( Rosja), Rotterdam  (Holandia), Wilno (Litwa), Szanghaj (Chiny), Palermo (Włochy), Bytów (Polska).

Historia

Ślady istnienia osadnictwa na terenie Gdańska sięgają młodszej epoki kamiennej (2500-1700 p.n.e.) a znaleziska archeologiczne zaświadczają istnieniu kultury łużyckiej, kultury ludności prasłowiańskiej i okresu rzymskiego. Tu brał swój początek "bursztynowy szlak". Ok. 975 r. nad rzeką Motławą z inicjatywy Mieszka I, wybudowano gród z portem. Nazwę miasta uwieczniono zapisem w rzymskim "Żywocie Św. Wojciecha" jako Gyddanyzc.

W 1294 r. Gdańsk wszedł w skład jednoczącego się Królestwa Polskiego w wyniku zapisu księstwa wschodnio-pomorskiego przez ostatniego gdańskiego księcia Mściwoja II na rzecz przyszłego króla Przemysława II.

W 1308 r. miasto wraz z większością Pomorza Gdańskiego zostało przejęte przez Krzyżaków. W latach 1342 – 1346 zostało ponownie lokowane, tym razem na prawie chełmińskim.

Wojna 13-letnia, która doprowadziła do odzyskania przez Polskę Pomorza Gdańskiego, Warmii, Żuław i Ziemi Chełmińskiej, prowadzona była przez Polskę w dużym stopniu za gdańskie pieniądze i przy pomocy gdańskich wojsk i floty. Poważny wkład w prowadzenie wojny doprowadził do nadania miastu przez króla Polski Kazimierza Jagiellończyka przywilejów, które stanowiły podstawę prawną autonomii Gdańska nieporównywalnej do tej, jaką miały inne polskie miasta.

W XVI w. potęga Gdańska stanowiła poważny problem dla władz Rzeczypospolitej. Silny konflikt z Zygmuntem Augustem, próbującym ściślej podporządkować Gdańsk centralnym władzom państwa oraz utworzyć tu bazę floty wojennej przekształcił się w 1577 r. w otwartą wojnę z królem i Rzeczypospolitą. Mimo pozornych ustępstw, miasto wyszło z tych konfliktów wzmocnione i jeszcze bardziej samodzielne.

Po I rozbiorze Polski w 1772 r. Gdańsk pozostał w granicach Królestwa Polskiego, lecz został od jego terytorium odcięty przez terytoria pruskie.

W okresie rozbiorów Polski (1772 - 1795) był moment, gdy Polska miała szansę uratowania niepodległości za cenę odstąpienia Gdańska i Torunia Prusom. Gdańsk uważany był za jeden z najważniejszych klejnotów Korony Polskiej, ocalenie którego uważane było za priorytet polityczny najwyższej rangi.

Znaczenie Gdańska docenił także Napoleon tworząc z niego wolne miasto. Po przyłączeniu do Prus nastąpił wprawdzie pewien upadek gospodarczy miasta, jednak pozostał Gdańsk jedną z najważniejszych twierdz w Europie.

W 1793 r. w wyniku II rozbioru Polski Gdańsk trafił pod panowanie pruskie. Jako ważna twierdza bałtycka był w czasie wojen napoleońskich dwukrotnie oblegany.

W 1852 r. do Gdańska została doprowadzona pierwsza linia kolejowa z Bydgoszczy. Dopiero jednak pod koniec XIX w. nastąpił szybki rozwój portu i przemysłu stoczniowego.

10 stycznia 1920 r. weszły w życie postanowienia Traktatu Wersalskiego w wyniku których Gdańsk stał się Wolnym Miastem, pozostającym w jednym obszarze celnym z Polską. Za datę ustanowienia Wolnego Miasta Gdańska uznaje się 15 listopada 1920 r. W maju 1922 r. uchwalona została konstytucja Wolnego Miasta Gdańska, zgodnie z którą Wolne Miasto Gdańsk było republiką. Najwyższym organem władzy ustawodawczej był Volkstag, a władzy wykonawczej Senat. W 1922 r. ostatecznie, na podstawie międzynarodowych porozumień ustalono granice Wolnego Miasta Gdańska liczące 290 km, w tym 55 km brzegu morskiego. Obszar Wolnego Miasta wynosił 1952 km2 i był zamieszkiwany przez ponad 350 tys. mieszkańców. 22 września 1923 r. przeprowadzono reformę walutową. Nową jednostką monetarną został gulden podzielony na 100 pfenigów. W lutym 1924 r. został oficjalnie utworzony emisyjny Bank Gdański.

Spory wynikłe z problemu przynależności Gdańska po I wojnie światowej pokazują, że utrzymało się przekonanie europejskich sfer politycznych o wyjątkowym znaczeniu tego miasta.

Spór o Gdańsk był oczywiście tylko pretekstem do wojny, chodziło o znacznie rozleglejsze kwestie, jednak Gdańsk stał się symbolem. 1 września 1939 roku III Rzesza napadła na Polskę i Wolne Miasto Gdańsk, które bezprawnie, łamiąc postanowienia konferencji pokojowej, międzynarodowe traktaty i konstytucje Niemiec i Gdańska zostało włączone do Rzeszy.

Wojna przyniosła miastu zagładę. Tragedia rozciągnęła się w czasie. Rozpoczęły ją naloty alianckie w czerwcu 1942 r., pogłębiły walki uliczne w marcu 1945 r. i dokonane po nich zniszczenia podczas grabieży przez zwycięską Armię Czerwoną, zakończyły sztormy jesienno-zimowe 1945/1946 r. W 1945 r. na mocy decyzji Stalina i PKWN, całe terytorium Wolnego Miasta zostało przyłączone do Polski.Po wojnie Polska, opierając się na decyzji Stalina przejęła niemiecki łup. Odbudowa zabytkowego centrum Gdańska w historycznym kształcie nie była przesądzona rozważano nadanie miastu charakteru nowoczesnego. Zwyciężyła jednak koncepcja odtworzenia miasta w jego historycznej formie. Miasto szybko się rozrastało w 1950 r. osiągnęło ok. 195 tys. mieszkańców, w 1960 r. 287 tys., a w 1980 r. ok. 457 tys. mieszkańców. Rozbudowywały się stocznie Gdańska, Północna i Remontowa; w latach 70-tych została wybudowana Rafineria Gdańska oraz Port Północny. Gdańsk ponownie stał się największym portem na Bałtyku.

Mogłoby się wydawać, że podnoszące się z ruin miasto, zasiedlone w większości przez nowych mieszkańców nie potrafi już odegrać tak wielkiej roli jak dawniej. Okazało się jednak, że to co Gdańsk i Gdańszczanie uczynili po II wojnie światowej było być może większym wkładem w dzieje niż ich dotychczasowe dokonania. Po krwawo stłumionych wypadkach grudniowych w 1970 r., w sierpniu 1980 r. strajki w Stoczni Gdańskiej i innych zakładach Trójmiasta doprowadziły do utworzenia pierwszego w imperium sowieckim wolnego związku zawodowego NSZZ Solidarność, co w dalszej konsekwencji doprowadziło w 1989 r. do obalenia komunizmu i odzyskania niezależności przez Polskę, a następnie przez pozostałe kraje satelickie Związku Radzieckiego. Rozbicie systemu komunistycznego trzymającego w strachu cały świat nie było oczywiście wyłączną zasługą Gdańszczan. Robotnicy i intelektualiści skupieni w Stoczni Gdańskiej latem 1980 r. znaleźli jednak sposób na rozbrojenie tej bomby od wewnątrz, bez naruszenia zapalnika i bez eksplozji w Gdańsku rozpoczął się proces demontażu światowego systemu komunistycznego.

Obecnie Gdańsk jest znacznym ośrodkiem gospodarczym, a także wielką atrakcją turystyczną w skali europejskiej. W 1994 r. na mocy zarządzenia Prezydenta RP Gdańsk został uznany za pomnik historii.

Polecane obiekty
 • Długi Targ i ulica Długa – Droga Królewska, jedno z najsłynniejszych miejsc Trójmiasta, wiele pięknych kamienic z XVI-XVII w.

- Brama Zielona

- Dwór Artusa

- Fontanna Neptuna

- Złota Kamienica

- Ratusz Głównego Miasta – Muzeum Bursztynu

- Dom Uphagena - oddział Muzeum Historii Miasta Gdańska

- Złota Brama

 • Długie Pobrzeże - deptak wzdłuż Motławy, gotyckie bramy wodne: Krowia, Chlebnicka, Mariacka, Św. Ducha i słynny Żuraw
 • Bazylika Mariacka - największa ceglana gotycka świątynia w Polsce i Europie www.bazylikamariacka.pl
 • barokowa Kaplica Królewska
 • Historyczna latarnia morska Gdańsk Nowy Port http://latarnia.gda.pl
 • Ulica Mariacka - zachwycająca uliczka ze zrekonstruowanymi przedprożami kamienic, klimat Gdańska sprzed wieków
 • Ulica Chlebnicka i Piwna
 • Kościół św. Jana - ul. Świętojańska 50, liturgia w językach: kaszubskim, niemieckim i polskim, wyremontowany z zewnątrz, przytłaczające swym ogromem wnętrze pozostało zabezpieczoną ruiną, odbywają się w nim koncerty i wystawy, renowacja spowoduje zamknięcie świątyni na ponad rok
 • bazylika św. Mikołaja i klasztor dominikanów – ul. Świętojańska 72
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku

- Oddział Sztuki Dawnej – ul. Toruńska 1 – słynny Sąd Ostateczny Hansa Memlinga z 1471 r., galerie malarstwa, ceramiki i skarby patrycjuszy

- Oddział Sztuki Współczesnej – Pałac Opatów w Oliwie

- Oddział Etnografii - Spichlerz Opacki

- Gdańska Galeria Fotografii na rogu ulic Grobla I i św. Ducha

- Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie

- Muzeum Tradycji Szlacheckiej w Waplewie Wielkim

 • Wielki Młyn na Starym Mieście, wzniesiony przez Krzyżaków, obecnie centrum handlowe
 • Katownia i Wieża Więzienna
 • Brama Straganiarska, Brama Świętojańska
 • Wielka Zbrojownia  - najokazalszy świecki manierystyczny budynek Gdańska
 • Wyspa Spichrzów
 • Centralne Muzeum Morskie
 • Parowiec SS Sołdek – pierwszy statek zbudowany całkowicie w Polsce po II wojnie światowej
 • Park OliwskiOgród Botaniczny, Palmiarnia, ostatni z dawnych ogrodów miejskich, oaza spokoju i piękna
 • Archikatedra oliwska – najsłynniejsze w Polsce organy
 • Miejski Ogród Zoologiczny Wybrzeża w Oliwie
 • Muzeum Zegarów Wieżowych - Kościół św. Katarzyny
 • bazylika św. Brygidy na osiedlu Osiek
 • Dom Opatów Pelplińskich nad kanałem Raduni
 • historyczny gmach Poczty Polskiej i Pomnik Obrońców Poczty Polskiej
 • Pomnik Poległych Stoczniowców 1970 – trzy krzyże z kotwicami, odsłonięty 16 grudnia 1980 r. w X rocznicę wydarzeń grudnia ‘70 na pl. Solidarności
 • Pomnik konny króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym  - w latach 1950-1965 stał w parku w Wilanowie
 • Opera Bałtycka w Gdańsku-Wrzeszczu
 • Pomnik Obrońców Wybrzeżana Półwyspie Westerplatte
 • Twierdza Wisłoujście
 • Molo w Gdańsku Brzeźnie
 • Nowa Synagoga w Gdańsku-Wrzeszczu
 • jedyny w Polsce meczet z minaretem w dzielnicy VII Dwór – ul. Abrahama 17a
 • najdłuższy polski falowiec (blok mieszkalny o długości 860 m, 1792 mieszkaniach) na osiedlu Przymorze - ul. Obrońców Wybrzeża
 • panorama Gdańska ze szczytu Bastionu Jerozolimskiego na Grodzisku
 • Stadion żużlowy im. Zbigniewa Podleckiego
 • 23 kilometry plaż

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 4.86
16 Lipca 2017r. o 13:18
Piękne miasto. Cudowne wspomnienia.
ocena ogólna
14 Grudnia 2012r. o 22:14
Moim zdaniem jedno z piękniejszych miast w Polsce.
ocena ogólna
14 Września 2011r. o 19:27
ocena ogólna
1 Grudnia 2010r. o 12:26
ocena ogólna
8 Października 2010r. o 22:35
ocena ogólna
5 Października 2010r. o 10:29
Gdańsk piękne miasto i cudne morze
ocena ogólna
1 Września 2010r. o 23:55
Zdecydowanie warto zwiedzić Gdańsk, piękne miasto, wiele wspaniałych zabytków
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW