-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Giżycko
gmina Giżycko, powiat giżycki, województwo warmińsko-mazurskie
www.gizycko.pl
Fakty
  • Wielkie Jeziora Mazurskie to jedyny kandydat Polski w międzynarodowym konkursie szwajcarskiej fundacji New7 Wonders na Nowe 7 Cudów Natury, który dostał się do finału i grona 28 najpiękniejszych miejsc na świecie.
Informacje praktyczne

W Giżycku funkcjonuje dworzec autobusowy z którego odjeżdżają bezpośrednie autobusy, zarówno do pobliskich miejscowości, jak i dalszych większych miast w całej Polsce, m.in.: Augustów, Białystok, Ełk, Gdańsk, Gołdap, Lublin, Łomża, Mikołajki, Mrągowo, Olsztyn, Suwałki, Warszawa, Wilno.

Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku znajduje się przy ul. Wyzwolenia 2, tel. +48874285265.

Mazurskie Wodne Pogotowie Ratunkowe znajduje się przy Placu Grunwaldzkim 11, tel. +48874282300, ratunkowy tel. kom. nad wodą +48601100100.

z Giżycka kursują statki spacerowe do Węgorzewa, Mikołajek i Rucianego

Wydarzenia cykliczne
Festiwal Piosenki Żeglarskiej i Morskiej Szanty w Giżycku

lipiec

Dni Giżycka

maj

Ogólnopolski Konkurs Akordeonowy Muzyki Rozrywkowej i Popularnej

marzec

Opis

Giżycko to miasto w województwie warmińsko-mazurskim. Położne jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Jest nazywane stolicą polskiego żeglarstwa, dzięki położeniu na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. Miasto jest portem i jednym z ważniejszych polskich ośrodków turystycznych i wypoczynkowych.

Okolice miasta mają największą w Polsce liczbę jezior, ich udział w ogólnej powierzchni terenu wynosi prawie 12%. W Giżycku są to: Niegocin, Kisajno, Tajty, Popówka Duża, Popówka Mała, Wojsak. W najbliższej okolicy znajdują się też jeziora: Duże Wilkasy, Małe Wilkasy, Boczne, Niałk, Grajewko, Rudzkie, Upałckie, Kąpskie, Fryd, Skarż Wielki i Mały, Kruklin.

Spośród form aktywnego wypoczynku w powiecie giżyckim na uwagę zasługuje możliwość uprawiania turystyki rowerowej na funkcjonujących licznych trasach rowerowych (ponad 600 km oznakowanych szlaków). Najciekawszymi są: pętla wokół jez. Mamry i Niegocin, trasa po Puszczy Boreckiej, czy szlak grodzisk staropruskich.

Środowisko wodne oferuje wiele aktywności. Latem  – żeglarstwo, skutery wodne, narty wodne, motorówki, windsurfing, nurkowanie, szlaki kajakowe. Zimą - spacery po zamarzniętej tafli jeziora, psie zaprzęgi, skutery, łyżwy. 

W skład obszary Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000 na terenie powiatu giżyckiego wchodzą: Ostoja Borecka, Jezioro Dobskie, Puszcza Borecka, Bagna Nietlickie.

Do miast partnerskich Giżycka należą: Silkeborg (Dania), Dubno (Ukraina), Troki (Litwa), Neumünster (Niemcy) i Starachowice (Polska).

Historia

Historia niegocińskiego grodu rozpoczyna się w II połowie XVI wieku, kiedy książę pruski Albrecht Fryderyk Hohenzollern-Ansbach nadał pierwszy przywilej, podnoszący gród do rangi miasta.

Tereny wokół dzisiejszego Giżycka były miejscem walk polskich królów z Prusami. Wodzowie pruscy składali hołd i trybut księciu Kazimierzowi Sprawiedliwemu, który zhołdował ten rejon, zanim w latach 1237-1283 nie opanowali go Krzyżacy. W roku 1285 wybudowali na ruinach grodu pruskiego zamek Loetzen, który w 1365 roku został zdobyty i spalony przez Litwinów, jednak szybko odbudowany.

W czasie antykrzyżackiego powstania, w okolicach zamku działała partyzantka chłopska. Zamek krzyżacki w 1455 roku został zdobyty i zburzony przez Polaków.

Po wojnie trzynastoletniej (lata 1454-1466), terytorium wokół Giżycka jako lenno wcielono do Polski, a powtórnie zamek odbudowano. Na przełomie XIV i XV wieku rozpoczął się liczny napływ osadników z Mazowsza i wówczas postały pierwsze wsie wokół zamku. Z tego okresu pochodzą przywileje lokacyjne większości wsi dzisiejszego powiatu giżyckiego. Jako pierwsza przywileje w 1475 roku otrzymała Nowa Wieś.

W 1509 roku starosta Nowej Wsi (dziś Giżycka) tytułował siebie burmistrzem. Przyjmuje się że po 1572 roku część Nowej Wsi otrzymała prawa miejskie, a 15 maja 1612 nastąpił szczegółowy akt nadania praw miejskich.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
2 Maja 2011r. o 17:04
piękne miejsce
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW