-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Ciekawe linki o mieście

Aby dodać link musisz być zalogowany
Gietrzwałd
gmina Gietrzwałd, powiat olsztyński, województwo warmińsko-mazurskie
www.gietrzwald.pl
Fakty
  • W Gietrzwałdzie zlokalizowane jest Sanktuarium Maryjne - miejsce cudów, uzdrowień oraz pielgrzymek. Piękny kościół z cudownym obrazem Matki Boskiej, dom Pielgrzyma, plenerowa Droga Krzyżowa i cudowne źródełko, które ma podobno moc uzdrawiającą. Ciekawe miejsce do odwiedzenia, niezależnie od wiary i przekonań.
  • Objawienia gietrzwałdzkie miały miejsce dziewiętnaście lat po Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafrańska i dwunastoletnia Basia Samulowska (pochodzące z niezamożnych polskich rodzin). Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler słowami: „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Objawienia Gietrzwałdzkie są jedynymi w Polsce oficjalnie uznanymi przez Kościół Katolicki.
Informacje praktyczne
Wydarzenia cykliczne
Opis

Gietrzwałd jest dużą wsią, położoną w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie olsztyńskim. Jest siedzibą gminy Gietrzwałd. Okolice wsi odznaczają się malowniczym krajobrazem oraz środowiskiem przyrodniczym, które tworzy część "Zielonych Płuc Polski". W okolicy znajduje się wiele czystych jezior i rzek. Można tu podziwiać wiele rzadkich gatunków roślin i zwierząt.

Historia

Gietrzwałd został lokowany w pruskim polu Godikus przez kapitułę warmińską w roku 1352 na 70 włókach. Założycielem był Dietrich, stąd dawna nazwa – Dietrichswald. Wraz z założeniem wsi powołano tu parafię, której pierwszym znanym proboszczem był ks. Jan Sternchem.

Gietrzwałd został zniszczony w czasie wojen polsko - krzyżackich w XV wieku, a w roku 1455 zrabowały wieś wojska krzyżackie Jerzego von Schliebena. W połowie XVI wieku osada była nie zagospodarowana, mimo to istniała szkoła, a także działała karczma, którą w 1645r. otrzymał w posiadanie rajca olsztyński Jerzy Kunigk. W 1783r. Gietrzwałd liczył 57 dymów. Duże spustoszenie miejscowości dokonały wojska francuskie w 1807r.

Najważniejszy okres w historii Gietrzwałdu przypada na koniec XIX w. W dobie nasilonej germanizacji objawiała się dzieciom mówiąca po polsku Matka Boża. Zapoczątkowało to ruch pielgrzymkowy do Gietrzwałdu i odrodzenie wśród Warmiaków poczucia łączności z Polakami w innych dzielnicach. Objawienia gietrzwałdzkie miały miejsce dziewiętnaście lat po Lourdes i trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafrańska i dwunastoletnia Basia Samulowska. Obie pochodziły z niezamożnych polskich rodzin. Matka Boża przemówiła do nich po polsku, co podkreślił ks. Franciszek Hipler słowami: „w języku takim, jakim mówią w Polsce”. Objawienia Gietrzwałdzkie są jedynymi w Polsce oficjalnie uznanymi przez Kościół Katolicki.

W 1970 roku Ojciec Święty Paweł VI nadał świątyni gietrzwałdzkiej tytuł Bazyliki Mniejszej. W 1967 roku odbyła się koronacja gietrzwałdzkiego obrazu, której dokonał ksiądz Prymas Kardynał Stefan Wyszyński przy współudziale Kardynała Karola Wojtyły. Uroczystość ta związana była ze stuleciem objawień gietrzwałdzkich, które przyczyniły się do wzmożenia i rozszerzenia Kultu Madonny Gietrzwałdzkiej.

Polskość Gietrzwałdu i okolic potwierdzają dokumenty z początku XIX wieku, z których wynika, że na terenie gietrzwałdzkiej parafii działało 6 szkół, gdzie naukę w języku polskim pobierało 200 dzieci. Szczególnie po objawieniach Matki Bożej Gietrzwałd stał się ośrodkiem obrony polskości na Warmii. Andrzej Samulowski (1840-1928), znany poeta ludowy, który opiewał objawienia maryjne, założył tu 6 kwietnia 1878 roku pierwszą polską księgarnię. Księgarnia, prowadzona później przez jego żonę, przetrwała do 1939 roku. Współpracownik Samulowskiego, Antoni Sikorski, kierował drugą polską księgarnią w Gietrzwałdzie, powstałą w 1880 roku. W jego domu znajdowała się też czytelnia założona przez Towarzystwo Czytelni Ludowych. Od 1892 roku w Gietrzwałdzie działało Polsko-Katolickie Towarzystwo Ludowe pod wezwaniem św. Wojciecha, które organizowało obchody uroczystości narodowych i prowadziło teatr. To w Gietrzwałdzie powstała myśl o utworzeniu "Gazety Olsztyńskiej". W okresie międzywojennym powstała tu polska szkoła, od 1922 roku istniał oddział Związku Polaków w Niemczech. W Gietrzwałdzie spotykali się na zjazdach polscy harcerze, istniała polska biblioteka i świetlica. Do roku 1934 wszystkie nabożeństwa w gietrzwałdzkim kościele (oprócz jednej niedzieli w miesiącu) odprawiano w języku polskim.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
18 Września 2011r. o 15:26
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW