-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Gliwice
gmina Gliwice, powiat Gliwice, województwo śląskie
Gliwice - miasto sukcesu
www.um.gliwice.pl
Fakty
 • • Gliwice zajęły I miejsce (ex equo z Poznaniem) w zestawieniu "Innowacyjny Samorząd" w ramach Rankingu Samorządów Rzeczpospolitej 2009.
 • • W Gliwicach urodzili się m.in.: Beata Rybotycka- piosenkarka i aktorka, Agata Buzek- aktorka i modelka, Jerzy Buzek – premier w latach 1997-2001, Włodzimierz Lubański – jeden z najlepszych polskich piłkarzy w historii, mistrz olimpijski z Monachium’1972, Lukas (Łukasz) Podolski - piłkarz reprezentacji Niemiec, napastnik klubu FC Köln.
 • • W Gliwicach urodzili się m.in.: Beata Rybotycka- piosenkarka i aktorka, Agata Buzek- aktorka i modelka, Jerzy Buzek – premier w latach 1997-2001, Włodzimierz Lubański – jeden z najlepszych polskich piłkarzy w historii, mistrz olimpijski z Monachium’1972, Lukas (Łukasz) Podolski - piłkarz reprezentacji Niemiec, napastnik klubu FC Köln.
 • • Gliwice należą do najbardziej "zielonych" miast w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.
 • • Gliwicki dworzec kolejowy należy do największych i najważniejszych (zaraz po katowickim) dworców kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, według kategoryzacji PKP oznaczony kategorią A.
 • • Gliwicki dworzec kolejowy należy do największych i najważniejszych (zaraz po katowickim) dworców kolejowych Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, według kategoryzacji PKP oznaczony kategorią A.
 • • Trzy diabełki z gliwickiej fontanny mają symbolizować prezydentów miast: Gliwice, Zabrze i Bytom, nie mogących dojść do porozumienia w kwestii planowanego przed wojną połączenia miast w jedno miasto – Tripolis.
 • Miasto Gliwice zajmuje 17. miejsce na liście największych miast Polski według powierzchni,
 • W Gliwicach znajduje się fabryka koncernu General Motors
Informacje praktyczne

• Przy ulicy Dolnych Wałów 3 znajduje się Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej-można tam uzyskać informacje o wydarzeniach kulturalnych oraz atrakcjach turystycznych Gliwic i regionu. Czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00- 18.00

• Około 12% powierzchni Gliwic stanowią tereny rekreacyjne. Gliwice należą również do najbardziej "zielonych" miast w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym.

• W Gliwicach znajduje się 21 tras rowerowych o długości około 60 km, kolejnych 90 jest w planie.

• Gliwice leżą na skrzyżowaniu ważnych polskich i europejskich drogowych szlaków komunikacyjnych: autostrada A4 i A1.

• Na terenie Gliwic znajdują się następujące szlaki turystyczne: Szlak Husarii Polskiej, Szlak Ziemi Gliwickie, Szlak Powstańców Śląskich, Szlak Okrężny Wokół Gliwic, Szlak Krawędziowy GOP, Szlak Sośnicowicki, Szlak architektury drewnianej województwa śląskiego, Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

• W Gliwicach znajduje się lodowisko TAFLA. Jest to obecnie jedyny obiekt w Polsce wyposażony w stałe tory curlingowe, pełny sprzęt do uprawiania tej dyscypliny oraz opiekę instruktora. Na placu Krakowskim otwarto skatepark.

• Na terenie miasta w dzielnicy Trynek znajduje się lotnisko sportowe Aeroklubu Gliwickiego.

• Z tarasu widokowego na wieży kościoła Wszystkich Świętych (57,5 m, 279,5 m n.p.m.), przy dobrej widoczności można dostrzec Górę Świętej Anny, zachodnie pasmo Beskidów i pasmo Jesioniki. Na szczycie wieży znajduje się duży krzyż ustawiony w 1950 r. z okazji 700-lecia założenia miasta.

Tablice rejestracyjne SG

Wydarzenia cykliczne
• Krakowski Salon Poezji

- raz w miesiącu

• Gliwicki Bieg Turów

- styczeń/ luty

• Cykl koncertów „Szantowe Gliwice”

- luty-czerwiec (raz w miesiącu)

• Wielkanocna procesja konna

- w dzielnicy Ostropa

• Dziecięce Spotkania Teatralne

- marzec

• Festiwal Filmowy DRZWI

- marzec

• Mistrzostwa Polski Małych Form i Latających Skrzydeł

- kwiecień

• Gliwickie Spotkania Chóralne

- kwiecień

• Festiwal "Jazz w Ruinach"

- lipiec

Opis

Gliwice - miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części województwa śląskiego i Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, na Wyżynie Katowickiej nad rzeką Kłodnicą, siedziba władz ziemskiego powiatu gliwickiego oraz diecezji gliwickiej.

Miasto Gliwice jest 4 największym miastem województwa śląskiego według liczby ludności. Zajmuje także 17 miejsce na liście największych miast Polski pod względem powierzchni.

Miasto sąsiaduje z miastem Zabrze oraz gminami powiatu gliwickiego i tarnogórskiego.

Miastami partnerskimi Gliwic są: Bottrop (Niemcy), Dessau (Niemcy), Doncaster Doncaster (Anglia), Keżmarok (Słowacja), Nacka (Szwecja), Salgótarján (Węgry).

Dawniej historycy, głównie niemieccy, wiązali pochodzenie nazwy Gliwice/Gleiwitz (pisane również dawniej: Glywice czy Glewitze; łac. Glivitium) od czeskiego pojęcia chlewa (oboczność g do h). Taką tezę postawił między innymi autor pierwszej monografii miasta niemiecki autor Beno Nietsche. Stąd można stwierdzić, że XIII-wieczna nazwa miejscowa została powiązania z czeskim pochodzeniem. Twierdzenie Beno Nietschego zostało zweryfikowane przez niemieckich i polskich językoznawców i zastąpione dwiema innymi koncepcjami: Gliw albo Gliwa – to imię osobowe, które występowało na terenie Śląska w średniowieczu. W tym przypadku Gliwice posiadają nazwę patronimiczną utworzoną od imienia właściciela ziemi lub jej dzierżawcy, względnie założyciela, zasadźcy Gliwic. Gliw – w językach słowiańskich oznacza często teren gliniasty, obszar podmokły, wilgotny. Ciekawostką jest fakt, że w językach słoweńskim, chorwackim i serbskim termin glive / gljive oznacza grzyby, zaś gljivice – małe grzybki. Według tej wykładni nazwa Gliwic jest nazwą topograficzną, utworzoną od właściwości obszaru na którym założono miasto. Jedna i druga teza ma swoich zwolenników i przeciwników, choć językoznawcy raczej skłonni się przychylać się do drugiej, topograficznej wykładni. W wielu opracowaniach niemieckich można się jeszcze spotkać z tezą wcześniejszą, powielaną bezpośrednio od Beno Nietschego.

Historia

Pierwsza wzmianka o mieście pochodzi już z 1276 roku. W tym okresie miasto leżało w granicach Polski, a jego położenie wiązano z lokalizacją Bytomia. W owym czasie tereny te słynęły z hodowli ryb, młynarstwa, uprawy chmielu, a co za tym idzie z produkcji i sprzedaży piwa. Za czasów hegemonii krzyżackiej, kiedy Kazimierz Wielki zrzekł się ziem śląskich, Gliwicami kolejno władali książę Władysław i Siemowit.

Okres względnego spokoju został przerwany najazdem husytów. Po złupieniu i spaleniu miasta husyci utworzyli w Gliwicach centrum swego ruchu. W 1431 roku podczas pobytu wodza husytów Zygmunta Korybutowicza w Krakowie na teologicznych debatach, sytuację wykorzystał Konrad Siódmy Oleśnicki i stosując podstęp, zawładnął miastem.

W 1532 roku po śmierci ostatniego z władców pochodzących z linii Piastów, miasto przeszło pod ręce Habsburgów. Rozpoczął się wtedy okres wyniszczającej wojny trzydziestoletniej. Był to też czas przewlekłych konfliktów religijnych, nauki Marcina Lutra, a jednocześnie okres wielkich nadziei na powrót do granic Polski.

W tym czasie Gliwice zmieniły swe oblicze. Murowane obwarowania zastąpiono osadami i ogrodami. Miasto zaczęło tonąć w zieleni. Wojna Habsburgów z Turkami, a co za tym idzie potrzeba pieniędzy była powodem oddania Gliwic w dzierżawę za 14 tysięcy talarów Fryderykowi Zettritzowi, jako tzw. państwo gliwickie.

Zawarta umowa miała początkowo trwać 18 lat, ale w 1580 roku została przedłużona o 10 lat, a w 1589 roku o kolejne 18. W 1596 roku Gliwice zostały sprzedane władzom miasta za 27 tysięcy talarów stając się wolnym miastem królewskim. W jego skład wchodziły również wsie: Knurów, Krywald, Ostropa, Trynek i Szobiszowice.

Lata 1740- 1763 to lata tzw. wojen śląskich toczonych między Austrią, a Prusami. W okresie władania Prus w Gliwicach począł rodzić się kapitalizm. W tym czasie rozbudowywały się przedmieścia, gdzie lokowały się osiedla hutnicze. Rozwinięta została także sieć urzędów górniczych i hutniczych. Władze zadbały o rozwój dróg handlowych i modyfikację środków transportu. Rozpoczęto także budowę Kanału Gliwickiego, którego zadaniem było ułatwienie spływu węgla, oraz zabezpieczenie przed nękającymi miasto okresowymi powodziami. Budowa kanału trwała trzydzieści lat (od 1792 do 1822 roku). Węgiel z Gliwic był tańszy od angielskiego, dlatego też był chętnie importowany przez rynek berliński.

W 1796 roku uruchomiono hutę żelaza, która zasłynęła w całej Europie nie tylko ze względu na swe odlewy artystyczne, ale również z produkcji zbrojeniowej. To tutaj w 1804 roku odlano pierwszą armatę. W okresie tym oddano do użytku pierwszy w Europie wielki piec koksowniczy, zaprojektowany i uruchomiony przez Johna Baildona.

Ważnym elementem w rozwoju miasta było w 1845 roku poprowadzenie linii kolejowej z Wrocławia do Gliwic, którą trzy lata później przedłużono do Mysłowic.

W 1887 roku utworzono w Gliwicach powiat. Miasto mogło same decydować o swoich sprawach i potrzebach, miało zabezpieczony postęp gospodarczy i kulturalny, zależny jedynie od swych obywateli. Wzrost gospodarczy spowodował rozbudowywanie i unowocześnianie małych zakładów przemysłowych przy jednoczesnym powstawaniu nowych.

W owych czasach w najbliższych okolicach Gliwic znajdowało się 14 gorzelni, 2 browary, 5 młynów, 7 cegielni, 3 tartaki, fabryczka gontów, 8 wapienników i 2 huty szkła. Ponadto istniała tutaj gazownia, fabryka pieców, rozlewnia piwa, 4 drukarnie, fabryka asfaltu i papy. Równocześnie zaczęły powstawać instytucje ułatwiające obroty pieniężne, jak banki, kantory bankowe, kasy oszczędnościowe i pożyczkowe.

W czasie pierwszej wojny światowej gospodarka i przemysł zostały przestawione na produkcję zbrojeniową. Niektóre zakłady zostały pozamykane, a zatrudnienie spadło. Lata 1919- 1921 to trzy powstania śląskie i plebiscyt. Mieszkańcy mieli zdecydować czy chcą należeć do państwa polskiego, czy do niemieckiego. Mieszkańcy Gliwic opowiedzieli się za przynależnością do Niemiec, a spośród 102 gmin powiatu toszecko-gliwickiego 88 opowiedziało się po stronie Polski. W 1922 roku obszar został podzielony pomiędzy sporne państwa.

31 sierpnia 1939 roku sfingowano napad na ówczesną radiostację gliwicką. Miał to być pretekst do napaści wojsk niemieckich na Polskę. W latach wojny miasto było całkowicie nastawione na produkcję zbrojeniową. W Gliwicach powstały cztery obozy pracy, jako filie obozu w Oświęcimiu, które były źródłem taniej siły roboczej. W 1945 roku Gliwice ponownie znalazły się w granicach Polski.

Po wojnie Gliwice stały się ważnym ośrodkiem naukowym i gospodarczym. Utworzono Politechnikę Śląską. Powstają instytucje, biura projektowe, dominuje przemysł chemiczny. Gliwice stały się chemiczną stolicą z Centralnym Zarządem Przemysłu Chemicznego na czele. Kolejne lata to otwarcie instytutu przeciwrakowego, Operetki Śląskiej i muzeum. W 1998 roku uroczyście otwarto największą inwestycję zagraniczną w Polsce: zakłady Opel Polska.

Źródło: www.um.gliwice.pl/index.php?id=123/1

Polecane obiekty
 • Dom Tekstylny Weichmanna
 • Dom przedpogrzebowy na cmentarzu żydowskim
 • Główna Poczta
 • Willa Caro i rzeźba czuwającego lwa – siedziba Muzeum w Gliwicach
 • Czerwona i szara chemia - budynki Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej
 • Fontanna z trzema faunami (tzw. Diabełki) przed Urzędem Miejskim
 • Park im. Fryderyka Chopina – Palmiarnia Miejska i rzeźby leżących lwów
 • Rynek

– Ratusz

- Fontanna z Neptunem

- mury obronne

- Kościół Wszystkich Świętych z tarasem widokowym

- Zamek Piastowski

 • Stare Miasto
 • Ruiny teatru
 • Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów Radiostacja Gliwice
 • Katedra św. Apostołów Piotra i Pawła
 • Kościół św. Barbary      
 • Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego – podświetlany wieczorami
 • Kościół ormiańskokatolicki
 • Kościół greckokatolicki
 • Kaplica Św. Jadwigi obrządku Bizantyńsko-Ukraińskiego

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
9 Października 2010r. o 19:49
Świetne miasto, dużo knajpek i klubów które są zawsze do późna otwarte. Tak jak w Gliwicach powinno wyglądać we wszystkich miastach życie nocne. Polecam też zwrócić uwagę na ciekawą zabytkowa zabudowa, szczególnie w okolicach rynku. Jedynie co mi bardzo szkoda że tramwaje tam zlikwidowali, nadawały temu miastu charteru.
ocena ogólna
8 Października 2010r. o 17:56
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW