-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
 

Miasto wspomniane w:


Gniezno
gmina Gniezno, powiat gnieźnieński, województwo wielkopolskie
Gniezno – miasto otwarte
www.gniezno.eu
Fakty
  • Gniezno, zgodnie z dokumentem Dagome iudex z ok. 991 r., było stolicą państwa polskiego oraz siedzibą pierwszych władców piastowskich. W 1000r. odbył się tu zjazd gnieźnieński, podczas którego proklamowano utworzenie pierwszego w Polsce arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej.
  • Najcenniejszym zabytkiem miasta jest gotycka Katedra Gnieźnieńska, położona na Wzgórzu Lecha. W katedrze znajdują się Drzwi Gnieźnieńskie, przedstawiające żywot św. Wojciecha, srebrna trumna z relikwiami tegoż świętego, płyty nagrobne św. Wojciecha oraz bp. Zbigniewa Oleśnickiego. W podziemiach katedry można zobaczyć m.in. najstarszy w Polsce napis nagrobkowy z ok. 1006 r. oraz fragmenty murów bazyliki Mieszka I.
  • Przez Gniezno przechodzi Szlak Piastowski, który jest zaliczany do jednej z najciekawszych i najpopularniejszych tras turystycznych w Polsce. Trasę tę można pokonać rowerem na specjalnie przygotowanym w tym celu Piastowskim Trakcie Rowerowym.
  • W gnieźnieńskiej katedrze odbyły się pierwsze koronacje Bolesława Chrobrego (1025) Mieszka II (1025) Bolesława Śmiałego (1076) Przemysła II (1295) i Wacława II Czeskiego (1300)
Informacje praktyczne

Przez Gniezno przebiegają dwie drogi krajowe: nr 5 i 15. W pobliżu Muzeum Początków Państwa Polskiego, na ul. Poznańskiej krzyżują się, a przez Trasę Zjazdu Gnieźnieńskiego przebiegają obydwie drogi.

Przez Gniezno przebiegają także drogi wojewódzkie. W mieście są to: ul. Dworcowa, Kiszkowska, Kłeckoska, Lecha, Sobieskiego, Kościuszki, Warszawska i Witkowska.

Przy ul. Dworcowej znajduje się stacja kolejowa, której węzeł tworzy pięć głównych połączeń kolejowych, w tym trzy osobowe, a dwa towarowe. W okresie letnim funkcjonuje również Gnieźnieńska Kolej Wąskotorowa, kursująca pomiędzy Gnieznem a Anastazewem.

www.mpk.gniezno.pl - rozkład jazdy komunikacji miejskiej, koszt biletu normalnego to 2 zł, ulgowego 1 zł, bilety dostępne w kioskach.

Przewodnicy turystyczni w Gnieźnie: PTTK – BORT (Biuro Obsługi Ruchu Turystycznego) – ul. Łaskiego 10 – parking przy katedrze, tel. +48614263660; Powiatowe Biuro Informacji Turystycznej, ul. Tumska, tel. +48614284100.

Parkowanie samochodem w mieście jest płatne. Koszt postoju to 2 zł, opłatę uiszcza się poprzez zakup biletu parkingowego w parkomatach.

Wydarzenia cykliczne
Jarmark Staroci i Rzeczy Używanych

Odbywa się w każdą trzecią niedzielę miesiąca na Rynku.

Międzynarodowy Festiwal Jazz Pod Piątką

wrzesień

Święto pieczonej Pyry

na przełomie września i października

Żużlowy turniej o koronę Bolesława Chrobrego

maj, czerwiec

Opis

Gniezno – miasto powiatowe w województwie wielkopolskim – położone jest na pięciu wzniesieniach: Lecha, św. Wawrzyńca, św. Michała, św. Piotra oraz Panieńskim. Na największym z nich, wzgórzu Lecha mieszczą się najcenniejsze zabytki miasta - katedra, dawny zamek książęcy (obecnie Kościół św. Jerzego) oraz Kolegiaty. Nieopodal znajduje się wzgórze Panieńskie, a na nim uroczy Rynek miejski, gdzie można podziwiać domy sprzed II wojny światowej, a latem odpocząć w ogródkach restauracyjnych.

Gniezno jest miastem bogatym w jeziora, których jest aż sześć: Jelonek, Winiary, Róża, Jezioro Wełnickie, Jezioro Świętokrzyskie, Jezioro Pyszczyńskie. Wszystkie położone są w okolicy pięknych lasów mieszanych oraz pól i łąk. Choć  przy tych jeziorach nie znajdują się kąpieliska, to te można znaleźć już 20 km od miasta – w kierunku Witkowa znajdziemy jeziora Skorzęcińskie, Powidzkie, gdzie znajdują się domki letniskowe, wesołe miasteczka oraz strzeżone kąpieliska.

Powierzchnia miasta obejmuje 41 km2, co daje gęstość zaludnienia równą 1718 osób na 1 km2. Miasto pod względem powierzchni zajmuje 74. lokatę w woj. wielkopolskim, a pod względem liczby ludności 29. miejsce.

W Gnieźnie znajdują się takie zakłady przemysłowe jak Panasonic Energy Poland, produkujący baterie i akumulatory, Euroverlux zajmująca się tworzeniem wyrafinowanych opakowań dla wyrobów przemysłu spirytusowego, a także Polantex specjalizująca się w produkcji koszul męskich a także bluzek damskich typu koszulowego.

Od połowy czerwca do końca sierpnia w soboty, niedziele i święta kursują planowe pociągi Gnieźnieńskiej Kolei Wąskotorowej relacji Gniezno - Anastazewo i z powrotem.

Osiemdziesiąt kilometrów od Gniezna znajduje się Sanktuarium Matki Boskiej Licheńskiej. Na terenie powiatu gnieźnieńskiego, na polach lednickich, pod Bramą Rybą odbywają się wielotysięczne zgromadzenia religijne młodzieży z wielu krajów Europy.

Miastami partnerskimi Gniezna są Anagni (Włochy), Esztergom (Węgry), Falkenberg (Szwecja), Roskilde (Dania), Saint – Malo (Francja), Speyer (Niemcy), Veendam (Holandia), Siergiejew Posad (Rosja), Humań (Ukraina), Radziwiliszki (Litwa).

Historia

Historia Gniezna sięga końca paleolitu, tj. ok. 8-10 tys. Lat temu, gdyż z tego czasu pochodzą ślady pierwszego osadnictwa plemiennego z tych terenów, co potwierdzają liczne prace archeologiczne.

Gniezno od VII w. było obronnym zespołem osadniczym państwa Polan. To właśnie tutaj za czasów Mieszka I znajdowała się siedziba władców piastowskich. W X w. Gniezno stanowiło jeden z grodów stołecznych państwa Piastów, obok m.in. Ostrowa Lednickiego, Poznania i Giecza. Dziś wiadomo jednak, na podstawie dokumentu „Dagome iudex” z 991r., iż formalną stolicą państwa Polan było właśnie Gniezno. W 1000r. odbył się tu zjazd gnieźnieński, podczas którego proklamowano utworzenie pierwszego w Polsce arcybiskupstwa i metropolii gnieźnieńskiej. Dzięki temu wydarzeniu Bolesław I Chrobry uzyskał tytuł pierwszego króla Polski, a uroczysta koronacja odbyła się oczywiście w Gnieźnie.

Niestety w roku 1039, gdy w kraju trwał spór dynastyczny, czeski książę Brzetysław najechał na Gniezno, ukradł relikwie św. Wojciecha oraz spustoszył miasto. Po tym wydarzeniu Kazimierz Odnowiciel przeniósł stolicę państwa do Krakowa.

W 1238 r. Gniezno uzyskało prawa miejskie. W 1295 r. w katedrze Gnieźnieńskiej odbyła się koronacja króla Przemysława II, a w 1300 – Wacława Czeskiego. Niestety miasto zostało ponownie zniszczone w 1331 r. po najeździe krzyżackim, jednak zostało odbudowane dzięki staraniom Kazimierza Wielkiego. Za panowania Władysława Jagiełły gnieźnieńskim arcybiskupom przyznano tytuł prymasa Polski, dzięki czemu Gniezno umocniło swoją pozycję jako polska 'stolica' chrześcijaństwa.

W czasach późnego średniowiecza Gniezno przeżywało rozkwit również dzięki licznym jarmarkom, znanym w całej Europie. To tu odbywały się jarmarki św. Wojciecha, św. Bartłomieja, św. Trójcy i św. Andrzeja. Gniezno było w tych czasach drugim (zaraz po Krakowie) ośrodkiem kulturalnym, szczególnie muzycznym. Od XI w. Funkcjonowała tutaj szkoła katedralna, porównywana niekiedy z Akademią Krakowską. W dodatku a początku XVI w. w Gnieźnie istniało ponad 300 zakładów rzemieślniczych. Niestety miasto traciło na znaczeniu podczas wojen i najazdów, między innymi podczas potopu szwedzkiego, a także bardzo licznych pożarów.

Po drugim rozbiorze Rzeczypospolitej, w 1793 r., Gniezno znalazło się w granicach zaboru pruskiego. Rok później miasto objęte zostało powstaniem kościuszkowskim, w tym czasie w Gnieźnie przebywał generał Dąbrowski. Od roku 1807 miasto mieściło się w granicach Księstwa Warszawskiego, a od 1815 r.  – na mocy traktatu wiedeńskiego – Wielkiego Księstwa Poznańskiego, wchodzącego w skład Prus.

Po odzyskaniu niepodległości, w 1919 r., stało się siedzibą władz powiatowych, natomiast pięć lat później Gniezno uzyskało status miasta wydzielonego. W 1947 r. Gniezno za wytrwałą tysiącletnią walkę z germanizacją zostało odznaczone przez Radę Państwa Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski.

W 1979 r. w dziewięćsetną rocznicę męczeńskiej śmierci św. Stanisława – biskupa, Gniezno odwiedził Jan Paweł II.

Polecane obiekty

Komentarze i oceny

średnia ocena ogólna: 5
30 Września 2011r. o 21:06
również polecam! ;)
ocena ogólna
29 Października 2010r. o 16:43
jest to ciekawe miasto . polecam :p
ocena ogólna
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW