-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

  Aby dodać link musisz być zalogowany
  Gorajec
  gmina Cieszanów, powiat lubaczowski, województwo podkarpackie
  Fakty
  • W latach 1977-1981 wieś Gorajec administracyjnie nazywała się Dąbrową.
  • Pierwsze próby zasiedlenia tego obszaru podjęli nasi przodkowie żyjący w okresie neolitu, czyli tzw. epoce kamienia gładzonego. Na terenach Polski neolit trwał na przestrzeni okresu: 5200-1900 lat p.n.e.
  • liczba ludności według danych z 2006 roku: 140 osób
  Informacje praktyczne

  Od kilu lat, konkretnie od 2008 roku w Gorajcu organizowane są w zasadzie nieformalne spotkania pasjonatów kultury ludowej – cała impreza nosi nazwę "Folkowiska" i cieszy się coraz to większą popularnością wśród Polaków.

  telefoniczna strefa numeracyjna: (+48) 16, tablice rejestracyjne: RLU, kod pocztowy: 37-611, pobliskie miejscowości: Cieszanów, Kowalówka, Płazów, Horyniec-Zdrój, Ruda Różaniecka, Łówcza, Tymce, Narol, Mokrzyca, Lubaczów

  Wydarzenia cykliczne
  Folkowisko

  Folkowisko to tętniące energią koncerty do białego rana, wieczory opowiadaczy, którzy swoimi bajaniami zabierają publiczność da¬leko stąd. To liczne warsz¬taty, na których można nauczyć się zapomnianych, tradycyjnych kunsztów. Dni wypełniają spotkania kulinarne, wycieczki ślada¬mi dawnych mieszkańców regionu, samochodowe i piesze rajdy ekstremalne roztoczańskimi drogami, ścieżynami i potokami. Podczas jedynej w Polsce gry wiejskiej na odważ¬nych czeka spotkanie z postaciami z tego i nie z tego świata. Folkowisko to również podróż po krainie smaków, barw, obrazów, dźwięków, które chwyta się wszystkimi zmysłami i które zostają w pamięci na długo. To także spotkania i rozmowy z niezwykłymi ludźmi, przyjaciółmi Festiwalu.

  Opis
  Miejscowość Gorajec leży nad pięknym potokiem o dość nietypowej nazwie – Gnojnik. Jest to obszar Płaskowyżu Tarnogrodzkiego, skraj Roztocza Zachodniego.
  Historia
  1564 - założenie miejscowości przez Jana Tarnowskiego, miejscowość stanowiła część dóbr starostwa lubaczowskiego. Wskutek późniejszej licytacji włość przeszła w ręce nowego właściciela którym został baron Józef Brunicki. 1586 - we wsi wzniesiona zostaje piękna cerkiew drewniana, dziś jest to jedna z najstarszych w Polsce świątyń o wspaniałej, pięknej architekturze. Pierwotnie była to cerkiew filialna parafii w Żukowie, dziś to parafia Cieszanów. pocz. XX wieku - nowymi właścicielami wsi Gorajec zostaje rodzina Wattmanów. 1921 - liczba mieszkańców Gorajca liczy sobie 994 osoby, większość z nich stanowią grekokatolicy. Miejscowość rozwija się pod względem kulturowym, powstaje tu Dom Narodowy, w którym do dyspozycji mieszkańców przygotowano: sale szkolne, czytelnię "Proswity" a także duży sklep spółdzielczy. 1944-1947 - to bardzo krwawy i trudny okres dla mieszkańców Gorajca, który w zasadzie doprowadził do totalnej dewastacji wsi. Zamieszkujących tu Ukraińców wysiedlono, wszystkie domu doszczętnie ograbiono i spalono. lLata 50-te XX wieku – po okrutnym okresie II wojny światowej, miejsowość powolutku zaczęła się odradzać. We wsi powstaje najpierw duże Państwowe Gospodarstwo Rolne, a już dziesięć lat później wzniesiona zostaje szkoła.
  Polecane obiekty
  -cerkiew z XVI wieku pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny -XIX-wieczna kaplica Maryji Panny, tzw. "Kaplica na łąkach" -dzwonnica z XIX wieku -cmentarz greckokatolicki - mieści się na skraju lasku przy drodze do Cieszanowa i skrywa wiele starych, kamiennych nagrobków w postaci artystycznych krzyży i rzeźb kamieniarzy bruśnienskich – ponad 120 obiektów. -kapliczka Św. Jana

  Komentarze i oceny

  Brak komentarzy
   

  Dodaj komentarz

  Zaloguj się tutaj


   -

  Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW