-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta

Brak zdjęć

Dodaj zdjęcia
 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Gorzeń Dolny
   gmina Wadowice, powiat wadowicki, województwo małopolskie
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Gorzeń Dolny jest w całości położony w Beskidzie Małym, w jego najbardziej na północ wysuniętej części. Zajmuje cały kompleks wzgórza i lasu Goryczkowiec, zwanego popularnie Dzwonkiem (367 m). Od północy i zachodu granice wsi pokrywają się z łożyskiem potoku Dąbrówka i biegnącą doliną drogą z Wadowic do Zawadki.  Na południu granicę wsi stanowi potok Nawieśnica, który równocześnie oddziela Goryczkowiec od pasemka Iłowca. Rolę centrum spełnia tu przysiółek Na Dzwonku, gdzie znajduje się szkoła podstawowa, straż pożarna oraz malownicza kapliczka Na Dzwonku.

   Historia

   Nazwa wsi pochodzi najprawdopodobniej od słowa „gorzeć”, co może sugerować, iż powstała ona na miejscu wypalonego lasu. Gorzeń Dolny i Górny, jako odrębne osady wiejskie, są tworem stosunkowo późnym. Prawdopodobnie wykształciły się dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, pod wpływem administracji austriackiej, która formalnie zatwierdziła trwającą od ponad dwu wieków faktyczną odrębność szlacheckich dóbr ziemskich na obszarze jednej wsi.

      Pierwsza wzmianka o wsi Gorzeń pochodzi z 1390 roku i dotyczy sołtysa Jakuba. Znaczy to, że wieś musiała istnieć już przed 1390 roku i była lokowana na prawie niemieckim.

   Polecane obiekty

   Komentarze i oceny

   Brak komentarzy
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW