-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Zdjęcia miasta


 

Polecane obiekty


  aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
   

  Tu byli

  Będziesz pierwszy, kliknij tutaj

   

  Wydarzenia

  w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


  Dodaj wydarzenie
  Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
   

  Ciekawe linki o mieście

   Aby dodać link musisz być zalogowany
   Górzno
   gmina Górzno, powiat brodnicki, województwo kujawsko-pomorskie
   www.gorzno.pl
   Fakty
   Informacje praktyczne
   Wydarzenia cykliczne
   Opis

   Miasto w powiecie brodnickim w obrębie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego.

   Historia

   Pierwsze wzmianki o Górznie pochodzą już z 1239 roku. Górzno było wtedy własnością biskupów płockich i leżało na dawnej ziemi dobrzyńskiej. Pierwsze prawa miejskie Górzno otrzymało w 1327 roku z rąk biskupa płockiego Floriana. W tym okresie Górzno było dobrze rozwiniętym ośrodkiem gospodarczym, jednym z większych miast ziemi dobrzyńskiej. Rozwijał się przede wszystkim handel drewnem i rybami. Biskupi płoccy założyli też winnice na zboczach licznych pagórków. 
   Parafia w Górznie została powołana jeszcze przed założeniem miasta. Zarządzana była przez Bożogrobców ( stróżów grobu jerozolimskiego ).

   Zygmunt III ustanowił w Górznie 3 jarmarki doroczne i targ tygodniowy. Mieszkańcy utrzymywali się głównie z handlu, rybołówstwa i rolnictwa. W 1580 roku Górzno odwiedził król Stefan Batory . W 1595 roku 43 mieszczan żyło z uprawy pól, natomiast z rzemiosła utrzymywało się 11 szewców , 8 krawców, 3 kowali i 2 kuśnierzy. Prawie każde gospodarstwo prowadziło na własną rękę ubój trzody chlewnej i bydła . W 1618 założono w miasteczku szkołę i szpital dla ubogich. Biskup Henryk Firlej przydzielił szpitalowi 1 włókę ziemi. 
   Wiek XVII dla Górzna to bardzo trudny okres, bo jest to okres wojen, zniszczeń, upadku gospodarczego, epidemii i wyludnienia).

   W 1629 r. po bitwie Szwedzi zajęli Górzno i dokonali wielkich zniszczeń . Spalono w tym czasie kościoły : św. Anny ( odbudowany w 1712 roku ) i św. krzyża ( odbudowany w 1643 roku ). 

   W 1772 roku na skutek rozbiorów, Górzno znalazło się pod zaborem pruskim . Prawdziwy rozkwit miasta nastąpił w XVIII wieku. W rejonie miasta zaczęło pojawiać się coraz więcej młynów, browarów, rzeźni, gorzelni i cegielni. W tym czasie, Górzno posiadało dwie bramy miejskie i wydłużony prostokątny rynek . W 1773 roku jeszcze raz wybuchł groźny pożar w wyniku którego spłonęło prawie całe miasto. Odbudowa trwała 12 lat . Miasto nigdy nie posiadało murów obronnych tylko wały ziemne, co sprzyjało rozwojowi przestrzennemu Górzna.

   Polecane obiekty

   * kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

   Komentarze i oceny

   średnia ocena ogólna: 5
   25 Września 2011r. o 18:56
   ocena ogólna
    

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się tutaj


    -

   Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW