-
Szukaj
Szukanie zaawansowane

 

Polecane obiekty


aby polecić obiekt musisz być zalogowanym
 

Wydarzenia

w najbliższym czasie brak zarejestrowanych wydarzeń


Dodaj wydarzenie
Pokaż więcej wydarzeń w tym mieście
Gorzów Wielkopolski
gmina Gorzów Wielkopolski, powiat Gorzów Wielkopolski, województwo lubuskie
Łączy nas Gorzów oraz Gorzów – przystań
www.gorzow.pl
Fakty
 • W 1999 r. Gorzów Wlkp. został uhonorowany Dyplomem, a w 2002 r. Sztandarem Rady Europy.
 • W Gorzowie Wlkp. urodzili się m.in. Krystyna Prońko (wybitna piosenkarka), Michał Kwiatkowski (piosenkarz, finalista francuskiego wydania Fabryki Gwiazd, zwycięzca Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Francuskiej VISA Francophone i jednego z odcinków Szansy na Sukces, III miejsce w X edycji Tańca z Gwiazdami), prof. Victor Klemperer (niemiecki pisarz, dziennikarz, romanista), Tomasz Kucharski (wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski ), Michał Jeliński (wioślarz, czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Igrzysk Olimpijskich w Pekinie), Edward Jancarz (żużlowy mistrz świata), Beata Sokołowska-Kulesza (kajakarka, brązowa medalistka igrzysk w Sydney i Atenach) oraz Marek Jurek (były marszałek Sejmu RP).
 • W Gorzowie Wlkp. mieszkała w latach 1954-1981 Papusza – Bronisława Wajs, najsłynniejsza cygańska poetka.
 • Ryszard Krynicki (poeta, tłumacz, wydawca i działacz opozycyjny w PRL), a także Zenon Plech (jeden z najwybitniejszych żużlowców w historii)– ukończyli II LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gorzowie Wlkp., w którym od 1993 r. po raz pierwszy w Polsce zastosowano amerykański system nauczania. W 2009 r. II LO zajęło 19. miejsce w rankingu najlepszych szkół średnich w Polsce.
 • W Gorzowie Wlkp. Działa ośrodek regionalny TVP ze stacją nadawczą w Jemiołowie.
 • W 1999 r. został tu otwarty Ośrodek Kultury Francuskiej Alliance Francaise.
 • Gorzów Wlkp. świętował w 2007 r. swoje 750-lecie. Z tej okazji Poczta Polska wydała znaczek pocztowy ukazujący gorzowską fontannę Pauckscha.
 • W Gorzowie Wlkp. znajduje się Szkoła tańca "Mandaryna Dance Studio" należąca do Marty Wiśniewskiej.
 • W 1840 r. w Landsbergu – obecnym Gorzowie Wlkp. Theodor Heinrich Otto Burchardt wyhodował pierwszy egzemplarz renety landsberskiej – odmiany jabłoni, której owoce nadają się najlepiej ze wszystkich odmian do tradycyjnej szarlotki. W Polsce prawie już nieuprawiana, w Niemczech dość popularna.
 • Gorzów Wielkopolski – podobnie jak Rzym – położony jest na siedmiu wzgórzach.
 • Miasta partnerskie: Frankfurt nad Odrą, Herford, Eberswalde, Cava de' Tirreni, Teramo, Jönköping, Sumy
Informacje praktyczne

27 listopada 2007 r. otwarto obwodnicę - część przyszłej drogi ekspresowej S3. W mieście krzyżują się drogi krajowe nr 3 Świnoujście – Szczecin – Gorzów Wlkp. – Zielona Góra – Legnica – Jelenia Góra – Jakuszyce i 22 Kostrzyn nad Odrą – Gorzów Wlkp – Wałcz – Elbląg – Grzechotki, a także rozpoczynają się 4 drogi wojewódzkie: nr 132 do Kostrzyna nad Odrą, nr 151 do Choszczna, nr 158 do Drezdenka i nr 130 do Dębna.

Przez miasto przebiega linia kolejowa nr 203 (Berlin-Kostrzyn nad Odrą-Gorzów-Piła-Tczew), która dzięki węzłowi kolejowemu w Krzyżu Wielkopolskim łączy miasto ze Szczecinem i Poznaniem. Z Gorzowa Wlkp. wychodzą także linia kolejowa nr 367 do Zbąszynka i linia kolejowa nr 415 do Myśliborza.

Miasto ma 5 stacji kolejowych – główną: Gorzów Wielkopolski oraz Gorzów Wlkp. Wieprzyce, Gorzów Wlkp. Zamoście, Gorzów Wlkp. Karnin i Gorzów Wlkp. Zieleniec.

W mieście jest 5 linii tramwajowych.

Lodołamaczem KUNA można się wybrać w 2-godzinny rejs po Warcie, w soboty i w niedziele o godz. 12:00 i 15:00. Miejsce wyjścia statku i powrotu - przystań pasażerska przy nowym bulwarze.

W Gorzowie Wlkp. działają 2 kina: Centrum Filmowe „Helios” z 5 salami w Galerii Askana i Kino "60 krzeseł" w Miejskim Ośrodku Sztuki przy ul. Pomorskiej 73, a także Teatr im. Juliusza Osterwy (scena główna i letnia), Teatr "Kreatury" i Cygański Teatr Muzyczny "Terno".

Tablice rejestracyjne FG

Dzielnice Baczyna, Chróścik, Chwalęcice, Górczyn, Janice, Karnin, Małyszyn, Nowy Dwór, Piaski, Siedlice, Śródmieście, Wieprzyce, Zakanale, Zawarcie, Zieleniec.

Wydarzenia cykliczne
Konfrontacje Fotograficzne

maj

Dni Gorzowa nad Wartą

czerwiec

Polsko - Niemiecki Rajd Konno-Rowerowy "W siodle i siodełku"

czerwiec

Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich "Romane Dyvesa"

lipiec

Reggae nad Wartą

lipiec

Gorzów Jazz Celebrations – Klucz do Kariery

Jazz Club "Pod Filarami" – jesień

Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha

październik

Gorzowskie Spotkania Teatralne

listopad

Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Serenada nad Wartą

Od 2005

Opis

Miasto jest stolicą powiatu i jedną ze stolic województwa lubuskiego - siedzibą Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego, wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego i inspektoratu transportu drogowego, a także największym miastem Euroregionu Pro Europa Viadrina. Mieszkańcy Gorzowa Wlkp., jak i całego województwa, wybierają parlamentarzystów z okręgu Zielona Góra, a posłów do Parlamentu Europejskiego z okręgu Gorzów Wlkp.

Gorzów Wlkp. ma ok. 125 tysięcy mieszkańców. Leży zaledwie 53 km od granicy z Niemcami i około 135 km od Berlina. Dla porównania - do Warszawy jest 448 km, a do sejmiku województwa lubuskiego w Zielonej Górze - 112 km.

W mieście działają szkoły wyższe: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa (PWSZ), Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej (ZWKF) Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu i Wyższa Szkoła Biznesu, a także filie innych uczelni z najbliższych miast akademickich. Obecnie realizowany jest pomysł połączenia PWSZ z ZWKF, co ma dać podwaliny przyszłej Akademii Gorzowskiej.

Gorzów Wlkp. leży nad dwiema rzekami: Wartą i Kłodawką oraz Kanałem Ulgi, posiada więc aż 17 mostów, nie licząc kładek dla pieszych, a także aż 9 parków.

Miastami partnerskimi Gorzowa Wlkp. są: Eberswalde, Frankfurt nad Odrą, Herford, Verden (Niemcy), Sumy (Ukraina), Hazleton (USA), Jönköping (Szwecja), Teramo i Cava de' Tirreni (Włochy).

Historia

We wczesnym średniowieczu (od X w.) ujście rzeki Warty znajdowało się pod panowaniem Lubuszan, później Polan, następnie Królestwa Polskiego. Rozbicie dzielnicowe państwa polskiego doprowadziło do utraty tych terenów na rzecz zachodnich sąsiadów. W 1249 r. książę legnicki Bolesław Rogatka dał ziemię lubuską w zastaw arcybiskupom Magdeburga. 2 lipca 1257 r. rycerz Albrecht de Luge został upoważniony przez margrabiego brandenburskiego Jana I do założenia nieopodal granicy kasztelanii santockiej z ziemią lubuską miasta o nazwie Landisberch Nova, które szybko stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i handlowym wschodniej Brandenburgii. Wtedy też zbudowano kościół parafialny, od 1537 r. luterański, dziś rzymskokatolicka katedra Wniebowzięcia NMP.

W 1433 r. Landsberg przeżył oblężenie husytów, w XVII w. kilkudziesięcioletnią okupację szwedzką, stacjonowanie wojsk rosyjskich w czasie wojny siedmioletniej i wypłatę kontrybucji na rzecz armii Napoleona. Od 1892 r. miasto było siedzibą powiatu miejskiego. Na szczęście dzięki położeniu na skrzyżowaniu wodnych i lądowych szlaków komunikacyjnych, pracy kupców i rzemieślników, miasto rozwijało się gospodarczo, kulturalnie i rosła liczba jego mieszkańców.

Od stycznia 1945 r. miasto było niszczone bezlitośnie - garnizon Wehrmachtu wycofując się do Kostrzyna nad Odrą wysadził najpierw oba mosty, Armia Czerwona spalił Stare Miasto, Sowieci masowo gwałcili i mordowali napotkane Niemki. Po okupacji radzieckiej zrujnowane miasto zostało przekazane administracji polskiej. Początkowo Landsberg nazywano Kobylą Górą i Gorzowem nad Wartą, później dodano przymiotnik Wielkopolski. Pierwsi polscy osadnicy i urzędnicy przybyli tu po wojnie z Wągrowca.

Od 1950 r. miasto należało do województwa zielonogórskiego. W połowie lat 60. liczba mieszkańców Gorzowa Wlkp. sięgnęła 50 tysięcy, przekraczając po raz pierwszy stan przedwojenny. W końcu lat 60-tych zbudowano wiele osiedli mieszkaniowych, nastąpił dynamiczny rozwój przemysłu. W latach 70. powstały pierwsze publiczne placówki szkolnictwa wyższego, a w 1975 r. utworzono województwo gorzowskie.

W 1979 r. urodziła się 100-tysięczna Gorzowianka.

Polecane obiekty
 • Katedra Wniebowzięcia NMP – najważniejszy kościół diecezji zielonogórsko-gorzowskiej
 • Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta
 • Muzeum „Spichlerz”
 • Nowe Miasto
 • Łaźnia miejska
 • Plac Grunwaldzki – z najmłodszą z 8 fontann gorzowskich
 • Park im. Henryka Siemiradzkiego – amfiteatr i punkty widokowe
 • Park Wiosny Ludów – z rzeźbą „Nimfy Wodne” w nurcie Kłodawki
 • Grób Nieznanego Żołnierza
 • Pomnik Edwarda Jancarza – pierwszy na świecie pomnik żużlowca
 • Pomnik Szymona Giętego – przy CH PARK 111
 • Stadion żużlowy KS Stal Gorzów Wlkp.
 • Eklektyczna willa Pauckscha – obecnie Grodzki Dom Kultury
 • Były gmach poczty głównej
 • Kontrowersyjna rzeźba „Świnster” – ul. Hawelańska
 • Obszar Chronionego Krajobrazu "Wysoczyzna Gorzowska” – las miejski
 • Cmentarz żydowski – zachowanych ok. 70 macew i nagrobków

Komentarze i oceny

Brak komentarzy
 

Dodaj komentarz

Zaloguj się tutaj


 -

Właściciel serwisu:                   Wszelkie prawa zastrzeżone. Copyright 2010-2018 © gdziebylec.pl – cała Polska w kieszeni           Developed by:   Projektowanie stron WWW